SVĚTOVÝ DEN ORIENTAČNÍHO BĚHU

Světový den orientačního běhu letos připadl na 11. 5. 2022. Třída 2. A ho oslavila na akci uspořádané Oddílem orientačních sportů Vrchlabí, kterému tímto moc děkujeme. Akce byla skvěle připravená a zorganizovaná. Studenti si totiž mohli vyzkoušet několik připravených tras s kontrolami. Vybaveni mapou a čipem probíhali Liščí kopec, zejména okolí sportovního hřiště ZŠ Školní. Na dopravním hřišti pak vyzkoušeli „labyrint“. Většina stihla oběhnout všechny trasy, někteří i vícekrát a stále se zlepšovali. Moc děkujeme za tuto možnost, těšíme se příští rok s dalšími třídami!

SYLVIE ALGEROVÁ ZE 4. A VÍTĚZKOU OKRESNÍHO KOLA BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY

Úspěšní řešitelé ze školního kola dnes soutěžili ve svých biologických vědomostech i dovednostech ve Dvoře Králové nad Labem v okresním kole Biologické olympiády kategorie C. Soutěžící se vypořádali se třemi částmi: písemný test, poznávání rostlin a živočichů a laboratorní práce – mikroskopování. Pouze 9 účastníků se stalo úspěšnými řešiteli ( nad 60% bodů). O to větší úspěch je, že 6. místo obsadila Kamila Hůlková ze 3. A a celou soutěž s velkým bodovým náskokem vyhrála Sylvie Algerová ze 4. A! Sylvie postupuje do krajského kola, které se bude konat na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové. Moc gratulujeme a děkujeme za účast všem!

Sylvie Algerová, vítězka okresního kola
RNDr. Jana Dobroruková, garant soutěže

 

Lyžařský kurz 3. A

Od neděle 6. 3. se do pátku 11. 3. konal lyžák třídy 3. A, který byl kvůli pandemii odložen. Dobrodružství se odehrálo na Hančově boudě na Benecku. Užili jsme si každý den plný sportu. Dopoledne sjezdové lyžování, odpoledne běžky, večer tematické přednášky. Kromě středy odpoledne, kdy jsme se šli projít a odpočinout si od běžkování. Přestože to ze začátku vypadalo, že se nejvíc těšíme, až skončí sportovní část dne a můžeme se jít nadlábnout, nakonec jsme zjistili, že si i ten sport fakt užíváme. Dokonce i čtvrteční výšlap na Žalý ještě po sjezdových závodech. Nakonec můžeme s radostí říci, že tento lyžák stmelil a podpořil vztahy ve třídě.

Sára Šimůnková, 3. A

Myslivost v KRNAP se 3. A

Ve středu 16. 2. nás Ing. Bílek z KRNAP provedl životem savců v našich horách. Navštívili jsme oboru s jeleny, kteří se na nás přišli zblízka podívat. V KCEV Krtek jsme si prohlédli a osahali rohy, parohy, lebky a kůže mnoha druhů savců. Tato vydařená akce byla zakončením učiva savci v tomto ročníku.

Biologická olympiáda nižšího gymnázia

Minulý týden proběhlo školní kolo Biologické olympiády nižšího gymnázia. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí  soutěže je všeobecný přírodovědný přehled a nastudování poskytnutých materiálů. Letos na téma „Jak přežít zimu“. Děkuji všem za účast, gratuluji postupujícím a věřím, že pro nepostupující byla soutěž příjemnou zkušeností, která je obohatila.

V kat. D postoupily Emílie Kaplanová a Eliška Čivrná (obě 2. A).

V kat. C Sylvie Algerová (4. A) a Kamila Hůlková (3. A). Gratulujeme!

 

Lyžařský kurz 2. A

Začátkem měsíce ledna se na Hančově boudě na Benecku uskutečnil lyžařský kurz třídy 2. A. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda kurz skutečně proběhne, jelikož počasí ani sněhová pokrývka kurzu nenahrávaly. Ale Krakonoš nás má rád a pár dnů před odjezdem dostatečně nasněžil. Podmínky byly nakonec skvělé, sluníčko nás provázelo téměř celý týden. Studenti měli každé dopoledne sjezdařský výcvik a odpoledne výcvik běžecký. Ve čtvrtek jsme uspořádali závody v obřím slalomu, což prověřilo zdatnost všech lyžařů. Každý večer se studenti vzdělávali při tematických přednáškách týkajících se sjezdového i běžeckého lyžovaní a pohybu na horách.

Velká pochvala patří všem zúčastněným. Vaše ohromné lyžařské pokroky a stále dobrá nálada pro nás byly odměnou. Děkujeme také personálu Hančovy boudy za krásné ubytování a výbornou stravu, Skiareálu Benecko za skvělé prostředí a podmínky k lyžování.

Veronika Rychtrová, Pavel Havlíček a Eva Volfová

Beseda o vesmíru s dr. Brožem z Akademie věd ČR

Jaká je nejvyšší hora Sluneční soustavy? Víte, že měří 25km a rozlohou předčí Německo? Víte, kde se ve vesmíru vyskytují organické sloučeniny? Kde teče v řekách místo vody tekutina podobná ropě? Kolik sond aktuálně brázdí Měsíc? 4.A už toto a mnoho dalšího ví a já moc děkuji doktoru Petru Brožovi z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR za úžasnou besedu, která proběhla během čtvrtečního dopoledne.

foto: European space agency, AV ČR

 

 

Edubus ve Vrchlabí

Naše gymnázium navštívil tento týden EDUBUS aneb mobilní polytechnická laboratoř.

Třída 2. A se zúčastnila programu digitální mikroskopie. Praktické využití digitálních technologií při studiu biologie žáky velmi zaujalo.

EDUBUS nabízí i mnoho dalších programů, které podporují mezipředmětové vztahy, zejména fyziku, chemii, programování a další ICT.
Programů se při odpoledních odborných seminářích účastní i pedagogičtí pracovníci z gymnázia a okolních škol.