Ohlédnutí za Maker Faire ve Vrchlabí
Ve Vrchlabí proběhl v sobotu 15. 6. festival Maker Faire v Ekocentru Krtek. Nechyběl ani náš robot Edgar. Kluci ze 6. A (Matěj, Vítek a Filip) ho naučili postavit a rozebrat pyramidu z pingpongových míčků. Kvůli tomu navrhli a vytiskli na 3D tiskárnách podložku pod míčky a speciální čelisti pro robota. Nakonec vyrobili zásobník v podobě nakloněné roviny. Matěj s Vítkem na robota dohlíželi po celou dobu festivalu, pomáhaly jim při tom paní Šedivá s paní Pavlasovou, které tam měly pro příchozí doprovodný program v podobě stavění Lego robotů a programování Microbitů. Zastavili se i kluci z našeho polytechnického kroužku. Zde si můžete prohlédnout video, co náš Edgar umí:
Robot EDGAR a MAKER FAIRE
Robot EDGAR se chystá na zdejší odnož slavné výstavy MAKER FAIRE, proto ho kluci ze 6.A už naučili sestavit a rozebrat pyramidu z pingpongových míčků. Tato výstava proběhne ve Vrchlabí v sobotu 15. června v Krtkovi. Více o této výstavě si můžeš přečíst zde, kde se můžete dokonce přihlásit i na organizaci.
Technika má u nás nový přírůstek
Na polytechnickém kroužku si studenti vyzkoušeli nejdříve programovat Microbity a potom smontovali novou školní laserovou gravírku a řezačku CREALITY Falcon 2 Pro.
Kluci ze 6.A vytiskli na 3d tiskárně novou ruku pro robota Edgara a naučili ho zvedat pingpongové míčky.
Jak si žije náš robot Edgar
Ve čtvrtek odpoledne 8. února se na Edgara přišli podívat žáci z robotického kroužku se svým panem uč. Sedláčkem a panem ředitelem ze ZŠ Školní. Přišli během našeho polytechnického kroužku a zkusili si s pomocí robota něco nakreslit. Jejich snažení přihlížel i ředitel nadačního fondu Škoda pan Kučera.
Celý třetí týden v únoru probíhalo intenzivní školení našich učitelů na zacházení s robotem Edgarem od firmy ABB. Dostali jsme základní kurz seřizování a programování. Kurzu jsem se účastnil já, pan Blažek, paní Šedivá a paní Pavlasová. Všichni jsme úspěšně splnili závěrečný test. Během kurzu si přišel robota vyzkoušet i náš pan starosta a senátor pan Sobotka.
Plně rozvinout schopnosti robota nám však umožní až licence na program RobotStudio, který umožní programovat a ovládat robota z počítačů, zatím může robota ovládat a programovat jenom jeden člověk. To už si vyzkoušeli naši studenti na polytechnickém kroužku a při některých hodinách informatiky.
Následující odkazy vám přiblíží slavnostní předávání robota v lednu, o kterém už jsem psal zde na našich stránkách: Krkonošský deník, Český rozhlas HK, VZprávy, Deník 77 zajímavostí, Krkonošský deník 12-01-2024
Kolaborativní robot EDGAR od ABB
V úterý 9. 1. 2023 v Hradci Králové se naši studenti zúčastnili slavnostního podpisu memoranda o spolupráci mezi Nadačním fondem Škoda Auto a Královehradeckým krajem, který zastupoval pan hejtman. Naši studenti zde ukázali, jak umí pracovat s roboty na kroužku a hodinách informatiky. Při té příležitosti nám byl předán kolaborativní robot Edgar, kterého budeme využívat při naší výuce. Tento robot bude přístupný i okolním školám a stane se základem našeho technického centra. Je to součást naší dlouhodobé vize o spolupráci naší školy s místními firmami (Škoda Auto, Kablo, Hytos, WPJ).
EDU.Lab a 3D tisk na kroužku fyziky
Na minulém kroužku fyziky jsme navštívili kamion naplněný moderními technologiemi – EDU.Lab , které se využívají i při výrobě aut značky Škoda. Kamión stál na náměstí Míru zde ve Vrchlabí, cestou k němu jsme si prohlédli meteorologickou věžičku a sluneční hodiny. V kamionu nám ukázali nejmodernější technologie (např. virtuální a smíšenou realitu, kooperativní roboty, 3D tisk, termokamery a další). Na závěr si studenti vyzkoušeli vlastními silami nabít elektromobil Enyaq. Tento týden si někteří zkusí na kroužku složit svítící modely Enyaqu, které tiskneme na naší 3D tiskárně.
3D tisk ve fyzice
V rámci projektu „Průša pro školy“ jsme získali do fyziky zdarma 3D tiskárnu Prusa MK3, kterou využijeme na tisk fyzikálních pomůcek. Náš projekt, který se týkal kalorimetrie, si můžete prohlédnout na stránkách vzdělávacích projektů pro Prusa tiskárny zde.
Tancující roboti
Úterní kroužek “Informatika+”
Od 19. 9. 2023 se každé úterý, nultou hodinu, tedy v 7:00, v učebně informatiky (Pasadeně, uč. č. 23) scházejí zájemci o tvůrčí činnost nejen v oblasti informatiky. Minitým Sylvie Algerové se začal věnovat tvorbě grafických informačních listů o aktivitách školy.
Chlapci svoji volnočasovou organizační strukturu ještě hledají. Už nyní to ale vypadá, že se skupina programátorů v čele s Matějem Munzarem zaměří na webdesign, HTML, CSS, Javascript a možná i trochu PHP.
Dalšími aktivitami jsou inovace školních webových stránek, optimalizace wifi signálu v budově školy a vylepšení žákovské studovny. Aktivity jsou pojaty projektově, minitýmy mohou průběžně spolupracovat.