O DofE s ambasadorkou Šárkou

Vstanou noví „Dofáci“?

Informace o tom, že se naše škola stala centrem DofE, jste se mohli dočíst na našich webových stránkách.

Dnes jsme udělali další krok. Ambasadorka DofE Šárka, která za námi přijela z Hradce Králové, na interaktivní přednášce seznámila studenty šesti tříd s obsahem programu neformálního vzdělávání Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), vyzdvihla přínosy pro osobní rozvoj každého jedince a přidala postřehy a vlastní zkušenosti.

Setkání se neslo v přátelské atmosféře. Věřím, že mnozí ze zúčastněných již začali o možnosti zapojení se do programu uvažovat a brzy se stanou prvními „Dofáky“ na naší škole.

Těším se na vás. Přemýšlejte a kontaktujte mě. S novým pololetím bychom se pustili do práce.

Jaroslava Nývltová, koordinátorka a vedoucí DofE

       

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) na našem gymnáziu

V závěru loňského roku se naše škola přidala k DofE a stala se jedním z více než 300 center v České republice.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní vzdělávací program pro všechny ve věku 14 až 24 let.

Program se zaměřuje na rozvoj osobnosti a charakteru.

Jeho pravidelné plnění posiluje kreativitu, odolnost a sebedůvěru prostřednictvím aktivit ve 4 provázaných oblastech na 3 možných úrovních-bronzová, stříbrná, zlatá.

Každý účastník si stanovuje svoje cíle pro následující oblasti a plní je za podpory vedoucího:

  • POHYB-slouží k rozvíjení fyzické zdatnosti,
  • DOVEDNOST-podporuje rozvoj osobních zájmů, talentů a praktických dovedností,
  • DOBROVOLNICTVÍ-aktivity zaměřené na vykonávání veřejně prospěšné služby bez nároku na finanční odměnu,
  • EXPEDICE-skupinová oblast, kdy vytržením z komfortní zóny účastník zažije nezapomenutelný zážitek.

Pokud chceš smysluplně trávit čas, rozvíjet svoji osobnost a charakter, získávat klíčové dovednosti pro budoucí studium a kariéru, pak je tu DofE právě pro tebe.

Podrobnější informace o projektu: https://dofe.cz/pro-rodice

 

 

 

Zápisky z Bohnic

Milý čtenáři, nemáš chuť na dlouhý článek? Nevadí.

Poznamenej si alespoň důležité telefonní číslo a adresu, kde se Ti v případě potřeby dostane pomoci.

 

Linka důvěry CKI Bohnice nonstop: 284 016 666

CKI. Psychiatrická nemocnice Bohnice, Ústavní 91, 181 02 Praha 8

Pražská linka důvěry: 222 580 697

Více informací najdeš v následujících odkazech:
https://bohnice.cz/krizova-pomoc/

https://bohnice.cz/wp-content/uploads/2021/05/linka-duvery-alternativni-odkazy-min.pdf

https://www.opatruj.se/

https://www.youtube.com/watch?v=lCTdprN7ayo

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12884179334-pece-o-dusi/13708-podcasty/43106-lidska-prava-v-psychiatrii/

 

Plna dojmů z dnešního dne usedám, abych napsala pár řádků. Je čtvrtek 27. dubna 2023 19:30 hod. a před hodinou jsem se vrátila z Bohnic, přesněji řečeno z PNB – Psychiatrické nemocnice Bohnice. Ne jako pacientka, ale jako učitelka, která doprovázela studenty na exkurzi.

Celý příspěvek

Putování po stopách Elišky Rejčky

.. je název česko-polského projektu V4, se kterým jsme jako jediní v České republice uspěli. Naši studenti se tak mohli vydat na putování po Hradci Králové a Praze.

                                              www.visegradfund.org

                                           

Kdo tedy byla Eliška Rejčka?

Z dnešního pohledu velmi ambiciózní žena, která se provdala za českého krále Václava II. a tím mu zajistila nárok na polskou korunu po vymření Piastovců v roce 1300. V době bojů o český trůn se provdala za Rudolfa Habsburského – českého krále v letech 1306-1307. Avšak v roce 1307 se stala dvojnásobnou mladou vdovou. Bez prostředků však nezůstala. Jako královna získala do držení pět královských měst věnných. V letech 1308-1316 žila v Hradci Králové a o toto věnné město se s péčí starala. Dožila a zemřela v Brně, kde pobývala s velice vlivným českým šlechticem Jindřichem z Lipé.

 A jaké bylo naše putování o téměř 800 let později?

Celý příspěvek

Vítání jara 2023

Žáci 1. A  a 2. A se v pátek 24. března 2023 zúčastnili česko-polských workshopů  velikonoční tematikou, které pro vrchlabské a kowarské žáky na Střelnici uspořádal Institut spolupráce za spolufinancování EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Celý příspěvek

Projekt „Po stopách polské princezny na českém trůnu“

 

Projekt „Po stopách polské princezny na českém trůnu“

„In the footsteps of the Polish princess to the Czech throne“

Projekt je podpořený Mezinárodním visegradských fondem ID: 12230120

Partnerem projektu našeho gymnázia je Gmina Miejska Kowary (Město Kowary), která je zakladatelkou školy Zespół Szkół Ogólnoksztáłcących w Kowarach.

O co v projektu jde?

Studenti se za doprovodu učitelů dějepisu a angličtiny vydají po stopách společné česko-polské historie, po městech, která byla spjata s polskou princeznou, princeznou Eliškou Rejčkou. Celý příspěvek

Šablony OPJAK Krkonošské gymnázium a SOŠ

Šablony OPJAK Krkonošské gymnázium a SOŠ

Výzva č. 02_22_002 Šablony pro MŠ a ZŠ I

Od 1. 9. 2022 realizuje naše škola vybrané šablony výzvy v rámci vlastního projektu „Šablony OPJAK Krkonošské gymnázium a SOŠ“. Cílem výzvy je přispět k zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny žáky a studenty prostřednictvím podpůrných personálních pozic, vzdělávání pracovníků škol, vzájemného sdílení zkušeností, spolupráce a podpory zavádění inovativních metod výuky.

Aktivity realizované na naší škole v rámci tohoto projektu jsou zaměřeny na posílení o speciálního pedagoga, kariérového poradce, koordinátora spolupráce školy a zaměstnavatele,  spolupráci s rodiči a vzdělávání pedagogických pracovníků.

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0001856

Název operačního programu: Operační program Jan Amos Komenský

Číslo výzvy: 02_22_003

Doba realizace: 1. 9. 2022 – 31. 8. 2025

Rozpočet projektu celkem: 2.607.814,- Kč

Naše škola se zapojí v rámci projektu do následujících šablon:

1.III/5 Kariérový poradce SŠ
1.III/2 Školní speciální pedagog SŠ
1.III/7 Koordinátor spolupráce školy a zaměstnavatele SŠ
1.III/12 Odborně zaměřená tematická a komunitní setkávání v SŠ
1.III/8 Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání SŠ

 

Vrchlabí bez odpadu ve filmu

Srdečně zveme účastníky i jejich přátele, kamarády a rodiny do kina Kartonka 1904 na časosběrný dokument Petra Ticháčka a jeho mladých pomocníků ve štábu o březnových TýDnech bez odpadu na vrchlabských základních školách a nižších ročnících gymnázia, i o tom, jak desítky týmů pracovaly na úžasných projektech a nápadech, jak snížit množství odpadu, který za námi zůstává.

Bude se promítat 14. a 15. června, vždy od 17:00 a 18:00.

Vstupenky jsou zdarma, ale je třeba se objednat už teď na www.kinovrchlabi.cz

Dlouho neváhejte, ať máte místo, protože je perfektní herecké obsazení!
 

Na Erasmu v Sasku

Ve dnech 2. až 6. května 2022 si skupina 33 studentů vrchlabského gymnázia (třída 4. A a vybraní studenti 6. A a 7. A) vyzkoušela, jaké je to na Erasmu. V rámci německo-českého projektu s názvem Krušnohorské a krkonošské pohádky a pověsti vyjeli na pětidenní výměnný pobyt do saského Brand-Erbisdorfu. Zde sídlí partnerské gymnázium, se kterým naše škola spolupracuje už od roku 2016.

Celý příspěvek

Den Země na Střelnici

Na Den Země se sešli žáci vrchlabských škol na historicky první konferenci o odpadu a vyhodnocení jejich projektů v rámci TýDnů bez odpadů. Soutěž byla rozdělena do dvou částí podle kategorií. V první části soutěžili žáci prvního stupně vrchlabských škol s deseti projekty. Druhá část byla věnována druhostupňovým žákům s celkem 18 projekty, kde žáci gymnázia představili 8 zdařilých projektů. Porota měla velice těžkou práci, protože projekty byly opravdu propracované. Prezentovaly, jak zpracovávat bioodpad pomocí vermikompostéru, dva týmy pracovaly na ekomapě Vrchlabí, která by nabízela lokace bezobalových prodejen či obchodů, kde nevyhazují zbytečně přebytky, restaurací, které nabízejí zbylé jídlo v rámci „happy hours“ a další. Zaznělo také několik tematických písní různých žánrů, od autorského folku až po autorský rap. Dva týmy prezentovaly projekt ke snižování odpadu ve školních jídelnách. K vidění byly také loutkové divadlo, módní přehlídka, praktické i vtipné výrobky, které vznikly z odpadů. A jak to všechno dopadlo?  Na 1. místě se umístilo družstvo  Emilky Kaplanové a Anežky Klimentové (2. A) našeho gymnázia s projektem o ekologických školních pomůckách, které si budete moci prostřednictvím děvčat brzy objednat. 3. místo obsadila také děvčata ze 2. A  Martina Urbanová, Lucie Šimková, Tereza Straková, Aneta Jirková a Anna Cermanová se svým projektem o plýtvání jídlem ve školní jídelně. Všem týmům děkujeme za pěkné projekty a vítězům moc gratulujeme.

 

 

Fotografie: Jakub Kašpar a Veronika Rychtrová

 

 

 

 

TýDen bez odpadů

Upozornit na problematiku odpadů a jejich dopadu na životní prostředí a zároveň také děti motivovat k aktivnímu zapojení se do aktivit vedoucích k omezení plnění popelnic – to jsou cíle projektu nazvaného TýDen bez odpadů. Naše gymnázium uzavíralo čtrnáctidenní akci pro vrchlabské školy, které se zúčastnilo přes 1000 žáků a kolem stovky pedagogů. Náš Den bez odpadů zahájil ředitel školy Martin Vlášek, starosta města Jan Sobotka, náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek a vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královehradeckého kraje Miloš Čejka.

Ještě teď nám všem v uších zní krásná píseň o čistém Vrchlabí, kterou zazpívala Anička Jindrová s Emilkou Kaplanovou a Tomášem Kyriánem. Poté odjely dvě třídy na prohlídku skládky do Dolní Branné, kde k celé problematice zajistila skládku provozující společnost Marius Pedersen odbornou přednášku. Ostatní dvě třídy zůstaly ve škole, kde pro ně byly připraveny ekofilmy s diskusí a aktivity v tělocvičně. Zde si žáci vyzkoušeli chytání ryb v moři plném odpadků, krmili ryby, snažili se ekologicky nakupovat a skládali puzzle s problematikou odpadů. Podle splnění jednotlivých úkolů pak absolvovali překážkovou dráhu s různým stupněm zátěže. Na chodbě si pak prohlédli krásné výtvory z kreativní dílny paní Šťastné. Nabyté vědomosti si prověřili v závěrečném kvízu.

Tato akce by měla žáky motivovat k následné tvorbě projektů, které budou představeny 22. dubna, na Den Země, na žákovské odpadové konferenci na Střelnici. Více se o projektech dozvíte zde.

Děkujeme všem pořadatelům v čele s Tomášem Vrbatou za zdařilou akci. Doufám, že k akci Vrchlabí bez odpadu přispěje každý z nás třeba tím, že nebudeme kupovat výrobky na jedno použití, opatříme si lahev na pití, kterou budeme používat opakovaně, mikroténová sáčky vyměníme za textilní atd. Stačí přispět drobnostmi a výsledek se určitě dostaví. Tak jdeme do toho!

Krátké video ze dne odpadu na gymnáziu.

V Mělicích jsme absolvovali kurz vodního lyžování.

Vodní lyžování v Mělicích proběhlo v rámci projektového dne mimo školu.

Pro svoji specifičnost je vodní lyžování považováno za náročný sport, ve kterém dochází ke komplexnímu posilování svalů celého těla.

Cílem bylo vyzkoušet tento netradiční sport a také tím odměnit našich 10 vybraných studentů za jejich přínos a aktivity spojené s propagací školy.

Každý ze studentů měl možnost absolvovat dvě jízdy. První jízda probíhala na širokých, stabilních lyžích, na kterých se získávaly základní zkušenosti. Ve druhé jízdě měli možnost vyzkoušet užší, slalomové lyže.

Pro úspěch byla nutná výborná koordinace, rovnováha a schopnost předvídat.

Všichni zúčastnění budou na tento den určitě rádi vzpomínat a to i díky fotografiím a videím, pořízených pomocí školního fotoaparátu a dronu.

 

Kroužek fyziky, biologie a robotiky

Ve čtvrtek 10. 9. proběhl první kroužek zaměřený na fyziku. Vyrobili jsme si vrtulku imitující semeno stromu a foukací origami raketu. Potom jsme si postavili jednoduché Lego roboty ovládané počítači.

Ve čtvrtek 17. září za nás zaskočí pan Blažek, který studentům v učebně č. 02 ukáže něco z Office 365 a potom se bude pracovat s roboty. Ve čtvrtek 24. září proběhne kroužek zaměřený na biologii s paní Volfovou. Při pěkném počasí se půjde asi ven 🙂

Pozvánka na vernisáž výstavy

Milí studenti, vážení rodiče. Přijměte pozvání na vernisáž výstavy, která se uskuteční v naší škole ve čtvrtek 20. února v 15.30 hod. a je završením fotografického projektu na téma “Tarot – Velké arkány”, které se studenty nafotil vrchlabský fotograf Jan Mendřický. Od pondělí 24. února budete moci zhlédnout tutéž výstavu také v hale zámku.

Jaroslava Nývltová

 

Projekt „Vnoučata Krakonoše a Karla Stülpnera pátrají po jejich stopách ve světě pohádek, pověstí a tradic v německo-českém pohraničí“ odstartoval

Ve dnech 27. 11. – 5. 12. 2019 mělo 12 studentek a studentů našeho gymnázia (tzv. master team) možnost otestovat nejen své znalosti cizích jazyků, ale i mnohé další sociální kompetence v rámci první mobility projektu Erasmus+, kterého je naše škola součástí.

Během více než týdne v Sasku se účastnili výuky na gymnáziu Bernharda Cotty, předčítali Krkonošské pohádky na Večeru talentů, vařili tamním studentům kyselo, stavěli mosty, vlastnoručně vyráběli čokoládové pralinky, bruslili, hráli kuželky, lezli na stěně, koupali se a poznávali Drážďany a německou stranu Krušných hor. To vše společně se svými německými vrstevníky.

Toto první setkání mělo posloužit především jako příprava pro červnovou mobilitu u nás ve Vrchlabí, které se zúčastní třída 5. A a jejich o rok mladší přátelé z Brand-Erbisdorfu a okolí.

Do projektu se během následujících dvou let zapojí přibližně 40 vrchlabských studentů, jejichž veškeré náklady pokryje grant v rámci programu Erasmus+ Klíčová akce 2: Partnerství škol. Mohou se tak těšit na kreativní týmovou práci a mnoho nových výzev!

Nové pomůcky pro informatiku

Obtížný a zároveň velmi úspěšný projekt IROP CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_053/0004933 dospěl ke svému zdárnému konci. Podařilo se zrenovovat zadní vchod budovy školy a rozšířit bezbariérovost do celého zvýšeného přízemí budovy školy ve Vrchlabí.

Stavební úpravy byly nejsložitější částí projektu – půl roku se nedařilo vysoutěžit stavitele a projekt tak nabral velké zpoždění. Viditelné výsledky se začaly objevovat teprve po příchodu Ing. Vítové do vedení projektu v lednu 2019.

V okamžiku, kdy byly zajištěny stavební práce, jsme se mohli zaměřit na učební pomůcky. Pořídit například stacionární 3D skener pro skenování prostorových objektů a kvalitní tiskárnu pro bezhlučný 3D tisk s potřebnými programy už nebylo složité.

Zdroj: http://www.easy3d.co.il/en/products/3d-scanners/david-sls-2

Fotografické dílny v Kowarech

Ve dnech 13. – 15. června 2019 se v rámci projektu „Vrchlabí a Kowary – 8 škol společně“ uskutečnily fotografické dílny. Na setkání mladých fotografů do polských Kowar se vydalo 13 gymnazistů, aby se ve vzdělávacím středisku PRO FUTURO pod vedením zkušených fotografů Jana Mendřického a Pawła Perłowskeho věnovali výuce technik fotografování, práci s fotoaparátem a zpracování fotografií v počítačových programech. Fotili jsme jak v pleneru, např. v krásné obci Bukowec, u vodopádů na polské straně Krkonoš nebo ve městě Kowary, tak v místnosti, kde vznikly zajímavé kompozice. Byli jsme žáky, fotografy i modely zároveň. Večerní opékání a společné bubnování stmelilo nesourodou skupinu studentů od 3. do 7. ročníku a vznikla nová přátelství. Oba fotografové si pochvalovali kreativitu, zápal a nadšení mladých fotografů.  Na začátek září plánujeme výstavu fotografií českých studentů v budově gymnázia, 1. října pak vernisáž výstavy českých i polských prací v hale vrchlabského zámku.

Mgr. Jaroslava Nývltová

 

 

Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji I

V rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji I, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008508 realizujeme kroužky pro žáky nižšího i vyššího gymnázia “Bádáme v kroužku Galileo” a “Poznáváme přírodu”. V sudé čtvrtky máme fyziku (Bádáme v kroužku Galileo) a v liché čtvrtky biologii (Poznáváme přírodu). Kroužky trvají od 14:00 do 16:00.

Obsahová náplň kroužků: výjezdy do přírody, směr vzorků, mikroskopování vzorků, práce s minerály, fyzikální pokusy, měření fyzikálních veličin, tvorba různých modelů např. z kartonu a výjezdy za interaktivními expozicemi.

 

Europrojekt „Učíme digitálně“

logolinkOd 11. 8. 2014 do 31. 7. 2015 Gymnázium Vrchlabí partnersky realizuje projekt spolufinancovaný z fondů EU s názvem „Učíme digitálně (reg.č. CZ.1.07/1.3.00/51.0026). Projekt je spolufinancován z fondů EU. Náplní projektu je vzdělávání pedagogických pracovníků týkající se práce s dotykovými mobilními zařízeními a integrace nové wifi infrastruktury do školní sítě LAN.