Pochvala pro účastníky krajského kola dějepisné olympiády

Gratulujeme Danieli Mečířovi ze 4.B, který i v náročném předmaturitním čase vybojoval vynikající 3.místo v krajském kole dějepisné olympiády v Hradci Králové. Za nižší kategorii získala 70 bodů Emilie Kaplanová ze 4.A. I když z toho nakonec bylo 8.místo, ve vyrovnaném souboji ztrácela na první umístění pouhé dva body a za to jí také gratulujeme.

Za poklady trutnovského archivu

 

Dnes měli studenti dějepisného semináře možnost zúčastnit se exkurze do trutnovského archivu. Aby pochopili důležitost této instituce, mohli  navštívit depozitáře a na vlastní oči si prohlédnout bludiště regálů s uchovávanými archiváliemi. Mezi ty nejkrásnější určitě patří zakládající listina města Vrchlabí i s vyobrazením erbu a vlastnoručním podpisem císaře Ferdinanda I. Dohledat se zde ale dá i spousta dalších věcí: školní prospěch předků, majetkové poměry, fotoalba celých vesnic apod.

Ve druhé části exkurze studenti okusili roli badatele: obdrželi krabice dokumentů, povinné bílé rukavičky a konkrétní badatelské úkoly spojené s historií domu, kde bydlí.

Exkurze se vydařila a studenti získali cennou zkušenost pro svoje další studium, během kterého se mnozí z nich stanou v archivu stálými hosty.

Veliký dík na závěr patří panu vedoucímu oddělení Mgr.Romanu Reilovi a PhDr.Pavlu Zahradníkovi, PhD.  za průvodní slovo i přípravu badatelských úkolů.

 

Čerstvé diplomy z dějepisné olympiády

 

V okresním kole dějepisné olympiády na téma „Každodenní život a kulturní kořeny našich zemí od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“ se studenti museli ponořit až k samým základům našeho státu a prokázat své znalosti mj. na poli heraldiky, zemědělství, numizmatiky, duchovních dějin či práce s písemnými prameny i s mapou.

V kategorii nižších gymnázií obsadila Emilie Kaplanová (4.A)  2.místo mezi třiceti účastníky z ostatních škol.

V kategorii vyšších gymnázií jsme měli na stupních vítězů hned dva soutěžící (oba ze 4.B): Matouš Kuřík obsadil 2.místo a Daniel Mečíř 3.místo.

Všem třem soutěžícím děkujeme a přejeme hodně sil při přípravě do krajského kola.

 

Exkurze do Osvětimi a Krakova

Studenti naší školy se ve dnech 11. a 12.12.2023 zúčastnili exkurze do Osvětimi a Krakova. První část exkurze se nesla ve vážném duchu a návštěva vyhlazovacího nacistického tábora v nás vyvolávala otázku, jak je možné, aby člověk na jiném člověku spáchal takovou krutost. Paní průvodkyně nám v angličtině erudovaně objasnila, jak tábor fungoval a jak výkonnou továrnou na smrt se stal. Tematicky potom navázala exkurze do Schindlerovy továrny, kterou proslavil zejména film režiséra S.Spielberga „Schindlerův seznam“. V továrně mohli studenti v působivě řešené expozici na chvíli zažít pobyt v krakovském ghettu a jeho ponižujících, nelidských podmínkách.

Radostnější část zájezdu byla spojena s atmosférou vánočních trhů a objevováním historických památek Krakova, kde se role průvodce ujala výborně připravená kolegyně Brožová. Nezapomenutelným zážitkem se stala návštěva v Galerii Czartoryskych včetně osobního setkání s Dámou s hranostajem.

Všem studentům děkujeme za vzorné a spolehlivé chování během exkurze!

St.Marienthal

Ve dnech 18. – 24.září se pětičlenná skupina z naší školy zúčastnila mezinárodního semináře v St.Marienthal společně se studenty z dalších šesti zemí. Během společných workshopů získávali dovednosti v oblasti umělecké fotografie, krátkého filmu, divadla i psaní textů. Vše potom doplnili zábavné večerní prezentace jednotlivých národů.  Loučení bylo těžké jako každý rok a již se těšíme na příští ročník.

Další úspěch v krajském kole olympiády z angličtiny

Po úterním výborném výsledku Alex v krajském kole olympiády z anglického jazyka se ani v kategorii nižších gymnázií nenechala Sára Šimůnková (4. A) zahanbit a v náročné konkurenci dokázala zaujmout nejen kvalitní angličtinou ale i zajímavými myšlenkami. Díky tomu obsadila vynikající druhé místo a kvalifikovala se tak jako náhradnice do ústředního kola olympiády z angličtiny. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

Dějepisná soutěž studentů gymnázií ČR a SR

 

Dne 5. dubna se tým studentů z 5.A ve složení: Šimon Buďárek, Jakub Lukeš a Petr Straka zúčastnil krajského kola prestižní dějepisné soutěže v Hradci Králové. V rámci své pečlivé přípravy se seznamovali s podrobnými dějinami Studené války v Evropě před Helsinskou konferencí. Tradiční součástí soutěže je také poznávání fotografií osobností politiky, kultury i sportu daného období. V náročné konkurenci starších studentů obstáli a umístili se na sedmém místě ze čtrnácti startujících týmů.

Děkujeme za zodpovědný přístup a gratulujeme!

Dějepisci vybojovali zlato!

Tuto středu naši školu na okresním kole dějepisné olympiády v Trutnově reprezentoval pětičlenný tým. Nejlepšího výsledku dosáhl Šimon Buďárek z 5. A, který obsadil 1. místo v kategorii vyšších gymnázií. V kategorii nižších gymnázií nás výborně reprezentovali Václav Černý (4. A) a Emilie Kaplanová (3. A).
Všem soutěžícím blahopřejeme!

BEST IN ENGLISH

Dnes se naši studenti zúčastnili mezinárodní online soutěže z anglického jazyka Best in English. V náročném časově omezeném testu zápolili v úlohách z poslechu, porozumění textu a gramatiky.

Nejlepšího výsledku dosáhla Sára Šimůnková ze 4.A, další vynikající výkony podali       Jan Fejgl (4.A), Martin Škrabálek (8.A), Patrik Ferdinand Brádler (4.B) a Vladimír Maševský (3.B)

 

Všem účastníkům děkujeme a nejúspěšnějším soutěžícím gratulujeme. 

Začíná kurz latiny pro začátečníky

Tuto středu začíná nový kurz latiny pro začátečníky.  Sejdeme se v místnosti č. 5 ve 14:00. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!

Komu je kurz určen? Všem, které čeká během jejich vysokoškolského studia povinná zkouška z latiny a také těm, kteří se chtějí setkat s kořeny evropské kultury a vytvořit si předpoklad pro efektivní studium moderních jazyků.

Krajské kolo dějepisné olympiády

V pondělí 4. 4. 22 se naši studenti postupující z okresního kola zúčastnili krajského kola Dějepisné olympiády v Hradci Králové. Téma bylo náročné: Šlechta v proměnách času. V kategorii nižších gymnázií obsadil Šimon Buďářek (4. A) šesté místo a v kategorii vyšších gymnázií Vladimír Maševský (2. B) také šesté místo.

Gratulujeme

 

 

Olympiáda z anglického jazyka, kategorie II.B

Ve středu 16.2.22 proběhlo školní kolo olympiády v anglickém jazyce kategorie tercie a kvarta. Na prvním místě zazářila Sára Šimůnková z 3.A, v těsném sledu Bára Antošová z pracoviště Hostinné a na třetím místě zaujal výborně připravený Vít Mohwald ze 4.A. Gratulujeme a držíme palce Sáře a Báře, které nás budou reprezentovat v okresním kole.

Mezinárodní soutěž BIE

V pátek 26.11.2021 se 34 studentů vyššího gymnázia zúčastnilo online mezinárodní soutěže BEST IN ENGLISH v ostré konkurenci škol z České republiky a dalších 24 zemí.  Čekalo je náročných 60 minut a angličtina na úrovni B2-C1. Hranici sta bodů překonali a vynikajícího výsledku dosáhli Filip Ulman ze 4.B a Patrik Ferdinand Brádler ze 3.B. Na celkové vyhodnocení musíme počkat do poloviny prosince.

  

Krajské kolo olympiády z anglického jazyka

V náročných online podmínkách se v minulých dnech konalo krajské kolo olympiády z anglického jazyka. Naši školu v kategorii vyšších gymnázií reprezentoval Martin Škrabálek (6.A) a vybojoval 4.místo. V kategorii nižších gymnázií bojoval Ondřej Čížek (4.A) a obsadil rovněž 4.místo. Oběma soutěžícím děkujeme a gratulujeme!

Setkání s americkým diplomatem

 

Dne 10.2. měli studenti předposledního ročníku anglické konverzace možnost setkání s americkým diplomatem-kulturním atašé americké ambasády panem Erickem Blackem. Dozvěděli jsme se mnoho o tom, jak se  stát diplomatem, o náplni práce diplomata a také o programech, které umožňují našim studentům pobyt či studium v USA. Apel pana kulturního atašé byl jednoznačný-cestujte a otevřou se Vám nové obzory….Setkání bylo velice motivující a v programu budeme pokračovat.