Optická kouzla na kroužku fyziky

 

 

Na kroužku fyziky jsme začali ve čtvrtek 12. 9. výrobou zařízení, které má nevyslovitelný název: Fenakistoskop (Phenakistiscope). Bylo to první rozšířené animační zařízení, které vytvářelo iluzi pohybu před objevem filmu. Rotační mechanismus jsme vyrobili ze stavebnice Merkur, využili jsme tam řemenicový převod pro rychlejší rotaci. Kotouč jsme si vytiskli, podlepili tvrdým papírem a vystřihli. Animace se objeví až tehdy, pokud se přes průzory roztočeného kotouče podíváte do zrcadla.



 

 

Spatřili jsme nekonečnost vesmíru

  Ve čtvrtek 5. 9. 2024 jsme využili krásné teplé noci, a hlavně čistého nebe pro pozorování noční oblohy nad Městským parkem. Pozorování bylo pro všechny, které zajímal pohled do dálav vesmíru. Přišli se podívat nejen studenti, ale i rodiče a kantoři, nakonec nás bylo něco přes 20 hvězdářů, dorazil i pan ředitel. K pozorování jsme použili počítačem řízený dalekohled Celestron s průměrem zrcadla 20 cm.


 

  Začali jsme ve 22 hodin hvězdami – Vega, Polárka, Mizar. Pak jedním z vrcholů pozorování byla planeta Saturn se svými prstenci. Pokračovali jsme hvězdokupou Plejády a Galaxií v Andromedě. Nejvytrvalejší se dočkali o půlnoci východu planety Jupiter nad Černou horou. Jupiter byl krásně vidět i se svými čtyřmi největšími měsíci Ganymed, Callisto, Europa a Io, které objevil Galileo Galilei pomocí svého dalekohledu už v roce 1610.


  Na akci jsem měl pozitivní ohlasy, a proto zopakujeme pozorování, až bude vidět Měsíc, pokud nám ovšem bude přát počasí.

Pohled na svět jinýma očima

  Poslední dva týdny v únoru nadační fond Škoda zprostředkoval zapůjčení infrakamer na naše gymnázium od firmy LabIR. První týden s nimi prováděli výzkum studenti z Vrchlabí, druhý týden je potom používali studenti z Hostinného. Na gymnáziu sice jednu infrakameru máme, ale těchto kamer bylo pět a měly větší citlivost. S kamerami jsme si vyzkoušeli spoustu zajímavých pokusů, například: pozorování teplotních rozdílů na lidském těle, pozorování tepelných zdrojů ve třídách, vznik tepla při nárazu a chemických reakcích, tepelné odrazy a stopy, zahřívání součástek v elektrickém obvodu a spoustu dalších. Věděli jste třeba, že nejteplejší místo na obličeji člověka je většinou slzný kanálek? Pokusy si studenti mohli vyfotit i natočit.


Jak si žije náš robot Edgar

  Ve čtvrtek odpoledne 8. února se na Edgara přišli podívat žáci z robotického kroužku se svým panem uč. Sedláčkem a panem ředitelem ze ZŠ Školní. Přišli během našeho polytechnického kroužku a zkusili si s pomocí robota něco nakreslit. Jejich snažení přihlížel i ředitel nadačního fondu Škoda pan Kučera.


  Celý třetí týden v únoru probíhalo intenzivní školení našich učitelů na zacházení s robotem Edgarem od firmy ABB. Dostali jsme základní kurz seřizování a programování. Kurzu jsem se účastnil já, pan Blažek, paní Šedivá a paní Pavlasová. Všichni jsme úspěšně splnili závěrečný test. Během kurzu si přišel robota vyzkoušet i náš pan starosta a senátor pan Sobotka.


  Plně rozvinout schopnosti robota nám však umožní až licence na program RobotStudio, který umožní programovat a ovládat robota z počítačů, zatím může robota ovládat a programovat jenom jeden člověk. To už si vyzkoušeli naši studenti na polytechnickém kroužku a při některých hodinách informatiky.


  Následující odkazy vám přiblíží slavnostní předávání robota v lednu, o kterém už jsem psal zde na našich stránkách: Krkonošský deníkČeský rozhlas HKVZprávy, Deník 77 zajímavostí, Krkonošský deník 12-01-2024

 

Nejlepší klokani v okrese

V soutěži Přírodovědný klokan 23 obsadili naši studenti Pepa Šedivý, Sylvie Algerová a Adéla Musilová první tři místa v okrese Trutnov v kategorii junior. Gratulujeme!

Výsledky naleznete zde:                                               Přírod Klokan 23 – Královéhradecký kraj

EDU.Lab a 3D tisk na kroužku fyziky

Na minulém kroužku fyziky jsme navštívili kamion naplněný moderními technologiemi – EDU.Lab , které se využívají i při výrobě aut značky Škoda. Kamión stál na náměstí Míru zde ve Vrchlabí, cestou k němu jsme si prohlédli meteorologickou věžičku a sluneční hodiny. V kamionu nám ukázali nejmodernější technologie (např. virtuální a smíšenou realitu, kooperativní roboty, 3D tisk, termokamery a další). Na závěr si studenti vyzkoušeli vlastními silami nabít elektromobil Enyaq. Tento týden si někteří zkusí na kroužku složit svítící modely Enyaqu, které tiskneme na naší 3D tiskárně.

Jak si bez trestu zatroubit na celou školu?

 To si musíte vyrobit na fyzikálním kroužku sirénu. Potřebujete k tomu jen hliníkovou plechovku od pití, petku, nafukovací balónek a izolepu. Potom taky nářadí, ochranné pomůcky, drobek šikovnosti a siréna je na světě. První sirény se nepovedly, ale kdo vytrval, tak si mohl na konec zatroubit. Příští školní rok na kroužku se můžete těšit na další pokusy a na 3D realitu 🙂 Zde si můžete prohlédnout další fotky.

3. B a 5. A na UHK a Hučáku

V úterý 28. 3. 2023 vyrazily třídy 3. B a 5. A do Hradce Králové, kde navštívily malou vodní elektrárnu Hučák s infocentrem ČEZ a laboratoře katedry fyziky Přírodovědecké fakulty UHK. Návštěvu jim domluvila kolegyně Z. Pavlasová. Na univerzitním webu je dokonce o nás článek s fotografiemi.

Celý příspěvek

ELI

V rámci dalšího vzdělávání učitelů jsme (Hš, Bl, Vk) ve středu 15. 3. navštívili Laserové výzkumné centrum v Praze v Dolních Břežanech. Vyslechli jsme si přednášku o moderním pohledu na světlo a poté nás provedli po centru. Mají zde nejenom nejvýkonnější lasery v Evropě, ale třeba i rastrový elektronový mikroskop se spektrometrem. Vysvětlili nám, i na jakých experimentech zde zrovna pracují. Jedním z nejvýznamnějších je zjednodušení protonové léčby pomocí laserů, který je na dobré cestě. Pokud se povede, tak se bude rakovina léčit pomocí protonové léčby v každé větší nemocnici.

Na kroužku jsme si hráli

Tento týden jsme si na kroužku vyrobili dvě hry na fyzikální podstatě a pak jsme si je i zahráli.

První byla o spolupráci při tažení kuličky po nakloněné rovině. Každý ze dvou hráčů táhne za svůj provázek a musí společně dopravit kuličku v kroužku na vršek nakloněné roviny, aniž by jim kulička propadla nějakou dírou.

Druhá hra spočívala v přidávání závažíček na labilní disk podle hozeného čísla na kostce. Jako závažíčka nám posloužily samotné kostky. Prohrává ten, komu to všechno spadne.

Pomáhal nám při tom kolega Honza Valášek.

  

Kablo

S vedením Kabla jsme navázali užší spolupráci prostřednictvím pana ředitele Vrbaty. Díky tomu jsme mohli v posledních dnech navštívit dvakrát se seminářem fyziky tento vrchlabský podnik, který příští rok oslaví 100leté výročí existence. Studenti si prošli výrobu a laboratoře, vyzkoušeli si některá měření související s fyzikou (např. měření rezistivity). Je zajímavé, že v laboratořích se nekontroluje pouze kvalita výroby, ale také se inovují a vyvíjí nové výrobky. Nikdy bychom neřekli, že výroba kabelu je tak složitá. Už se těšíme na exkurze i s některými dalšími třídami.