BASE CAMP ANEB Z 6. A SE STALY VÝZKUMNÉ TÝMY

Dnes jsme si užili vzdělávací workshop zaměřený na problematiku změn klimatu. Studenti se zapojili do deskové kooperativní hry BASE CAMP, v rámci které budovali vědeckou základnu, seznámili se s aktuální situací, zkoumali data a hledali optimální řešení pro získání co nejvyšší prestiže.
Hra nás velmi zaujala, přinesla mnoho nových poznatků a informací, ale také mnoho dotazů k dalšímu bádání 🙂
Děkujeme vzdělávacímu centru TEREZA za realizaci skvělého programu!
Hra zůstává ve škole, tak se těšíme na další badatele 🤩

MATBOJ, aneb zalíbil se nám nový formát soutěží!

Naši studenti nižšího gymnázia ( 2.A, 3.A a 4.A) se poprvé zapojili do týmové matematické soutěže Matboj, které se zúčastnilo celkem 55 tříčlenných týmů z Královéhradeckého kraje. V prvním kole týmy řešily 23 úloh za 60 minut a naši studenti vyřešili téměř všechny!
VYPOČÍTALI BYSTE TAKÉ JEDNU Z NICH? 😃
Dva vlaky jsou od sebe vzdáleny 200 km, jedou proti sobě, každý rychlostí 50km/h. Super moucha vyletí od jednoho z vlaků rychlostí 75 km/h proti druhému vlaku. V momentě kdy k němu dorazí, tak se otočí zpátky a letí zpět k prvnímu vlaku, kde udělá to samé. Takto to bude pokračovat dokud se vlaky nesrazí a mouchu nerozmáčknou uprostřed. Jakou vzdálenost nalítá moucha, než se vlaky srazí?

BESEDA S VĚDCEM Z AKADEMIE VĚD

Dnes jsme měli úžasnou možnost dvě hodiny debatovat s vědcem, geologem a také autorem knihy Vesmírníček, která byla nominovaná na ocenění Magnesia Litera.
Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd nám odpovídal na otázky o jeho práci, o výzkumu vesmíru, ale třeba také o studiích a cestování. Moc děkujeme za tuto skvělou zkušenost!
https://www.ig.cas.cz/kontakty/seznam-pracovniku/petr-broz/ 

Paměť a efektivní učení pro 21. století

PAMĚŤ A EFEKTIVNÍ UČENÍ PRO 21. STOLETÍ 
Ve dnech 3. a 4. dubna probíhá ve škole projektový den s trenérem paměti Ing. Alešem Procházkou. Po 1. dni jsme nadšení. Dozvěděli jsme se spoustu informací o mozku, paměti a učení, ale hlavně jsme vše aktivně vyzkoušeli a natrénovali. Těšíme se na zítřejší pokračování!
P. S. Kolik desetinných míst z Ludolfova čísla (pí) umíte? My po dnešku 33!

Více z anotace zde:

0. INSPIRACE A MOTIVACE K UČENÍ – Proč se učíme? Jak překonávat nezdary? Růstové myšlení.

1. MOZEK a PAMĚŤ z hlediska učení – Jak pracuje naše paměť?
Jak si zlepšit zapamatování o 100% a více. Co ví věda o mozku z hlediska učení. Výsledky moderních výzkumů.
2. UČEBNÍ STYL, STRATEGIE UČENÍ – Každý se učí jinak. Jaký jsem typ na učení? Co mi učení usnadní? Poznání osobního typu učení, typologie, vhodné strategie učení dle typů.
3. MNEMOTECHNIKY – paměťové techniky – Jak zvýšit zapamatování o stovky procent.
4. MYŠLENKOVÉ MAPY a EFEKTIVNÍ POZNÁMKY – Jak si dělat poznámky, ze kterých se dobře učí.

Vyhlášení biologické olympiády

V pátek o velké přestávce proběhlo vyhlášení školního kola biologické olympiády. Letos na témata “Host do domů, hůl do ruky” a “Lužní lesy”.
Děkujeme soutěžícím za účast gratulujeme všem na stupních vítězů a postupujícím do okresního kola:
kategorie A: 1. místo A. Vodnárková, 2. místo V. Mejsnarová, 3. místo A. Erlebachová
kategorie B: 1. místo J. Šedivý, 2. místo D. Mánek, 3. místo V. Mohwald.
kategorie C: 1. místo E. Kaplanová, 2. místo M. Kuříková
kategorie D: 1. místo O. Vališka, 2. místo A. Paukert, 3. místo Š. Michl
Učitelský sbor 🙂 : sdílené 1. -3. místo Jarmila Schubertová, Jan Krejčí, Jan Kletvík.
Děkujeme moc také za podporu Správě KRNAP, díky které měli soutěžící opravdu krásné biologické ceny!

STUDENTI STUDENTŮM ANEB 1. POMOC V PRAXI

👩🏻‍⚕️ Den s první pomocí se naší škole konal již podruhé a sklidil velký úspěch. Správně podaná první pomoc může zachránit lidský život a považujeme za důležité ho aktivně nacvičit!
,,Poskytnutí pomoci druhému člověku považujeme za úplnou samozřejmost, je to naše povinnost morální, ale i zákonná. Navíc nikdy nemůžeme vědět, kdy budeme první pomoc sami potřebovat, protože nečekaná zdravotní komplikace nebo úraz může potkat každého z nás, kdykoliv a kdekoliv.” říká Adéla Kühnelová, žákyně 3. ročníku oboru ošetřovatel.
Žáci oboru ošetřovatel připravili pro své spolužáky z vrchlabského gymnázia přednášku a několik stanovišť, prostřednictvím kterých předávali cenné informace o základech první pomoci. Na stanovištích si studenti 4. A mohli vyzkoušet resuscitaci na speciálních figurínách, obvazové techniky a transport pacienta.
,,V některých situacích stačí zavolat ,,rychlou” tedy pomoc od lékařů ze záchranné zdravotní služby. Někdy je potřeba zasáhnout – a v takových chvílích musíte umět správně vyhodnotit situaci a okamžitě reagovat tím nejvhodnějším způsobem, a proto se snažíme předávat naše zkušenosti dál.” doplňuje Adéla.
Děkujeme moc ošetřovatelům z Krkonošské gymnázium a SOŠ Hostinné, kteří pro nás celý workshop připravili! Díky patří také paní učitelce Martině Odlové, která s námi druhým rokem akci chystá a paní učitelce Evě Loukotové za pomoc s přípravou a organizací. Těšíme se zase za rok!
Foto: Matěj Voňka, Veronika Rychtrová

Receptem na úspěch jsou aktivní lidé, kteří mají nápady

Kablo Vrchlabí a Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola ve Vrchlabí v polovině prosince zvítězily v soutěži „Firma škole – Škola firmě“ pořádané Královéhradeckým krajem a Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje. Jak oba subjekty navázaly spolupráci a co pro ně získané ocenění znamená, prozradili v rozhovoru pro Vrchlabinky ředitelé Tomáš Vrbata a Martin Vlášek.

ČLÁNEK PO ROZKLIKNUTÍ ZDE

Foto: Vrchlabinky

Foto: Vrchlabinky

 

SEXUÁLNÍ VÝCHOVA A PŘEDNÁŠKA O STUDIU NA LÉKAŘSKÉ FAKULTĚ

V pátek k nám do školy zavítali studenti Univerzity Karlovy- Lékařské fakulty v Hradci Králové s interaktivním programem sexuální výchovy. Podle zpětné vazby studentů nejlepší program, který kdy měli.
Dále vybrané studenty vyššího gymnázia seznámili se studiem na Lékařské fakultě a vším, co k univerzitě patří: studentským životem v Hradci, možnostmi seberealizace, zapojení do klubů a další.
Jejich působení u nás hodnotíme jako maximálně přínosné.
Děkujeme moc za skvělé dopoledne!

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ FIRMA ŠKOLE – ŠKOLA FIRMĚ

Slavnostní vyhlášení projektu Firma škole – Škola firmě, jež každoročně pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou, se uskutečnilo v aule Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy.
Do této prestižní soutěže bylo nominováno celkem 23 párů škol a firem. O to víc nás může těšit, že spolupráce Kabla Vrchlabí s Krkonošským gymnáziem a SOŠ byla oceněna mezi třemi nejlepšími pro rok 2023! Děkujeme!
 
Z článku krajské hospodářské komory: První dvojicí, která převzala prestižní ocenění z rukou Adama Valenty, člena Rady Královéhradeckého kraje pro oblast regionálního rozvoje a Ladislava Groha, člena dozorčí rady Krajské hospodářské komory, byla společnost Kablo Vrchlabí s. r. o. a Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola. Tato dvojice zaujala vytvářením inovativních programů propojujících teorií s praxí zejména v oblasti přírodovědných oborů, cizích jazyků a environmentálních oblastí.

TEMATICKÝ TÝDEN NA NAŠÍ ŠKOLE- VRCHLABÍ NEPRÁSKÁ

Celý následující týden bude gymnáziem “otřásat” téma PYROTECHNIKY. Podporujeme iniciativu Výboru pro životní prostředí města Vrchlabí s názvem “Vrchlabí nepráská” a v tomto duchu povedeme celý týden na naší škole. Studenti se s tématem pyrotechniky setkají napříč předměty i ročníky.

Město Vrchlabí se, na návrh Výboru pro životní prostředí, rozhodlo požádat své obyvatele i návštěvníky, aby se i v závěru roku 2023 obešli bez zábavní pyrotechniky a silvestrovského „ohňostroje nadivoko“. „O oslavy konce roku nepřijdeme,“ říká starosta Vrchlabí Jan Sobotka. „Připravili jsme spolu s partnery mnohem šetrnější laserovou show a několikahodinovou silvestrovskou party na Náměstí TGM. Bude to super,“ dodává předseda Výboru pro životní prostředí Tomáš Vrbata.

Proti pyrotechnice se také v krátkých videovzkazech vyslovily některé osobnosti – veterinářka Pavla Zázvorková, chirurg Radek Kebrle, biatlonista Michal Krčmář, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský, ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek, náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar a starosta Vrchlabí, senátor Jan Sobotka.

Videa jsou dostupná na YouTube kanálu VRCHLABÍ BEZ ODPADU ZDE

Více o projektu “Vrchlabí nepráská” se můžete dočíst např. na stránkách Krkonošského deníku ZDE

Vrchlabí nepráská

ŠKOLNÍ KOLO SOUTĚŽE ZOORISKUJ

Vloni jsme poprvé zkusili přírodovědnou soutěž pořádanou libereckou zoo. Nadchla nás a jeden tým se v konkurenci 136 týmů probojoval do finále! ( loňský článek ZDE)
Letos se ze tříd 2. A, 3. A a 4. A přihlásilo 30 zájemců! Na soutěž může jet pouze 5 tříčlenných družstev za školu a tak soutěžící poměřili síly ve školním kole.
Děkujeme všem účastníkům, kteří byli ochotní nastudovat mnoho materiálů mimo své školní povinnosti a zapojili se. Gratulujeme postupujícím 🤩🥳🏆!
 

Environmentální výchova- exkurze na polskou stranu Krkonoš

🌲 Ve středu 25. 10. se zájemci o přírodovědné obory z Vrchlabí a Hostinného vypravili na jednodenní exkurzi do 🇵🇱 polských Krkonoš. Nejprve jsme navštívili vzdělávací centrum Pałac Sobieszów „Klimatyczne Karkonosze” a krátkou procházkou bukovým lesem jsme došli pod hrad Chojnik. Na závěr jsme zastavili ve Szklarska Poręba „pokochat se“ krásnými výhledy na podzimní hory. 🏔️

Třída 3. A v Safari parku

V rámci projektu environmentální výchovy dnes 3. A zavítala do Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Komentovanou prohlídkou zoo nás provedl Mgr. Josef Hotový, který umí nejen skvěle zaujmout svým vyprávěním, ale také třídu zapojit a předat jí mnoho informací v souvislostech.

4. A a dějepisný seminář na Stachelbergu

Nepříznivé počasí naštěstí nehraje v největší moderní pevnosti v Čechách žádnou roli a tak jsme si dnes užili skvělou dějepisnou exkurzi na pevnosti Stachelberg.
Naším průvodcem byl RNDr. Miroslav Kejzlar, člen původně amatérské skupiny, která před 30 lety začala tvrz vyklízet a snažit se o její zpřístupnění veřejnosti.
Jeho poutavé vyprávění a atmosféra tvrze byla skvělou motivací a úvodem do dalších kapitol naší národního historie.

Letní škola KRITICKÉHO MYŠLENÍ DIALOGU

Ve dnech 25.—26. 8. 2023 proběhl Letní kurz kritického myšlení vedený Vladimírem Fišerou.

Kurz byl určen pro 30 učitelů Královéhradeckého kraje. Setkali se zde učitelé nejen z druhého stupně ZŠ a SŠ, ale zájem projevily i učitelky 1. stupně. Cílem tohoto kurzu bylo zprostředkování a předání zkušeností, znalostí a nápadů z dvouletého projektu Kritického myšlení a dialogu. Celý příspěvek

Klapka: „Jazyková škola v přírodě podruhé“

Jako v akčním filmu kombinovaném s pohádkou se 7.– 9. června ocitly třídy 3. A a 4. A, které měly tu čest dostat se do druhého dílu seriálu na pokračování s názvem Jazyková škola v přírodě na Souši

Během tří dnů si vrchlabští studenti vyzkoušeli „role“ ve francouzských, německých a anglických filmech, jež byly laděny vážně i komicky a hravě (dvouhodinové bloky s L. Štolfovou, R. Trejbalovou a J.Nýdrlovou), otestovali týmového ducha (ve sportovním bloku s V. Rychtrovou a M. Bobovským a při týmové hře při pěší túře na Chatu na Souši) a užívali si jeden druhého. Večery se nesly ve znamení vskutku zábavných bonusů v podobě zeměpisného kvízu M. Bobovského a „one men show“ v podání Bradleyho Place (který si studenty získal svou bezprostředností a hereckým i jazykovým talentem).

Největší odměnu pro všechny aktéry však představoval čas strávený SPOLEČNĚ mimo školu. Úsměvy na rtech většiny účastníků nemizely dokonce ani při adrenalinovém sestupu při dobývání vodopádů. Snad měla na pohádkové atmosféře pobytu notný podíl také báječná kuchyně provozního Františka a jeho ženy a ubytování, které můžeme jen doporučit.

Největší dík patří celému „filmovému štábu“ v čele s Veronikou Rychtrovou, která převzala patronát nad celou akcí. Těšíme se na další podobné!

Radka Trejbalová

V ZOORISKUJ JSME ZABODOVALI A JEDEME NA FINÁLE !

Minulý týden soutěžilo v Liberci 15 žáků naší školy v prestižní týmové soutěži ZOORISKUJ. Ze 116 týmů z celého libereckého kraje, bez předchozích zkušeností se soutěží, se naše týmy umístily na 8., 11., 26., 29. a 48. místě.
Emílie Kaplanová, Eliška Čivrná a Lucie Šimková (všechny ze 3. A) se 27. dubna vydají na velké finále, do Kulturního a společenského centra Lidové sady v Liberci.
Držíme děvčatům palce a přejeme krásné zážitky!
DĚKUJEME AUTODOPRAVĚ RENOBUS ZA SPONZORSKÝ DAR V PODOBĚ DOPRAVY NA SOUTĚŽ A ZPĚT!

Studentské filmy od A-FILMTEENSFEST

Napsali o nás:  A-Filmteensfest 2023
Projekce pro školy jsou pro nás jednou z nejdůležitějších součástí našeho festivalu. Jedny takové projekce máme za sebou z 23. února. Uspořádali jsme totiž ve Vrchlabí v KINO Kartonka 1904 několik projekcí pro studenty Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí. Celkem bylo na všech třech projekcích 168 žáků.
Moc děkujeme za účast a děkujeme i za Vaše reakce.
  

My děkujeme A-Filmteensfest za představení studentských prací, pečlivě vybranou skladbu i pořadí filmů pro každou věkovou skupinu zvlášť a závěrečnou reflexi. Těšíme se na příště!

Foto A-Filmteensfest

https://www.afilmteensfest.com/cz/