Studentské filmy od A-FILMTEENSFEST

Napsali o nás:  A-Filmteensfest 2023
Projekce pro školy jsou pro nás jednou z nejdůležitějších součástí našeho festivalu. Jedny takové projekce máme za sebou z 23. února. Uspořádali jsme totiž ve Vrchlabí v KINO Kartonka 1904 několik projekcí pro studenty Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí. Celkem bylo na všech třech projekcích 168 žáků.
Moc děkujeme za účast a děkujeme i za Vaše reakce.
  

My děkujeme A-Filmteensfest za představení studentských prací, pečlivě vybranou skladbu i pořadí filmů pro každou věkovou skupinu zvlášť a závěrečnou reflexi. Těšíme se na příště!

Foto A-Filmteensfest

https://www.afilmteensfest.com/cz/ 

Workshopy od fak(e)ticky

Dne 21. 2. 2023 u nás proběhly workshopy na téma Sociální sítě a kyberšikana, Média a dezinformace, Kritické myšlení a argumentace. Každého bloku se účastnily 2 různé třídy. Workshopy pro nás zajišťovala nezisková organizace fak(e)ticky v podání Přemysla Dandy a Valérie Štylerové. První blok se soustředil nejen na uvědomění si výhod používání sociálních sítí, ale také představil i velká rizika, která přinášejí. Pro studenty je dobré uvědomit si, že být součástí sociálních sítí nese i velkou zodpovědnost sám za sebe.

Druhá část se týkala médií a dezinformací. Bylo poukázáno na nebezpečí dezinformací, jak jim čelit a odhalit je. Součástí bylo i četné množství ukázek a dezinformačních webů.

Třetí blok byl věnován kritickému myšlení a argumentaci. Nejprve byl zdůrazněn význam kritického myšlení a proč máme informace podrobovat neustálému přezkoumávání. Vše bylo obohaceno o ukázky videí, jak máme (ne)argumentovat, s následnou reflexí.

Studenti studentům

„Studenti studentům“ je název 1. ročníku vydařené akce, kdy nám studentky závěrečného ročníku oboru ošetřovatel z pracoviště Hostinné připravily několik stanovišť na nácvik poskytování 1. pomoci. Za teoretickou část a přípravu celé akce děkujeme paní učitelce Odlové. Díky také studentkám 3.O za jejich čas, rady a cenné zkušenosti!

Více fotografií na našich FB stránkách ZDE

 

Geologická exkurze 5. A

V minulém týdnu konečně nastala souhra všech proměnných a třída 5. A vyrazila na odloženou geologickou exkurzi. Tou nás provázel Ing. Aleš Vejnar, nadšený geolog a sběratel minerálů, kterému tímto moc děkuji. Navštívili jsme melafyrový lom na Horkách u Staré Paky. Acháty, jaspisy, ametysty a další odrůdy křemene jsme nacházeli na poli v Cidlině. Do třetice jsme využili kladívka v kamenolomu Doubravice. Exkurze měla velký úspěch, myslím, že mnoho studentů nadchla pro další bádání a hledání vzácných minerálů. Rozhodně bych chtěla tuto exkurzi opakovat s dalšími ročníky. No posuďte sami, jak jsme se měli!
Podívejte se na více fotek na Facebooku: Krkonošské gymnázium a SOŠ na Facebooku!

 

Rada školy

Vážení rodiče,

dne 18. 10. 2022 se uskuteční další schůzka školské rady. Pokud máte jakékoliv podněty, obraťte se, prosím, na MUDr. Janu Michlovou, zástupkyni rodičů na radě školy. Rádi se vaším podnětem budeme zabývat.

MUDr. Jana Michlová – j.rychlikova@email.cz, tel.: 731 104 122

Za radu školy Veronika Rychtrová

 

SVĚTOVÝ DEN ORIENTAČNÍHO BĚHU

Světový den orientačního běhu letos připadl na 11. 5. 2022. Třída 2. A ho oslavila na akci uspořádané Oddílem orientačních sportů Vrchlabí, kterému tímto moc děkujeme. Akce byla skvěle připravená a zorganizovaná. Studenti si totiž mohli vyzkoušet několik připravených tras s kontrolami. Vybaveni mapou a čipem probíhali Liščí kopec, zejména okolí sportovního hřiště ZŠ Školní. Na dopravním hřišti pak vyzkoušeli „labyrint“. Většina stihla oběhnout všechny trasy, někteří i vícekrát a stále se zlepšovali. Moc děkujeme za tuto možnost, těšíme se příští rok s dalšími třídami!

Celý příspěvek

SYLVIE ALGEROVÁ ZE 4. A VÍTĚZKOU OKRESNÍHO KOLA BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY

Úspěšní řešitelé ze školního kola dnes soutěžili ve svých biologických vědomostech i dovednostech ve Dvoře Králové nad Labem v okresním kole Biologické olympiády kategorie C. Soutěžící se vypořádali se třemi částmi: písemný test, poznávání rostlin a živočichů a laboratorní práce – mikroskopování. Pouze 9 účastníků se stalo úspěšnými řešiteli ( nad 60% bodů). O to větší úspěch je, že 6. místo obsadila Kamila Hůlková ze 3. A a celou soutěž s velkým bodovým náskokem vyhrála Sylvie Algerová ze 4. A! Sylvie postupuje do krajského kola, které se bude konat na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové. Moc gratulujeme a děkujeme za účast všem!

Sylvie Algerová, vítězka okresního kola
RNDr. Jana Dobroruková, garant soutěže

 

Lyžařský kurz 3. A

Od neděle 6. 3. se do pátku 11. 3. konal lyžák třídy 3. A, který byl kvůli pandemii odložen. Dobrodružství se odehrálo na Hančově boudě na Benecku. Užili jsme si každý den plný sportu. Dopoledne sjezdové lyžování, odpoledne běžky, večer tematické přednášky. Kromě středy odpoledne, kdy jsme se šli projít a odpočinout si od běžkování. Přestože to ze začátku vypadalo, že se nejvíc těšíme, až skončí sportovní část dne a můžeme se jít nadlábnout, nakonec jsme zjistili, že si i ten sport fakt užíváme. Dokonce i čtvrteční výšlap na Žalý ještě po sjezdových závodech. Nakonec můžeme s radostí říci, že tento lyžák stmelil a podpořil vztahy ve třídě.

Sára Šimůnková, 3. A

Celý příspěvek

Biologická olympiáda nižšího gymnázia

Minulý týden proběhlo školní kolo Biologické olympiády nižšího gymnázia. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí  soutěže je všeobecný přírodovědný přehled a nastudování poskytnutých materiálů. Letos na téma „Jak přežít zimu“. Děkuji všem za účast, gratuluji postupujícím a věřím, že pro nepostupující byla soutěž příjemnou zkušeností, která je obohatila.

V kat. D postoupily Emílie Kaplanová a Eliška Čivrná (obě 2. A).

V kat. C Sylvie Algerová (4. A) a Kamila Hůlková (3. A). Gratulujeme!

 

Lyžařský kurz 2. A

Začátkem měsíce ledna se na Hančově boudě na Benecku uskutečnil lyžařský kurz třídy 2. A. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda kurz skutečně proběhne, jelikož počasí ani sněhová pokrývka kurzu nenahrávaly. Ale Krakonoš nás má rád a pár dnů před odjezdem dostatečně nasněžil. Podmínky byly nakonec skvělé, sluníčko nás provázelo téměř celý týden. Studenti měli každé dopoledne sjezdařský výcvik a odpoledne výcvik běžecký. Ve čtvrtek jsme uspořádali závody v obřím slalomu, což prověřilo zdatnost všech lyžařů. Každý večer se studenti vzdělávali při tematických přednáškách týkajících se sjezdového i běžeckého lyžovaní a pohybu na horách.

Velká pochvala patří všem zúčastněným. Vaše ohromné lyžařské pokroky a stále dobrá nálada pro nás byly odměnou. Děkujeme také personálu Hančovy boudy za krásné ubytování a výbornou stravu, Skiareálu Benecko za skvělé prostředí a podmínky k lyžování.

Veronika Rychtrová, Pavel Havlíček a Eva Volfová

Celý příspěvek

Beseda o vesmíru s dr. Brožem z Akademie věd ČR

Jaká je nejvyšší hora Sluneční soustavy? Víte, že měří 25km a rozlohou předčí Německo? Víte, kde se ve vesmíru vyskytují organické sloučeniny? Kde teče v řekách místo vody tekutina podobná ropě? Kolik sond aktuálně brázdí Měsíc? 4.A už toto a mnoho dalšího ví a já moc děkuji doktoru Petru Brožovi z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR za úžasnou besedu, která proběhla během čtvrtečního dopoledne.

foto: European space agency, AV ČR

 

 

Edubus ve Vrchlabí

Naše gymnázium navštívil tento týden EDUBUS aneb mobilní polytechnická laboratoř.

Třída 2. A se zúčastnila programu digitální mikroskopie. Praktické využití digitálních technologií při studiu biologie žáky velmi zaujalo.

EDUBUS nabízí i mnoho dalších programů, které podporují mezipředmětové vztahy, zejména fyziku, chemii, programování a další ICT.
Programů se při odpoledních odborných seminářích účastní i pedagogičtí pracovníci z gymnázia a okolních škol.

Beseda s Mgr. Petrem Brožem, Ph.D. z Akademie věd

V pátek 21. 5. jsme se vydali se 4. A  po stopách sopečné činnosti na jednotlivých vesmírných tělesech. Hovořili jsme zejména o povrchu Marsu, kde se nachází Olympus Mons, největší známá sopka Sluneční soustavy. Velmi nás zaujaly kryovulkány na ledových měsících ve vnější části Sluneční soustavy,  které do okolního prostoru vyvrhují chladný materiál namísto roztavené horniny. Doktor Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd odpovídal na všechny dotazy týkající se vesmíru a řekla bych, že většinu z nás nadchnul pro další vesmírné bádání. Děkujeme a těšíme se na další povídání.

Foto: NASA, Akademie věd ČR