V prvním lednovém týdnu se uskutečnilo školní kolo Biologické olympiády. V kategorii A získala nejvíce bodů Sylvie Algerová, na 2. místě se umístil Vít Möhwald a 3. místo obsadil David Mánek. V kategorii B podal nejlepší výkon Josef Šedivý, na 2. místě se umístila Jana Laštovková a 3. místo patří Kryštofu Šimůnkovi. V kategorii C zodpověděla správně nejvíce testových otázek Viola Möhwaldová, což ji zaručilo 1. místo, 2. místo obsadil Martin Vališka a ze 3. místa se mohla radovat Bára Deylová. Všem účastníkům děkujeme za pěkné výkony a těm nejlepším budeme držet palce v okresním a krajském kole.
Okresní kolo dějepisné olympiády
V dnešním dějepisném klání na úrovni okresu zabodovali naši. Jakub Lukeš, 7. A – 2. místo v kategorii středních škol – s postupem do krajského kola. Lucie Šimůnková, 4. A – 4. místo v kategorii ZŠ a nišží gymnázia ve velké konkurecni 40 žáků – s možností postupu do krajského kola.
Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Den otevřených dveří – středa 15. 1. 2025
Vážení rodiče, vážení žáci pátých a devátých tříd,
zveme vás všechny, kteří máte zájem dovědět se více o studiu na čtyřletém nebo osmiletém oboru gymnázia ve Vrchlabí, na Den otevřených dveří Krkonošského gymnázia a SOŠ, pracoviště Vrchlabí. Proběhne ve středu 15. ledna 2025 od 15 do 18 hodin. Úvodní informace o studiu na našem gymnáziu budou prezentovány v aule gymnázia v 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 a 17:00. Poté vás naši žáci provedou školou a učitelé zodpoví veškeré individuální dotazy.
Vyberte si tedy čas, který vám vyhovuje, a přijďte se podívat do vaší budoucí školy! 🙂
Těší se na vás žáci a tým učitelů gymnázia
Školní kolo AJ olympiády
Dobrá zpráva – na okresním kole olympiády v anglickém jazyce nás budou reprezentovat tito studenti a studentky:
Nižší kategorie – Natálie Kosinová, 2. A
Vyšší kategorie – Anna Houdková, 4. A a Adam Vyoral, 3. A
Všichni ostatní podali skvělé výkony a všem gratulujeme a děkujeme za účast.
Účastníci okresního kola budou včas informováni.
Po stopách neklidného dvacátého století
Pro dějepisný seminář a příznivce historie uspořádala paní učitelka Brožová v předvánočním čase exkurzi do Prahy na místa spojená s historií vojenství. První bod bylo Armádní muzeum s tematicky zaměřenými expozicemi. Mimo jiné jsme na chvíli mohli prožít to, co zažívali vojáci v zákopech 1.světové války, prohlédnout si mapy z období Pařížské mírové konference, na kterých se teprve hledaly finální hranice našeho státu nebo nahlédnout do místnosti s ilegální vysílačkou z období Protektorátu.
Další zastávkou byl Národní památník na Vítkově s ikonickou jezdeckou sochou Jana Žižky. Každé bojiště, kde bojovali čeští vojáci, je zde zastoupeno vzorkem původní zeminy.
Obě tyto instituce jsou zároveň velice výpravnými přiklady funkcionalistické architektury první republiky.
Poslední zastávkou byla krypta pravoslavného kostela sv.Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, která se stala posledním útočištěm parašutistů po úspěšném atentátu na říšského protektora R.Heydricha.
Po tomto vážném programu jsme vděčně sdpočinuli v atmosféře rozzářené předvánočníPrahy.
ČSN EN ISO 50001:2019
Ekonomická olympiáda
V termínech od 18. 11. – 29. 11. 2024 proběhla na naší škole Ekonomická olympiáda, která se konala online formou. Děkuji všem účastníkům, kteří si našli čas a porovnali svoje znalosti s dalšími soutěžícími. V letošním roce se této soutěže zúčastnilo rekordních 31 066 středoškoláků, z nichž testové otázky vybraly 1450 postupujících krajských semifinalistů.
V našem školním kole se na 3. místě umístil Lukáš Kubíček (7. A) s 64% úspěšností, na 2. místě Josef Šedivý (2. B) s 68% a 1. místo ovládl Marek Rieger (7. A) s 84%. Všem zúčastněným velmi gratuluji. Do krajského kola nakonec postupuje ale jen Marek Rieger. Markovi budeme 8. 1. 2025 držet pěsti!
Aukce a výstava studentských obrazů
Zveme milovníky umění na prodejní výstavu výtvarných počinů studentů našeho gymnázia. Potěší Vás dozajista nejenom příjemný prožitek při pohledu na to, co studenti dokáží vytvořit, ale i hudební vystoupení, občerstvení a malá tiskařská dílna. Možná si i domů odnesete některé ze studentských děl určených k prodeji. Nikdy nevíte, jestli za pár let nebude ve Vaší kanceláři či doma jedna z prvotin budoucího významného umělce. Výtěžek z prodeje bude určen na nové vybavení výtvarného ateliéru.
Olympiáda v dějepise
Známe úspěšné řešitele školního kola dějepisné olympiády v kategorii sekunda až kvarta. Letošní téma bylo obzvláště zajímavé: VE STŘEDU ZÁJMU ČLOVĚK ANEB PÉČE O DUŠI A TĚLO OD OSVÍCENSTVÍ PO ŠPANĚLSKOU CHŘIPKU. Celkem se zúčastnilo 16 studentů a studentek. Všichni prokázali dobré znalosti a dosáhli velmi pěkných výsledků. ale vítěz může být jen jeden – JAKUB MAŘAS ze 4. A s výsledkem 55/56 bodů ze 60. Na dalších místech bodovali: Lucie Šimůnková, Vojta Novák, Vláďa Kutlvašr, Filip Růžička, Tomáš Kyrián, Nikol Jebavá, Kája Hančová a další.
A jak dopadli studenti a studentky vyššího G? JAKUB LUKEŠ ze 7. A – 54 bodů, Josef Šedivý – 53 bodů, Václav Černý – 52 bodů. Všichni další studenti a studentky také dosáhli skvělých výsledků, navíc si obohatili své znalosti a rozšířili si své vědomosti. Všem gratulujeme a děkujeme za účast.
Ohlasy studentů z mezinárodního semináře v St.Marienthal
…..Pod křídly téměř 800 let starého kláštera, v příjemném prostředí kulturního centra se každým rokem setkávají studenti z osmi evropských zemí a devíti různých škol. Kromě toho, že mají možnost si vyzkoušet nové dovednosti například v oblasti filmu, fotografie či dramatu, zde především vznikají nová přátelství, kulturní bariéry padají již během prvního večera, ty jazykové pak díky angličtině prakticky neexistují. Jaký tedy byl letošní ročník interkulturního semináře v St. Marienthalu? Zamlžený listopadovými ranními opary, zahalený do prvních sněhových vloček, ale hlavně plný otevřených, přátelských, zábavných mladých lidí.
……Na fotografickém semináři jsem se naučil vše od kompozice po teorii světla. A ve svém volném čase jsem skrze studenty jiných zemí rozvíjel jazykové schopnosti a nahlédl do jiných kultur. Skvělým zážitkem byl také každý kulturní večer jednotlivých zemí.
…. Večer nás čekal vždy takzvaný „national evening“, kdy měl postupně každý stát na starosti tematicky zaměřený program. Na českém večeru jsme představili naši politiku a české pivo, zatancovali jsme si polku s mazurkou a cizinci si vyzkoušeli, jak slavíme Velikonoce. K jídlu jsme napekli cukroví a buchty. Neskromně musíme přiznat, že český večer měl nejlepší ohlasy. Po celý týden panovala skvělá nálada, dobře jsme se bavili, odvezli jsme si nezapomenutelné zážitky a spoustu nových kontaktů
…..V Marienthalu jsem našel skvělý kolektiv lidí z různých koutů Evropy, se kterými se denně bavím online. Také se mi líbil velký výběr workshopů, ze kterých jsme mohli vybírat.
…..Další skvělý rok, vylepšený o možnost potkat se se starými známými. Letos se sešel skvělý kolektiv, nejvíce jsem si oblíbil Španěly, Švédy a samozřejmě české kolegy, jak ty vrchlabské, tak i ty jilemnické. Nejlepší moment celého výletu byla humorně podaná česká prezentace o naší kultuře, kterou si sice užili všichni, ale Češi zdaleka nejvíce.
Školní gravírka „maká“
Sportovní burza
Srdečně Vás zveme na burzu sportovních potřeb, která je skvělou příležitostí prodat nebo koupit použité nebo nové sportovní vybavení a oblečení za výhodné ceny. Sportovní burza se bude konat 30. 11. 2024 od 9:00 do 11:00 hodin v tělocvičně naší školy. Příjem zboží bude v pátek 29. 11. 2024 od 15:30 do 18:00 hodin. Výdej neprodaných věcí a peněz bude v sobotu od 11:30 do 12:30 hodin.
Buďte ekologičtí a dejte věcem druhou šanci! Těšíme se na Vás!
Více v letáčku: Burza 24
Logická olympiáda – kategorie B a C
Ve dnech 8.–14. 10. se konalo základní kolo Logické olympiády pro žáky tříd prima až kvarta. Úspěšnými řešiteli této kategorie B jsou Jakub Mařas 4. A a Vojtěch Novák
3. A Studenti středních škol absolvovali školní kolo Logické olympiády v týdnu 15.–21. října. V této kategorii C se do krajského semifinále probojovali Adam Jindra 5. A, Anna Jindrová 7. A a Josef Šedivý 2.B. V pátek 8. 11. se konalo krajské kolo na Fakultě informatiky a managementu v Hradci Králové. Jakub Mařas zvítězil a postupuje do celostátního kola, které se bude konat 25. 11. v Praze. Všem žákům, kteří se do této soutěže zapojili, děkujeme a Kubovi přejeme hodně štěstí v celostátním kole.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – 20. listopadu 2024
Vážení rodiče, vážení žáci pátých a devátých tříd,
zveme vás všechny, kteří máte zájem dovědět se více o studiu na čtyřletém nebo osmiletém oboru gymnázia ve Vrchlabí, na Den otevřených dveří Krkonošského gymnázia a SOŠ, pracoviště Vrchlabí. Proběhne ve středu 20. listopadu 2024 od 15 do 18 hodin. Úvodní informace o studiu na našem gymnáziu budou prezentovány v aule gymnázia v 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 a 17:00. Poté vás naši žáci provedou školou a kolegové zodpoví veškeré individuální dotazy.
Vyberte si tedy čas, který vám vyhovuje, a přijďte se podívat do vaší budoucí školy! 🙂
Těší se na vás žáci a tým učitelů gymnázia
Krajské kolo ekologické olympiády
Setkání s rodiči 13. 11. 2024
Vážení rodiče,
zveme Vás na rodičovské schůzky, které proběhnou příští středu, 13. 11. od 16 hodin. Zahájení bude v kmenových třídách, poté budou následovat individuální konzultace s jednotlivými vyučujícími dle Vašeho zájmu.
Těšíme se na Vás
Učitelé vrchlabského gymnázia
Třídy 6.A a 2.B bádaly v archivu
Na konci října třídy 6. A a 2. B postupně navštívily Státní okresní archiv v Trutnově, kde měly možnost nahlédnout do tajů archivní práce. Pan ředitel Roman Reil studenty postupně seznámil s posláním archivu, jeho historií a nakonec studenty provedl i depozitáři, kde jsme mohli vidět archiválie ze 14. století z našeho regionu. Mimo jiné nám ukázal i originál zakládací listiny města Vrchlabí z roku 1533.
Po prohlídce archivu se třídy rozdělily do skupin v badatelně a zkusily si vlastní práci archivářů, když vyhledávaly informace o předválečných a poválečných majitelích domů ve Vrchlabí. Pokud to bylo možné, pátrali jsme i po jejich dalším osudu.
Exkurze tak studentům představila tuto důležitou instituci a budeme se těšit na další spolupráci.
Zpátky do pravěku!
Není nad to zažít věci na vlastní kůži. Vrátili jsme se tedy s 5. A a 1. B do pravěku v archeoparku ve Všestarech. Zjistili jsme, že domy pravěkých zemědělců byly útulné a voněly dřevem, mletí obilí ručním mlýnkem není otrava, když si přitom popovídáte se sousedem. Některé technické postupy byly překvapivě funkční, jako např. vrtání kamene pomocí vody a písku nebo sekání kamennou sekerou. Jiné postupy bude třeba ještě natrénovat, jako např. lov oštěpem. Na závěr jsme se uvelebili v lodi vydlabané pravěkými nástroji z jednoho kusu kmene, která během expedice Monoxylon zdolala Egejské moře.
V expozici jsme si potom mimo jiné prohlédli rozsáhlý model pravěkého osídlení a potěžkali meče a jiné zbraně z různých období i materiálů.
Láska k pravěku prochází žaludkem
V rámci svého dějepisného bádání nachystali studenti 1.A svačinku ze surovin ze starší doby kamenné. Své pravěké delikatesy pak prodávali studentům a učitelům a vytěžené peníze se rozhodli darovat do sbírky Mary´s Meals, která poskytuje školní stravování dětem žijícím v nejchudších komunitách světa. Během 20 minut se našim studentům podařilo vybrat peníze na jídlo pro devět dětí na celý školní rok. Děkujeme Vám, že pomáháte!