Kritéria přijímacích zkoušek ve zkratce

8-leté gymnázium

– počet přijímaných uchazečů je 30 do Vrchlabí a 30 do Hostinného
– 1. termín 17. 4. 2023, 2. termín 18. 4. 2023
– uchazeč se může hlásit na obě naše místa vzdělávání
– vysvědčení (30 bodů), soutěže (10), test z ČJ (50), test z Ma (50)
– v každém testu musí uchazeč získat min. 7 bodů, celkově z testů (Čj + Ma) min. 16 bodů
– přihlášky do 1. 3. 2023

Podrobná kritéria

4-leté gymnázium

– počet přijímaných uchazečů je 30 do Vrchlabí
– 1. termín 13. 4. 2023, 2. termín 14. 4. 2023
– vysvědčení (30 bodů), soutěže (10), test z ČJ (50), test z Ma (50)
– v každém testu musí uchazeč získat min. 7 bodů, celkově z testů (Čj + Ma) min. 16 bodů
– přihlášky do 1. 3. 2023

Podrobná kritéria

Kritéria oborů vyučovaných v Hostinném (8-leté gymnázium, sociální činnost, ošetřovatel)

Zeměpisná olympiáda – školní kolo

V lednu se na naší škole konalo školní kolo Zeměpisné olympiády. V konkurenci několika desítek studentů se v kategorii A na prvním místě umístil Vojtěch Novák a shodně na 2.- 3. Vladimír Kutlvašr a Maria Movchanskaya (všichni 1. A). V kategorii B zvítězila Karolína Hančová, 2. místo obsadila Zuzana Tomanová a 3. byl Tomáš Albrecht (všichni 2. A).V kategorii C získal 1. místo Václav Černý (4. A) a další pozice obsadily Tereza Vrbatová a Lucie Šimková (obě 3. A). V nejstarší kategorii D (SŠ) se na prvním místě umístil Jiří Jelínek (2. B), za ním dále na druhém místě Sylvie Algerová (5. A) a třetí místo obsadil Matouš Kuřík (3. B).

Všem účastníkům olympiády děkujeme a nejlepším přejeme mnoho úspěchů v okresním kole.

Olympiáda v AJ školní kolo

V pátek 20. ledna se 13 našich studentů zúčastnilo školního kola Olympiády AJ v Hostinném. Všichni z nich se snažili podat nejlepší výkony jak v písemné, tak i v ústní části. Pěti z nich se podařilo umístit mezi trojicí těch nejlepších ve třech různých kategoriích. V nejmladší kategorii se umístil Jakub Mařas na 2. a Adam Vyoral na 3. místě, ve starší kategorii získala 1. místo Sára Šimůnková a ve velké konkurenci těch nejstarších si 2. místo odnesla Petra Alex Pistoriusová a 3. místo Alžběta Mejsnarová. Vítězům gratulujeme a všem ostatním děkujeme za účast.

Dějepisci vybojovali zlato!

Tuto středu naši školu na okresním kole dějepisné olympiády v Trutnově reprezentoval pětičlenný tým. Nejlepšího výsledku dosáhl Šimon Buďárek z 5. A, který obsadil 1. místo v kategorii vyšších gymnázií. V kategorii nižších gymnázií nás výborně reprezentovali Václav Černý (4. A) a Emilie Kaplanová (3. A).
Všem soutěžícím blahopřejeme!

Školní kolo Biologické olympiády

Tématem 57. ročníku Biologické olympiády je pro kategorii C, D  Bezlesí a pro  kategorii A, B  Život není fér! aneb Jak se organismy vyrovnávají s abiotickým zlem prostředí. Školní kolo Biologické olympiády se bude skládat z písemného testu, praktického poznávání přírodnin a praktického úkolu. Uskuteční se na konci ledna a začátkem února. Zájemci se hlásí u svých vyučujících biologie. Přípravné texty a seznam organismů najdete na stránkách: Materiály a soutěžní úlohy — Přírodovědecká fakulta UK (cuni.cz) Těšíme se na vaši hojnou účast!!!

Prašina

Lampy tam nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu.

Pro někoho noční můra, pro jiného oáza klidu a míru.

     

Přesně na takové místo jsme se na chvilku přenesli prostřednictvím Klicperova divadla díky jeho divadelní adaptaci Prašiny. Příběh vycházející z pera (nebo možná klávesnice) Vojtěcha Matochy se těší u čtenářů velké oblibě a jeho divadelní ztvárnění sklízí také velmi kladné ohlasy. Nejinak tomu bylo i u našich studentů. Kéž by se z každého divadelního představení vraceli tak nadšení!

Celý příspěvek

Chystáme se na Olympiádu dětí a mládeže

Jubilejní dvacátý ročník Olympiády dětí a mládeže se uskuteční v Královéhradeckém kraji. Slavnostní zahájení proběhne na zimním stadionu v Hradci Králové, sportovní klání budou hostit zimní střediska Špindlerův Mlýn a Vrchlabí a města Trutnov a Nová Paka. Na programu desátých zimní her, kterých se zúčastní na 1600 sportovců, nechybí tradiční sporty jako lední hokej, krasobruslení, alpské lyžování či biatlon a zařazena je také disciplína pro handicapované sportovce. Žáci a učitelé Krkonošského gymnázia a SOŠ se největší multisportovní akce Česka účastní v rolích sportovců, pořadatelů i diváků.

Školní plavání

V rámci školní tělesné výchovy začínáme od 3. 1. 2023 plavecký výcvik.

Rozvrh bazénu najdete v Komens.

8 důvodů, proč chodit pravidelně plavat

  • Plavání je vzhledem k vlastnostem vodního prostředí jedním z mála sportů, při kterém se ani při nadváze nepřetěžují klouby, vazy či páteř.
  • Při plavání dochází nejen k posílení takřka všech hlavních svalových skupin, ale i k jejich protažení.
  • Plavání je velmi variabilní sport, který má jen málo omezení. Plavat mohou děti, těhotné, senioři, hendikepovaní i obézní jedinci.
  • Plavání patří mezi skvělé rehabilitační aktivity; pomáhá nenásilně zvýšit hybnost kloubů (ramenou, kyčlí i kotníků) po úrazech a operacích.
  • Během plavání se velmi šetrně posiluje i srdeční sval; horizontální poloha totiž značně ulehčuje srdci práci.
  • Plavání je skvělá aktivita pro posílení ochablých svalů podél páteře. V takovém případě je ideálním plaveckým způsobem znak a různá znaková cvičení.
  • Pravidelné plavání přispívá k zvětšení vitální kapacity plic. Ale pozor, pouze v případě, že během plavání dochází k výdechům proti odporu vody (vydechování do vody).
  • Plavání, respektive pohyb ve vodním prostředí má pozitivní vliv na psychiku. Pomáhá odbourat stres a nervové napětí.

Mgr. Pavel Havlíček

 

Praha, knihy a literární exkurze

Věci zcela zavrhovati, nebo zcela vychvalovati – může jen člověk ten, jehož rozum a cit jsou n e o m y l n á  p r a v d a. Václav Linda

Tento citát (starý 200 let) jednoho ze slavných padělatelů Rukopisů mohli studenti číst na stěnách a ve volně rozmístěných knihách v nově otevřeném Muzeu literatury – moderní to tváři Památníku národního písemnictví.

Celý příspěvek

Rozsvěcení vánočního stromku na zámku

V pátek 2. 12. 2022 se naše třída 1. A zúčastnila s paní uč. Nývltovou rozsvěcení vánočního stromku na vrchlabském zámku, kde byly přítomny i vybrané třídy z některých dalších vrchlabských škol. Konalo se to v rámci česko-polského příhraničního projektu, který se snaží o prohloubení přátelských vztahů s našimi zahraničními sousedy z partnerského města, tudíž tam byly i děti z Kowar.

Celý příspěvek

Výsledky Studentských prezidentských voleb

Milí studenti,

děkujeme všem, kteří se zúčastnili Studentských prezidentských voleb. Níže zveřejňujeme výsledky za naši školu a gratulujeme Danuši Nerudové k 1. místu!

Níže můžete porovnat naše výsledky s celorepublikovými, ve kterých své prvenství také získala Danuše Nerudová. Výsledky v řádném termínu odevzdalo 504 škol, z toho 233 gymnázií, 209 středních odborných škol (SOŠ) a 62 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 76 136 platných hlasovacích lístků.

Na tomto odkaze si můžete přečíst podrobné zpracování celorepublikových výsledků:

https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb

Zároveň bych chtěla poděkovat Míše Place, Viki Huberové, Adélce Cermanové, Ondrovi Stránskému, Danu Dvořákovi a v neposlední řadě panu učiteli Zaplatílkovi za pomoc při konání voleb. 2. kolo se konat nebude, protože z 1. kola vzešla vítězná kandidátka s 54,11 % hlasů. Ještě jednou velká gratulace DANUŠI NERUDOVÉ!

Okresní kolo dějepisné olympiády – leden 2023

Tito studenti budou reprezentovat Krkonošské gymnázium v okresním kole:

kategorie I – Černý, Kaplanová, Hůlková

kategorie II – Macháček, Buďárek, Mečíř D.

Pokud někdo z vážných důvodů nemůže, včas mi to oznámíte – nejpozději do konce tohoto týdne.

Sežeňte si potřebnou literaturu, přijďte si cokoli půjčit.

Olympiáda v českém jazyce

Minulý týden u nás proběhlo také školní kolo olympiády v českém jazyce. Zájem o účast byl velký a mnoha studentům se podařilo dosáhnout skvělých výsledků při řešení mnohdy velmi zapeklitých úloh.

Ti nejlepší změří své síly se soupeři z celého okresu v dubnu 2023. A kdo nás bude reprezentovat? V I. kategorii to bude Pavla Kutlvašrová (3. A) a Anežka Klimentová (4. A), v II. kategorii potom Veronika Mejsnarová (6. A) a Alžběta Mejsnarová (7. A). Jako náhradníci je budou jistit Emílie Kaplanová (3. A) a Vojtěch Paulů (6. A), kteří se ve školním kole umístili na 3. místě.

Děkuji všem zúčastněným, že měli chuť lámat si hlavu češtinářskými libůstkami.

Dějepisná olympiáda – kategorie II – vyšší G (Vrchlabí)

Děkuji studentům vyššího G za opravdu hojnou účast na dějepisné olympiádě. Výsledky byly moc dobré, můžete se přijít podívat.
Avšak vyhrát mohou jen tři:
Kryštof Macháček – 1. místo
Daniel Mečíř – 2. místo
Šimon Buďárek – 3. místo
Gratulujeme!
Po porovnání výsledků s Hostinným vyšleme 3 nejlepší studenty do okresního kola – již v lednu.

Studentské prezidentské volby

Milí studenti,

v pondělí 12. 12. budou na naší škole probíhat Studentské prezidentské volby. Vybraní studenti Vás s volební urnou i hlasovacími lístky navštíví 2. vyučovací hodinu. Na hlasovacím lístku je uvedeno 9 kandidátů a zakroužkováním jednoho z nich udělíte svůj hlas. Hlasování je anonymní a zcela dobrovolné. Pokud by se někdo nemohl 2. vyučovací hodinu účastnit tohoto hlasování, může svůj hlas odevzdat v kabinetě p. Deváté do 15:30. Výsledky Studentských prezidentských voleb budou zaslány sociologické agentuře pod unikátním kódem, který škola obdržela od pořadatele Studentských voleb JSNS, vzdělávacího programu organizace Člověk v tísni. Do tohoto programu se zapojily i další střední školy v České republice. Pokud žádný z kandidátů nezíská více než 50 % hlasů, bude se v lednu konat 2. kolo s dvěma kandidáty, kteří obdrželi nejvíce hlasů. Po vyhodnocení výsledků všech zapojených škol se dozvíte, jak by dopadla volba prezidenta mezi studenty SŠ v naší zemi.

Výsledky, které budou sečteny pouze za naši školu, se dozvíte na našich stránkách v následujících dnech.

Těšíme se na Vás při pondělním hlasování!