Lyžařské kurzy na Kantorské boudě

Doporučujeme

Před jarními prázdninami a po nich proběhly tradiční lyžařské kurzy na Kantorské boudě pro první ročníky gymnázia. A protože již máme od zmíněných akcí pár dnů odstup, můžeme směle hodnotit. Třída 5. A (osmileté gymnázium) měla snad nejkrásnější podmínky za celou zimu – čerstvý sníh, slunečné počasí bez mráčku, a to po celý týden. Kurs pro první ročník čtyřletého gymnázia (1. B) začal naopak deštivě a byl povětšinou zahalený mlhou či mrakem, postupně se ale počasí umoudřilo a podmínky byly výborné.

Celý příspěvek

Okresní kolo chemické olympiády kat. D

Letošní ročník okresního kola chemické olympiády proběhl v příjemném prostředí učebny a laboratoře chemie na trutnovském gymnáziu. Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretického testu a laboratorních pokusů a výpočtů.

Naši studenti předvedli skvělé výkony. Na 2. místě se umístila Kamila Hůlková, na 3. místě Johana Cupáková a úspěšným řešitelem se stal Tonda Kyrián, všichni ze 4. A. Děvčata postupují do krajského kola, které se uskuteční na Přírodovědecké fakultě v Hradci Králové.

Všem moc blahopřejeme a přejeme mnoho zdaru v obdobných soutěžích!

23. března se konala učitelská exkurze do IK+EMu


Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) je české zdravotnické zařízení, nacházející se v Praze-Krči, specializující se v rámci oborů kardiologie a kardiochirurgie na léčbu kardiovaskulárních onemocnění, transplantaci orgánů, dále diabetologii, nefrologii a léčbu poruch metabolismu.

K roku 2021 se skládá ze tří specializovaných center – kardiocentrum, centrum diabetologie a transplantcentrum. V čele každého centra stojí přednosta centra, pod nějž spadají přednostové jednotlivých klinik. Je zde 8 oddělení, 15 specializovaných oddělení, několik dalších pracovišť a laboratoří. Má 910 zaměstnanců a nachází se zde 312 lůžek pro pacienty, z čehož jich 83 je na jednotce intenzivní péče.

Ke svému provozu používá vyspělý informační systém Zlatokop.

Výsledky Matematického klokana u nás v r. 2023

V pátek 17. 3. 2023 proběhla u nás na škole mezinárodní soutěž Matematický klokan. Účastnili se jí všichni přítomní žáci nižšího gymnázia a studenti vyššího gymnázia, kteří měli zájem. Některé třídy z vyššího gymnázia byly bohužel nepřítomny.

 

První tři nejlepší z každé kategorie z naší vrchlabské části gymnázia:

Benjamín (1. a 2. A):1. Musil M., 2. Novák V., 3. Movchanskaya M. všichni z 1.A

Kadet (3. a 4. A):1. Klimentová A ze 4.A, 2. Hanušová M., 3. Jindra A. oba ze 3.A

Junior (1. a 2. B, 5. a 6. A):1. Lustyková V. z 6.A, 2. Hanuš F., 3. Straka P. oba z 5.A

Student (3. a 4. B, 7. a 8. A):1. Kuřík M., 2. Mečíř D., 3. Suchomel Š. všichni ze 3.B

Výsledky z kategorie benjamín a kadet platí pro celé Krkonošské gymnázium. Proti učebně č. 03 bude nástěnka s celkovými výsledky a také s řešením jednotlivých úloh.

Všem uvedeným gratulujeme a mohou se těšit na drobnou cenu od SRPŠ.

Přednášky Týdne mozků 2023

Nedávno proběhl 24. ročník festivalu Týden mozků o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a v neurovědách.

Záznamy některých přednášek předních českých odborníků jsou dostupné i po skončení festivalu. Mezi nimi např. přednáška o možnostech využití virtuální reality v péči o duševní zdraví nebo přednáška o poruchách sluchu a jeho rehabilitaci. Vybraný program je k dispozici zde

Přeji příjemné a poučné sledování! 😊

Okresní kolo anglické olympiády

Letošní ročník této soutěže se konal 17. 3. v Trutnově. VOŠ zdravotnická, SOŠ a OA Trutnov uspořádala okresní kolo kategorií I.B a II.B. Naši studenti předvedli výborné výkony a v kategorii I.B se na druhém místě umístil Jakub Mařas, 2.A a v kategorii II.B zvítězila Sára Šimůnková, 4.A. Kategorie I.B není postupová. Kategorie II.B má ještě krajské kolo, do kterého Sára postupuje z nejvyššího místa. Kubovi a Sáře blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci školy.

První krůčky potenciálních dramatiků

V rámci literárního semináře si studenti vyzkoušeli, jak těžké řemeslo má dramatik. Při psaní vlastních divadelních her zjistili, že není úplně snadné vykreslit charakter postav či udržet čtenáře v napětí. Také se museli smířit s tím, že nelze ve scénických poznámkách nadiktovat úplně vše a že musí ponechat režisérovi nějakou volnost.

Pokud byste se někdy v budoucnu na divadelních prknech setkali s hrami Tichý úsměv, Sestry v křížku či s hrou x˄(2)+(((5y)/(4))-sqrt(abs(x)))˄(2)=1, pak vězte, že jejich zárodky vznikly již na našem gymnáziu. Dokonce jsou již známy i návrhy knižních obálek.

ELI

V rámci dalšího vzdělávání učitelů jsme (Hš, Bl, Vk) ve středu 15. 3. navštívili Laserové výzkumné centrum v Praze v Dolních Břežanech. Vyslechli jsme si přednášku o moderním pohledu na světlo a poté nás provedli po centru. Mají zde nejenom nejvýkonnější lasery v Evropě, ale třeba i rastrový elektronový mikroskop se spektrometrem. Vysvětlili nám, i na jakých experimentech zde zrovna pracují. Jedním z nejvýznamnějších je zjednodušení protonové léčby pomocí laserů, který je na dobré cestě. Pokud se povede, tak se bude rakovina léčit pomocí protonové léčby v každé větší nemocnici.

EuDaMuS 2023

European Association for Music in School a Společnost pro hudební výchovu České republiky vyhlásily letošní 15. březen Evropským dnem hudby ve školách (European Association for Music in School). K této mezinárodní oslavě hudebního vzdělávání bylo možné se připojit různými způsoby. Naše škola uspořádala ve středu 15. března studentský koncert v aule gymnázia, na kterém vystoupilo s pestrým programem 13 talentovaných studentů. Slyšeli jsme klavír, housle, saxofon, fagot, violoncello, akordeon, kytaru a zpěv. A všichni ostatní studenti se naučili a zazpívali na hodinách hudební výchovy hymnu letošního ročníku Music in me.

Florbalisté obsadili 5. místo

Tým, na jehož soupisce nebyl oproti ostatním školním výběrům jediný žák maturitního ročníku, reprezentoval školu v okresním kole ve florbale středních škol. V úvodním zápase skupiny porazili hráči z Vrchlabí a Hostinného 2:1 Horegas Trutnov a následně nestačili na trutnovské gymnázium 0:1. Ve vyrovnaném čtvrtfinále měli i více šancí, ale nakonec z rychlého protiútoku půl minuty před koncem dostali od SPOŠ Dvůr Králové gól a prohráli 0:1. V konečném pořadí skončilo Krkonošské gymnázium a SOŠ páté. Příští rok bychom měli patřit k favoritům soutěže.

V 1. B máme mistryni ČR ve slalomu


Další úspěšná sportovkyně naší školy, jež zaznamenala mimořádný úspěch, je Viktorie Dlouhá. 
Na Mistrovství České republiky ve sjezdovém lyžování, které se konalo minulý víkend na Klínovci, vyhrála ve své kategorii U16 svou nejméně oblíbenou disciplínu, slalom. Startovalo celkem 60 závodnic ročníku 2007 a 2008. Po prvním kole dala o sobě vědět 2. místem, avšak ve druhém kole předvedla nejrychlejší jízdu, tudíž slavila vítězství.

Tímto úspěchem Viktorie rozšířila řady našich bývalých a současných úspěšných sportovců. 

Moc gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů! 
Celý příspěvek

Olympiáda NJ

V úterý 14.března se konalo okresní kolo olympiády z německého jazyka. Naši školu v něm reprezentovaly studentky ze 4.A – Anežka Astrová a Kamila Hůlková. Soutěžící museli absolvovat nejprve písemnou část, kde mimo jiné předvedli své znalosti o německy mluvících zemích, a pak na ně čekala ústní část, kde hovořili na vybrané téma a reagovali na otázky od poroty. Anežka s Kamilou sice neobsadily stupně vítězů, ale určitě získaly nové zkušenosti, které budou moci využít při dalších soutěžích. Gratulujeme oběma!

Projekt „Po stopách polské princezny na českém trůnu“

 

Projekt „Po stopách polské princezny na českém trůnu“

„In the footsteps of the Polish princess to the Czech throne“

Projekt je podpořený Mezinárodním visegradských fondem ID: 12230120

Partnerem projektu našeho gymnázia je Gmina Miejska Kowary (Město Kowary), která je zakladatelkou školy Zespół Szkół Ogólnoksztáłcących w Kowarach.

O co v projektu jde?

Studenti se za doprovodu učitelů dějepisu a angličtiny vydají po stopách společné česko-polské historie, po městech, která byla spjata s polskou princeznou, princeznou Eliškou Rejčkou. Celý příspěvek

1. místo Alex Pistoriusové v okresní olympiádě v anglickém jazyce

Blahopřejeme Alexandře Petře Pistoriusové k stávajícím vynikajícím výsledkům v anglických soutěžích. Ke skvělému druhému místu ve školním kole olympiády z anglického jazyka v Hostinném přidala Alex i senzační 1. místo v okresním kole olympiády z AJ ve Dvoře Králové. 

Postoupila tímto vítězstvím do krajského kola olympiády v AJ, které se koná dne 18. 4. 2023 v Hradci Králové. Věříme, že i tam bude naši školu reprezentovat stejně důstojně, jako v kole okresním. Ještě jednou blahopřejeme a děkujeme za příkladnou a svědomitou reprezentaci. 

Za anglickou sekci komise výuky cizích jazyků na gymnáziu Vrchlabí,

Jarome Bareš

Studentské filmy od A-FILMTEENSFEST

Napsali o nás:  A-Filmteensfest 2023
Projekce pro školy jsou pro nás jednou z nejdůležitějších součástí našeho festivalu. Jedny takové projekce máme za sebou z 23. února. Uspořádali jsme totiž ve Vrchlabí v KINO Kartonka 1904 několik projekcí pro studenty Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí. Celkem bylo na všech třech projekcích 168 žáků.
Moc děkujeme za účast a děkujeme i za Vaše reakce.
  

My děkujeme A-Filmteensfest za představení studentských prací, pečlivě vybranou skladbu i pořadí filmů pro každou věkovou skupinu zvlášť a závěrečnou reflexi. Těšíme se na příště!

Foto A-Filmteensfest

https://www.afilmteensfest.com/cz/ 

Workshopy od fak(e)ticky

Dne 21. 2. 2023 u nás proběhly workshopy na téma Sociální sítě a kyberšikana, Média a dezinformace, Kritické myšlení a argumentace. Každého bloku se účastnily 2 různé třídy. Workshopy pro nás zajišťovala nezisková organizace fak(e)ticky v podání Přemysla Dandy a Valérie Štylerové. První blok se soustředil nejen na uvědomění si výhod používání sociálních sítí, ale také představil i velká rizika, která přinášejí. Pro studenty je dobré uvědomit si, že být součástí sociálních sítí nese i velkou zodpovědnost sám za sebe.

Druhá část se týkala médií a dezinformací. Bylo poukázáno na nebezpečí dezinformací, jak jim čelit a odhalit je. Součástí bylo i četné množství ukázek a dezinformačních webů.

Třetí blok byl věnován kritickému myšlení a argumentaci. Nejprve byl zdůrazněn význam kritického myšlení a proč máme informace podrobovat neustálému přezkoumávání. Vše bylo obohaceno o ukázky videí, jak máme (ne)argumentovat, s následnou reflexí.

Na kroužku jsme si hráli

Tento týden jsme si na kroužku vyrobili dvě hry na fyzikální podstatě a pak jsme si je i zahráli.

První byla o spolupráci při tažení kuličky po nakloněné rovině. Každý ze dvou hráčů táhne za svůj provázek a musí společně dopravit kuličku v kroužku na vršek nakloněné roviny, aniž by jim kulička propadla nějakou dírou.

Druhá hra spočívala v přidávání závažíček na labilní disk podle hozeného čísla na kostce. Jako závažíčka nám posloužily samotné kostky. Prohrává ten, komu to všechno spadne.

Pomáhal nám při tom kolega Honza Valášek.