Začínáme tento týden fyzikou ve čtvrtek od 14 hod. v učebně č. 02, příští týden bude biologie.
Jak si bez trestu zatroubit na celou školu?
To si musíte vyrobit na fyzikálním kroužku sirénu. Potřebujete k tomu jen hliníkovou plechovku od pití, petku, nafukovací balónek a izolepu. Potom taky nářadí, ochranné pomůcky, drobek šikovnosti a siréna je na světě. První sirény se nepovedly, ale kdo vytrval, tak si mohl na konec zatroubit. Příští školní rok na kroužku se můžete těšit na další pokusy a na 3D realitu 🙂 Zde si můžete prohlédnout další fotky.
Hydraulika
3. B a 5. A na UHK a Hučáku
ELI
V rámci dalšího vzdělávání učitelů jsme (Hš, Bl, Vk) ve středu 15. 3. navštívili Laserové výzkumné centrum v Praze v Dolních Břežanech. Vyslechli jsme si přednášku o moderním pohledu na světlo a poté nás provedli po centru. Mají zde nejenom nejvýkonnější lasery v Evropě, ale třeba i rastrový elektronový mikroskop se spektrometrem. Vysvětlili nám, i na jakých experimentech zde zrovna pracují. Jedním z nejvýznamnějších je zjednodušení protonové léčby pomocí laserů, který je na dobré cestě. Pokud se povede, tak se bude rakovina léčit pomocí protonové léčby v každé větší nemocnici.
Na kroužku jsme si hráli
Tento týden jsme si na kroužku vyrobili dvě hry na fyzikální podstatě a pak jsme si je i zahráli.
První byla o spolupráci při tažení kuličky po nakloněné rovině. Každý ze dvou hráčů táhne za svůj provázek a musí společně dopravit kuličku v kroužku na vršek nakloněné roviny, aniž by jim kulička propadla nějakou dírou.
Druhá hra spočívala v přidávání závažíček na labilní disk podle hozeného čísla na kostce. Jako závažíčka nám posloužily samotné kostky. Prohrává ten, komu to všechno spadne.
Pomáhal nám při tom kolega Honza Valášek.
Kablo
S vedením Kabla jsme navázali užší spolupráci prostřednictvím pana ředitele Vrbaty. Díky tomu jsme mohli v posledních dnech navštívit dvakrát se seminářem fyziky tento vrchlabský podnik, který příští rok oslaví 100leté výročí existence. Studenti si prošli výrobu a laboratoře, vyzkoušeli si některá měření související s fyzikou (např. měření rezistivity). Je zajímavé, že v laboratořích se nekontroluje pouze kvalita výroby, ale také se inovují a vyvíjí nové výrobky. Nikdy bychom neřekli, že výroba kabelu je tak složitá. Už se těšíme na exkurze i s některými dalšími třídami.
Exkurze Praha
V úterý 8.11. 2022 vyjeli naši studenti společně se studenty hostinského gymnázia na společnou exkurzi do Prahy, kde jsme navštívili Národní technické muzeum a Hrdličkovo muzeum člověka. Celý příspěvek
Budiž světlo!
Jak dokáže ozařování měnit chemické struktury a vytvářet nové chemické vazby se studenti 6.A dozvěděli od fyzikálního chemika Tomáše Slaniny z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Přednáška vědce se uskutečnila v rámci nového popularizačního projektu Akademie věd ČR Jedu vědu. Z ohlasů studentů po přednášce vyplynulo, že by uvítali přednášky další, třeba i v jiných oborech.
Kam se poděla všechna halloweenská strašidla?
Kam se poděla všechna halloweenská strašidla?
Polytechnický kroužek
Zítra ve čtvrtek 8. 9. 2022 se zase rozbíhá náš tradiční polytechnický kroužek, je určen hlavně pro nižší gymnázium, ale klidně přivítáme někoho i z vyššího gymnázia. Začínáme fyzikou a robotikou v učebně ć. 02 od 14 hodin. Kroužek je pro naše studenty zdarma a nikdo nevyžaduje pravidelnou docházku. Budeme se po týdnu střídat s biologií.
Exkurze 2. A a 1. A do IQ Landie v Liberci
V úterý 14. 6. jsme se studenty 2. A a částí 1. A vyrazili do IQ Landie v Liberci, kde měli objednané science show o sílách a oběd :). Studenti museli také vyplnit pracovní list. Všem se ve vědeckém parku líbilo a určitě se tam rádi vrátí, protože jsme ho ani nestihli projít celý a vše si pořádně vyzkoušet.
Kroužek fyziky, biologie a robotiky
Ve čtvrtek 10. 9. proběhl první kroužek zaměřený na fyziku. Vyrobili jsme si vrtulku imitující semeno stromu a foukací origami raketu. Potom jsme si postavili jednoduché Lego roboty ovládané počítači.
Ve čtvrtek 17. září za nás zaskočí pan Blažek, který studentům v učebně č. 02 ukáže něco z Office 365 a potom se bude pracovat s roboty. Ve čtvrtek 24. září proběhne kroužek zaměřený na biologii s paní Volfovou. Při pěkném počasí se půjde asi ven 🙂
Zítra začíná fyzikální kroužek
Astronomická olympiáda – výsledky krajského kola
Přestože jsme měli ve školním kole 9 úspěšných řešitelů, většinu krajského korespondenčního kola zvládla udělat jen V. Havlíčková ze 3. A a skončila na pěkném 7. místě v kategorii 8.–9. tříd ZŠ. Gratulujeme.
Matematický klokan a Astronomická olympiáda
Tento pátek 22. 3. se píše Matematický klokan během 4. až 5. vyučovací hodiny. Rozdělení do tříd bude ráno na nástěnce (lze ho vyčíst také v suplování). Studenti z nižšího gymnázia se zúčastní všichni, z vyššího pouze ti, co se přihlásí. Trénovat můžete ve sbornících z minulých let, které naleznete zde:http://matematickyklokan.net/index.php/sborniky
Našim astronomům připomínám, že v pondělí 25. 3. se píše Astronomická olympiáda 4. až 5. vyučovací hodinu.
Marble machines aneb zesilovač telefonu
Na posledním kroužku fyziky jsme postavili zesilovač a stojánek pro telefon v jednom, který je na obrázku.
V 6. A zase postavili v rámci fyziky na konci minulého pololetí 5 kuličkostrojů, jsou vystavené v učebně fyziky a na jejich funkčnost se můžete podívat na tomto youtube kanálu:
https://www.youtube.com/channel/UClMdaixk_KGrnAXbY08APFQ?view_as=subscriber
Fyzikální exkurze do Hradce Králové
Ve čtvrtek 4. 10. 2018 jsme se vypravili na fyzikální exkurzi se třídami 5. A, 3. B a fyzikálním kroužkem do Hradce Králové. Nejdříve jsme se prošli na soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech a potom jsme si prohlédli nedalekou malou vodní elektrárnu Hučák s centrem obnovitelných zdrojů ČEZ. Odpoledne jsme navštívili planetárium a hvězdárnu na Novém Hradci Králové, kde jsme se naučili orientovat na hvězdné obloze a zhlédli film o temné hmotě. Nakonec jsme si prošli začátek planetární stezky.