Spatřili jsme nekonečnost vesmíru

  Ve čtvrtek 5. 9. 2024 jsme využili krásné teplé noci a hlavně čistého nebe pro pozorování noční oblohy nad Městským parkem. Pozorování bylo pro všechny, které zajímal pohled do dálav vesmíru. Přišli se podívat nejen studenti, ale i rodiče a kantoři, nakonec nás bylo něco přes 20 hvězdářů, dorazil i pan ředitel. K pozorování jsme použili počítačem řízený dalekohled Celestron s průměrem zrcadla 20 cm.


 

  Začali jsme ve 22 hodin hvězdami – Vega, Polárka, Mizar. Pak jedním z vrcholů pozorování byla planeta Saturn se svými prstenci. Pokračovali jsme hvězdokupou Plejády a Galaxií v Andromedě. Nejvytrvalejší se dočkali o půlnoci východu planety Jupiter nad Černou horou. Jupiter byl krásně vidět i se svými čtyřmi největšími měsíci Ganymed, Callisto, Europa a Io, které objevil Galileo Galilei pomocí svého dalekohledu už v roce 1610.


  Na akci jsem měl pozitivní ohlasy, a proto zopakujeme pozorování, až bude vidět Měsíc, pokud nám ovšem bude přát počasí.

Fokus VM 17. 9. 2024 – živé natáčení

Milí studenti vyššího gymnázia,

stále jsou ještě volná místa na živé natáčení Fokusu VM 17. 9. 2024 od 20:05. Tématem bude vstup mladé generace na pracovní trh. Hosté se budou bavit o očekáváních mladé generace (a realitě), požadavcích mladé generace vs. požadavcích zaměstnavatelů, o podnikání, na co by měly studenty připravit školy, jak pracovní trh promění umělá inteligence apod. Mezi potvrzenými hosty jsou bývalí premiéři Vladimír Špidla a Miroslav Topolánek, personalistka Jaroslava Rezlerová a viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková. Pokud máte zájem, přijďte do kabitenu p. Deváté a přineste s sebou 350 Kč. Odjezd od školy bude v 16:00, návrat v pozdních hodinách okolo 24h. Bude to krásný zážitek!

 

Kroužek Praktické biologie zahájil svoji činnost

Ve čtvrtek 5. září jsme se poprvé sešli na kroužku Praktické biologie.  Začali jsme několika pokusy, ve kterých jsme se zabývali povrchovým napětím vody, kdy jsme zjišťovali, kolik kapek vody se vejde na různé mince. Překvapilo nás, že do plné malé skleničky vody můžeme vložit ještě přes 100 kancelářských sponek, nežli voda vyteče. Dále jsme si pohráli s hustotou vody, ledu a oleje, kdy nám vznikaly úžasné barevné koktejly. Dali jsme si vyklíčit semeno fazolu a budeme zjišťovat, co může ovlivnit jeho růst a pokusíme se ho vypěstovat. Pro zpestření jsme si vyrobili běžící fazol a soutěžili, který bude rychlejší. Zakončili jsme mikroskopováním, kde se na nás vynořila spousta zajímavostí, které okem nevidíme. Chtěla bych poděkovat všem účastníkům kroužku a pochválit je, jak skvěle pracovali. Příští týden se můžete těšit na fyzikální kroužek s panem Hanušem a ve čtvrtek 19. 9. bude zase biologie, kdy půjdeme k rybníku lovit vodní organismy. Těším se i na další zájemce o přírodu, kteří s námi přijdou bádat!

Celý příspěvek

Nový ředitel na Krkonošském gymnáziu a SOŠ – můj příběh a moje plány

S pokorou a odhodláním jsem v srpnu přijal roli ředitele našeho gymnázia a střední odborné školy. Rád bych vám stručně představil svůj příběh, ale především pak nové plány a nové vize.

 

Před téměř 20 lety jsem na vrchlabském gymnáziu sám odmaturoval, a protože mi v té době nebyl stav českého školství lhostejný, už dlouho jsem byl odhodlaný stát se učitelem. Na Karlově univerzitě jsem postupně vystudoval anglický jazyk, dějepis a evangelickou teologii, přičemž jsem rok studia strávil ve Velké Británii. Několik let jsem pracoval na Akademii věd ČR jako lektor odborného psaní a dlouhodobě jsem učil na gymnáziu na Velehradě. V uplynulém roce jsem se vrátil coby učitel na svou alma mater, abych zde nalezl novou generaci studentů, kteří jsou talentovaní, motivovaní a angažovaní. A když jsem se utvrdil, že okolo sebe vidím učitele, kteří chtějí dát studentům to nejlepší, řekl jsem si – jdu do toho, pojďme tu školu udělat společně.

 

Mnoho lidí se mě od té doby ptalo, zdali budeme sportovní, jazykové, polytechnické či snad přírodovědné gymnázium, vždyť vše by se přímo nabízelo. Jako otec tří dětí vidím, že každé z nich je jiné. Možná máte s dětmi ve svém okolí podobnou zkušenost. Děti jsou každé jiné. Proto jako škola musíme najít ten zásadní obsah, který předáme úplně všem, a pak vytvořit prostor, kde bude moci každý student rozvíjet svůj individuální talent a specializovat se na své cíle. K tomu povede například profilace studentů ve volitelných seminářích v posledních letech studia; pravidelné projektové vyučování; spojení vybraného učiva do integrovaného předmětu; individuální podpora nadaných a motivovaných žáků tak, aby mohli na svých projektech pracovat během školního vyučování; individuální podpora vrcholových sportovců; široká nabídka jazyků; stáže u zaměstnavatelů; dobrovolnictví; zájmové kroužky a mimoškolní aktivity.

 

Již nyní je svět tak rychlý a složitý, že mnoho lidí vzdává svou ambici světu a jeho komplexnosti porozumět. Studenti, které jsme letos přivítali v prvním ročníku, se budou pohybovat na pracovním trhu někdy mezi lety 2037-2080. Co vůbec tušíme o letech, která mají před sebou, abychom na ně naše studenty připravili? S jistotou jen víme, že existují klíčové vlastnosti a dovednosti, které se našim absolventům budou hodit, mimo jiné: schopnost učit se, zodpovědnost, kritické myšlení a angažovanost. Tedy chuť samostatně poznávat svět. Dovednost určit si cíl, zvolit správnou metodu a dotáhnout projekt k závěru. Schopnost zaujmout postoj, vysvětlit ho, podložit důkazy a vidět jeho dopad. A konečně, odhodlání světu nejen rozumět, ale odhodlání konat tam, kde mě mé dosavadní poznání ke konání zavazuje.

 

Co nového tedy studenti na naší škole uvidí? Budou to projektové týdny i prostor pro vlastní seberealizaci. Bude to svižnější vykročení vstříc změnám ve školství tak, jak jsou formulovány ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Nadto studenti uvidí i měnící se prostředí naší školy. S vedením města Vrchlabí jsme začali připravovat velký plán rekonstrukce celé školy tak, aby naše budova dostala kabát pro 21. století a poskytla dobré zázemí pro zmiňované vize.

 

Kdyby Vrchlabí a Hostinné bylo ve fantasy světě, kde neexistují školy, a já mohl rozhodnout, jestli tam školu udělám, jaké v ní budou předměty, jací tam budou učitelé a zda tam vůbec nějací budou, jak se bude hodnotit, co bude povinné a zda vůbec něco, zda se bude učit ve třídách či venku, zda budou dva roky prázdnin nebo jen dva měsíce, dost pravděpodobně by tato škola vypadala úplně jinak. Vrchlabí ani Hostinné nejsou ve fantasy světě, a já tak mohu jen slíbit, že budu se svým týmem učitelů dělat vše pro to, aby do naší školy chodili studenti rádi a aby jim dala do života potřebný základ a kvalitní vzdělání.

 

Jan Kletvík

ředitel školy

Učebnice pro školní rok 2024/25

Zítra budou rozdány učebnice pro studenty nižšího G. O platbách vás informují jednotliví třídní a zároveň je prosím i o vybrání peněz.
Jednotlivé třídy se dostaví vždy v době přestávky do učebny č. 21. Vemte si velký batoh, psací potřeby a event. obaly. Veškeré učebnice školy musí být podepsány a celý rok se k nim budete chovat s láskou a respektem.
2. hodina – 3. A
5. hodina – 2. A
6. hodina – 4. A
Rozdávání učebnice a PS trvá cca 20 minut. Následně se přesunete na hodinu s daným vyučujícím.
1. A obdrží učebnice po svém návratu z adaptačního kurzu ve čtvrtek – hodina bude upřesněna.

Burza učebnic

Burza učebnic proběhne pro studenty vyššího G ve středu 11. 9. 2024 od 14.00 v učebně č. 21 – 1. B, 5. A
v učebně č. 22 – 2. B a 6. A
Ve středu 18. 9. 2024 od 14.00 v učebně č. 21 pro 3. B a 7. A a v učebně 22 pro maturitní ročníky.
Kdo nechce čekat na burzu, může si učebnice opatřit od starších spolužáků nebo na internetu. Seznam potřebných učebnic je na nástěnce v 1. patře hned naproti schodům u ředitelny.
Kdo prodává knihy, napíše tužkou na první volnou stránku své jméno, současnou třídu a cenu. Jazykové učebnice nesmí být popsané!!!
Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit nevhodné a popsané učebnice z burzy. U předražených knih si vyhrazujeme právo stanovit adekvátní cenu.
Učebnice noste do kabinetu Brožová-Kosáčková kdykoli. Pokud nejsme přítomné, nechte učebnice v učebně č. 21 na stole učitele.

Obrovský úspěch Pepy Šedivého v Pekingu

Pepa Šedivý dosáhl mimořádného úspěchu na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi, která se konala v Pekingu. Do této soutěže postoupil díky svému skvělému výkonu v Celostátním kole geologické olympiády. Předvedl vynikající znalosti a dovednosti v oblasti geologie, meteorologie, oceánografie a environmentálních věd, což mu vyneslo v Pekingu dvě zasloužené bronzové medaile. Děkujeme Pepovi za jeho skvělý výkon a přejeme mu mnoho dalších úspěchů. Je skvělým příkladem toho, že se člověk svojí pílí dokáže propracovat na světovou úroveň. Velká gratulace!!!

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU

Vážení žáci,

letošní školní rok zahájíme v pondělí 2. 9. tím, že se v 8:00 sejdeme všichni žáci i učitelé společně na školním hřišti. Kdo chcete přijít dříve a přivítat se se spolužáky v kmenové třídě, samozřejmě může. Druhou vyučovací hodinu budou probíhat třídnické hodiny v kmenových učebnách. První školní den skončí v 9:25.

Těšíme se na vás

Vaši učitelé

 

Změna přihlašování do Bakalářů

Vážení rodiče, milí žáci,

dnes došlo ke změně webové adresy Bakalářů. Nová adresa k přihlášení je https://gymvr.bakalari.cz/.

V aplikaci v telefonu je třeba zrušit původní účet a vytvořit účet nový. Návody naleznete na https://www.youtube.com/watch?v=e-KSM8vjwUg a na https://www.youtube.com/watch?v=ID27CIHXpAY.

Pokud někdo zapomněl heslo, je možné použít funkcionalitu zapomenutého hesla.

Luděk Rychtr, zástupce ředitele

Program pro nadané a motivované žáky Sapere aude

Program Sapere aude (Odvaž se vědět) je určen pro nadané a všechny motivované, cílevědomé studenty školy, kteří chtějí ve svém vzdělávání jít nad rámec a za hranice toho, co jim naše škola nabízí v běžných hodinách.

Zapojení studenti se kromě všech svých školních povinností věnují podrobněji nějakému odbornému tématu. Mohou absolvovat stáže na vědeckých pracovištích, navštěvovat vysokoškolské přednášky, online kurzy pro nadané žáky (např. kurzy CTM), SOČ, individuálně spolupracovat na pravidelných schůzkách s mentorem. Program garantuje individuální přístup, tj. vytvoření efektivních vzdělávacích podmínek ušitých přesně na míru studentovi.

 

Studenti jsou v programu Sapere aude vedeni k samostatnosti, zodpovědnosti za své vzdělávání, k tvorbě časového harmonogramu, k vytváření sebehodnocení. Každý měsíc odevzdávají svému mentorovi raport o splněných cílech. Svým reprezentativním vystupováním jsou dobrým příkladem pro ostatní studenty.

 

Studenti se mohou do programu Sapere aude hlásit každý rok. Koordinátor vzdělávání nadaných žáků pro každého z nich vypracuje Plán pedagogické podpory (PlPP) s jasně stanoveným cílem, úpravami organizace výuky ve školní třídě nebo mimo ni a metodami výuky. PlPP podléhá revizi každé 3 měsíce.

 

Pokud by studenti v programu neplnili to, k čemu se zavázali, právo účasti v programu jim zaniká bezprostředně v dalším pololetí.

 

Do programu se studenti mohou hlásit u výchovné poradkyně Mgr. Jaroslavy Nývltové nebo u koordinátorky vzdělávání nadaných žáků Ing. Petry Šedivé, které ve školním roce 2024/25 budou program Sapere aude koordinovat a ověřovat. Přihlašování je možné do konce září 2024.

Mgr. Jaroslava Nývltová, Ing. Petra Šedivá

Ohlédnutí za Maker Faire ve Vrchlabí

     Ve Vrchlabí proběhl v sobotu 15. 6. festival Maker Faire v Ekocentru Krtek. Nechyběl ani náš robot Edgar. Kluci ze 6. A (Matěj, Vítek a Filip) ho naučili postavit a rozebrat pyramidu z pingpongových míčků. Kvůli tomu navrhli a vytiskli na 3D tiskárnách podložku pod míčky a speciální čelisti pro robota. Nakonec vyrobili zásobník v podobě nakloněné roviny. Matěj s Vítkem na robota dohlíželi po celou dobu festivalu, pomáhaly jim při tom paní Šedivá s paní Pavlasovou, které tam měly pro příchozí doprovodný program v podobě stavění Lego robotů a programování Microbitů. Zastavili se i kluci z našeho polytechnického kroužku. Zde si můžete prohlédnout video, co náš Edgar umí:

 

 

Organizace školního roku 2024/2025

Organizace školního roku 2024/2025 v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích

  • Období školního vyučování ve školním roce 2024/2025 začne v pondělí 2. září 2024.
  • Podzimní prázdniny stanovuje MŠMT na úterý 29. října a středu 30. října 2024.
  • Vánoční prázdniny začínají v pondělí 23. prosince 2024 a končí v pátek 3. ledna 2025. Vyučování začne v pondělí 6. ledna 2025.
  • Vysvědčení s hodnocením za první pololetí bude žákům předáno ve čtvrtek 30. ledna 2025.
  • Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 31. ledna 2025.
  • Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy pro Královéhradecký kraj (Trutnov) stanoveny v termínu od 3. února do 9. února 2025.
  • Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 17. dubna 2025.
  • Vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 27. června 2025.

Hlavní prázdniny trvají od 28. června 2025 do 31. srpna 2025.

Vyučování ve školním roce 2025/2026 začne v pondělí 1. září 2025.

Česko-polský sportovní den ve Vrchlabí

V rámci připravovaného projektu projektu „Sport bez hranic“ jsme ve středu 19. 6. 2024 na našich sportovištích přivítali studenty ze sportovní školy v polské Karpaczi. Polským studentům se naši studenti vyššího gymnázia postavili v turnaji ve fotbalu, street ballu a volejbalu. Vyrovnaný byl pouze volejbalový zápas dívek, které prohrály v pátém setu rozdílem pouhých dvou bodů. Polští fotbalisté v turnaji neinkasovali ani jediný gól a turnaj vyhráli, jak se říká „o parník“. Zvítězili i v street ballovém turnaji smíšených trojic. Bylo znát, že se jedná o studenty sportovní školy.Naše děvčata si zahrála ještě přehazovanou a na třicet studentů kuželky. Zájemci si mohli vyzkoušet pétanque.

Počasí se vydařilo a celý den proběhl k naší spokojenosti.

Netrpělivě čekáme na příští týden, kdy se dozvíme, zda nám byl projekt schválen. V tom případě bychom v září uspořádali závody v orientačním běhu a následně s našimi sportovci navštívili Karpacz.

Děkujeme studentům za sportovní nasazení a reprezentaci školy, pedagogům za přípravu sportovního dne.

S radostí jsme 26. 6. 2024 přijali zprávu o schválení naší projektové žádosti s názvem “Sport bez hranic”, reg. č. G.003.04.0014 a těšíme se na společné sportování v září tohoto roku.

Za tým pořadatelů J. Nývltová, P. Havlíček, L. Rychtr

Tradiční oceňování úspěšných žáků a studentů vrchlabských škol

Klášterní kostel sv. Augustina na sv. Jana opět po roce hostil žáky a studenty, kteří se ve školním roce 2023/2024 umístili na předních místech olympiád a oborových soutěží. Z 56 nominovaných bylo 15 studentů našeho gymnázia. Pokud bychom i my nominovali ty, kteří složili mezinárodně uznávané zkoušky Cambridge English, bylo by jich ještě o 13 více.

Ocenění z rukou místostarosty pro vzdělání a kulturu PhDr. Michala Vávry převzali: Emílie Kaplanová, Eliška Čivrná, Lucie Šimková, Pavla Kutlvašrová, Šimon Šafařík (všichni 4. A), dále Viola Möhwaldová, Vojtěch Novák, Vladimír Kutlvašr, Barbora Kočí (2. A), Jakub Mařas (3. A), Adéla Musilová a Sylvie Algerová (6. A), maturanti Matouš Kuřík a Daniel Mečíř. Nejúspěšnějším ze všech nominovaných se stal Josef Šedivý, student 1. B, který bude reprezentovat naši školu, naše město a naši Českou republiku na Mezinárodní olympiádě o Zemi v Pekingu.

Může jít o obrázek 9 lidí a text

Všem oceněným gratulujeme a děkujeme za skvělé výsledky. Dík patří také kolegům pedagogům a v neposlední řadě rodičům.

Krásné prázdninové léto nám všem.

Více fotografií na našich FB stránkách: https://www.facebook.com/photo?fbid=438463375615982&set=pcb.438464478949205

Kroužky pro naše studenty ve spolupráci s DDM

Naše škola úspěšně zahájila spolupráci s Domem dětí a mládeže ve Vrchlabí. Cílem této spolupráce bude nabídnout studentům gymnázia kroužky šité na míru jejich potřebám. Zpočátku se bude jednat o kroužky jazykové a umělecké, ale v budoucnu se nabídka rozšíří o další zájmové činnosti.

Pro příští školní rok připravujeme:

 

  • Španělský jazyk pro studenty vyššího gymnázia (výuka pod záštitou Andrey Zelenkové)
  • Studentský dramatický soubor (výuka pod záštitou Zuzany Cejnarové)

Pokud Vás tato nabídka zaujala, sledujte během srpna webové stránky školy a přihlašovací portál DDM: https://www.ddmvrchlabi.cz/hlavni-udalosti/146-prihlasovani-do-krouzku-2024-25

Jak na zahraniční stáže?

Přesně na tuto otázku studentům prvních a druhých ročníků vyššího gymnázia odpověděla pondělní ranní přednáška.

Paní Jana Papajová z mezinárodní neziskové organizace AFS Mezikulturní programy představila studentům studijní, hostitelské a dobrovolnické programy, které AFS pro středoškoláky nabízí ve více jak 50 zemích světa.

Ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto (NFŠA), který zastupovala paní Tereza Prevužňáková, a který každoročně vyhlašuje stipendijní programy s finančním příspěvkem až 250 000,- Kč, lze v podstatě na zahraniční kulturně-vzdělávací pobyt vyjet téměř zadarmo. Samozřejmě při splnění určitých podmínek (nfsa.cz).

Co student na zahraničním pobytu získá?

Celý příspěvek