Jak si žije náš robot Edgar

  Ve čtvrtek odpoledne 8. února se na Edgara přišli podívat žáci z robotického kroužku se svým panem uč. Sedláčkem a panem ředitelem ze ZŠ Školní. Přišli během našeho polytechnického kroužku a zkusili si s pomocí robota něco nakreslit. Jejich snažení přihlížel i ředitel nadačního fondu Škoda pan Kučera.


  Celý třetí týden v únoru probíhalo intenzivní školení našich učitelů na zacházení s robotem Edgarem od firmy ABB. Dostali jsme základní kurz seřizování a programování. Kurzu jsem se účastnil já, pan Blažek, paní Šedivá a paní Pavlasová. Všichni jsme úspěšně splnili závěrečný test. Během kurzu si přišel robota vyzkoušet i náš pan starosta a senátor pan Sobotka.


  Plně rozvinout schopnosti robota nám však umožní až licence na program RobotStudio, který umožní programovat a ovládat robota z počítačů, zatím může robota ovládat a programovat jenom jeden člověk. To už si vyzkoušeli naši studenti na polytechnickém kroužku a při některých hodinách informatiky.


  Následující odkazy vám přiblíží slavnostní předávání robota v lednu, o kterém už jsem psal zde na našich stránkách: Krkonošský deníkČeský rozhlas HKVZprávy, Deník 77 zajímavostí, Krkonošský deník 12-01-2024

 

Kolaborativní robot EDGAR od ABB

V úterý 9. 1. 2023 v Hradci Králové se naši studenti zúčastnili slavnostního podpisu memoranda o spolupráci mezi Nadačním fondem Škoda Auto a Královehradeckým krajem, který zastupoval pan hejtman. Naši studenti zde ukázali, jak umí pracovat s roboty na kroužku a hodinách informatiky. Při té příležitosti nám byl předán kolaborativní robot Edgar, kterého budeme využívat při naší výuce. Tento robot bude přístupný i okolním školám a stane se základem našeho technického centra. Je to součást naší dlouhodobé vize o spolupráci naší školy s místními firmami (Škoda Auto, Kablo, Hytos, WPJ). 

 

EDU.Lab a 3D tisk na kroužku fyziky

Na minulém kroužku fyziky jsme navštívili kamion naplněný moderními technologiemi – EDU.Lab , které se využívají i při výrobě aut značky Škoda. Kamión stál na náměstí Míru zde ve Vrchlabí, cestou k němu jsme si prohlédli meteorologickou věžičku a sluneční hodiny. V kamionu nám ukázali nejmodernější technologie (např. virtuální a smíšenou realitu, kooperativní roboty, 3D tisk, termokamery a další). Na závěr si studenti vyzkoušeli vlastními silami nabít elektromobil Enyaq. Tento týden si někteří zkusí na kroužku složit svítící modely Enyaqu, které tiskneme na naší 3D tiskárně.

Úterní kroužek “Informatika+”

Od 19. 9. 2023 se každé úterý, nultou hodinu, tedy v 7:00, v učebně informatiky (Pasadeně, uč. č. 23) scházejí zájemci o tvůrčí činnost nejen v oblasti informatiky. Minitým Sylvie Algerové se začal věnovat tvorbě grafických informačních listů o aktivitách školy.
Chlapci svoji volnočasovou organizační strukturu ještě hledají. Už nyní to ale vypadá, že se skupina programátorů v čele s Matějem Munzarem zaměří na webdesign, HTML, CSS, Javascript a možná i trochu PHP.
Dalšími aktivitami jsou inovace školních webových stránek, optimalizace wifi signálu v budově školy a vylepšení žákovské studovny. Aktivity jsou pojaty projektově, minitýmy mohou průběžně spolupracovat.

 

Výsledky měření síly a kvality signálu wifi z úterý 26. 9.