S průvodci po Safariparku

Za typicky africky slunného a velmi teplého počasí se uskutečnila exkurze tříd 2. B a 6. A do Safariparku ve Dvoře Králové nad Labem. Průvodci nám byli erudovaní odborníci nejen v oblasti zoologie, paní Ilona Kratochvílová a pan Josef Hotový. Blíže nás seznámili s některými vybranými africkými biotopy a jejich zvířenou. Odpověděli nám na spoustu zvídavých otázek typu: Proč je zebra pruhovaná ? Proč není dobré se koupat ve vodě, kde žijí hroši ? Kolik % shodné genetické informace máme se šimpanzem či s pampeliškou ? Naskytla se nám také úžasná možnost zhlédnout veterinární ultrazvukové vyšetření březí samičky hrabáče kapského nebo úpravu chodidel slona afrického. Na safari se nám volně se pohybující velcí savci ukázali se vší parádou, buvolci, pštrosi dvouprstí či žirafa jménem Lukas se přiblížili takřka na dosah. Odvezli jsme si spoustu nádherných zážitků !

 

Okresní kolo soutěže Poznávání přírodnin 2023

   Dne 6. 6. 2023 proběhlo ve Dvoře Králové nad Labem okresní kolo této soutěže, kde nás reprezentovalo 7 našich studentů. Soutěž měla dvě části – Botanika + Zoologie. Všeobecně se všichni soutěžící zejména nižších kategorií trápili s částí Botanika. Organizátoři připravili nádherné položky z říše rostlin (všechny „živé“ čerstvě nasbírané v jarní přírodě)  a živočichů. Vynikajícího výsledku dosáhla naše studentka 3. A Lucie Šimková, která obsadila 4. místo v kat. C. Zajistila si tak postup do krajského kola, které se uskuteční 14. 6. 2023 v Trutnově. Všem zúčastněným moc gratulujeme a Lucii budeme moc fandit v kole krajském !

Soutěž Poznávání přírodnin 2023

   Letošního školního kola soutěže v poznávání přírodnin se zúčastnilo přes 65 studentů! Někteří předveli skvělé výkony a zajistili si tak postup do okresního kola. V kategorii A zvítězila A. Vodnárková, před M. Husarovou a B. Dostálovou. V kat. B se na prvním děleném místě umístili P. Straka a D. Mánek před V. Möhwaldem. V kat. C zvítězila L. Šimková před E. Kaplanovou a K. Hůlkovou. V kat. D zvítězila M. Kuříková před A. Knobovou a K. Červinkovou. Moc gratulujeme a postupujícím přejeme mnoho zdaru v okresním kole, které se koná 5. 6. 2023 ve Dvoře Králové nad Labem.

Přírodovědná soutěž Poznávání přírodnin 2023 – školní kolo

    V úterý 23. 5. 2023 se uskuteční školní kolo této tradiční soutěže. Zájemci se mohou hlásit u vyučujících biologie. Časový rozpis studentů bude vyvěšen během pondělí před kabinetem biologie. Okresní kolo se koná 5. 6. 2023 ve Dvoře Králové nad Labem. Seznam organismů pro školní kolo viz. příloha. Hodně zdaru!

Poznávačka_2023_aktuální_seznam(2)

Tradiční Letní odborné soustředění ChO a BiO Běstvina 2023

Soustředění se koná v termínu 1.–15. 7. 2023 v táborové základně VŠCHT Praha v Běstvině. Chemická část má kapacitu 40 účastníků pro kategorii C, 20 pro kategorii B a 20 pro kategorie A+E. Účastníci se ze zájemců vybírají na základě bodových zisků v krajském kole příslušné kategorie do naplnění kapacity oddílu, přednost mají účastníci, kteří se budou účastnit celého soustředění. Účastnický poplatek 4.900 Kč zahrnuje ubytování ve dvoulůžkových chatičkách nebo šestimístných srubech, plnou penzi a odborný program. Registrace je do 22. 5. 2023. Bližší informace u M. Nové, kabinet biologie

Krajské kolo Chemické olympiády

    V krásném moderním prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové se na katedře chemie konalo první aprílový den krajské kolo této náročné soutěže. S nelehkými, ale velmi zajímavými pokusy a s písemným testem si v  několikahodinové soutěži velmi dobře poradila Kamila Hůlková ze 4. A, která se stala jedním z úspěšných řešitelů v soutěži. Moc gratulujeme a přejeme nadšení a chuť do dalších chemických bádání!

Okresní kolo chemické olympiády kat. D

Letošní ročník okresního kola chemické olympiády proběhl v příjemném prostředí učebny a laboratoře chemie na trutnovském gymnáziu. Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretického testu a laboratorních pokusů a výpočtů.

Naši studenti předvedli skvělé výkony. Na 2. místě se umístila Kamila Hůlková, na 3. místě Johana Cupáková a úspěšným řešitelem se stal Tonda Kyrián, všichni ze 4. A. Děvčata postupují do krajského kola, které se uskuteční na Přírodovědecké fakultě v Hradci Králové.

Všem moc blahopřejeme a přejeme mnoho zdaru v obdobných soutěžích!

Okresní kolo v přehazované dívek

Dnes se konalo okresní kolo v přehazované v Hostinném. Dvanáct týmů děvčat ze škol z celého okresu Trutnov muselo absolvovat vzájemné zápasy ve skupinách. Nám se podařil postup mezi čtyři nejlepší týmy. V souboji o 3. místo jsme ve vyrovnaném zápase zvítězily a z celého turnaje vezeme domů skvělou bronzovou medaili! Náš tým byl složen z výběru děvčat z 1. A a 2. A, holky hrály s nasazením všech sil.
Děkujeme a těšíme se na další obdobné sportovní klání 🙂

Chemická olympiáda 2022/2023 – školní kolo

Tento týden proběhla na naší škole praktická část 59. ročníku Chemické olympiády kategorie D. Nadšení studenti si museli poradit v celé soutěži se třemi okruhy úloh – domácí teoretická část, školní test a praktická část. Díky náročné přípravě na tuto těžkou soutěž se dozvěděli spoustu zajímavých informací o bílkovinách a dusíkatých látkách, kterých se hlavně letošní ročník týkal. Johanka Cupáková, Kamila Hůlková a Tonda Kyrián ze 4. A se poctivě na soutěž připravovali, dle jejich slov si hlavně praktickou část moc užili 🙂 Držme jim palce v postupu do okresního kola a přejme stálé nadšení do chemického bádání!

Přespolní běh pro ZŠ a SŠ okresu Trutnov

Dne 25. 10. 2022 se vybraní vytrvalostní běžci z naší školy zúčastnili okresního kola běhu v Lesoparku v Trutnově. Za pravého podzimního počasí si s trasou dlouhou 3 km a hlavně s konkurencí ve svých kategoriích nejlépe poradili a cenné kovy si domů přivezli: Kateřina Hanušová (1. místo), Filip Hanuš (1. místo), Lucie Novotná (1. místo), Zuzana Šustková (2. místo), Anna Vohníková (3. místo), Adéla Holubcová (1. místo), Hana Fišnarová (1. místo), Karolína Hančová (2. místo), Eliška Jodasová (3. místo), Jan Mejsnar (2. místo). Všem moc gratulujeme a přejeme mnoho obdobných sportovních úspěchů!

 

Okresní kolo v přespolním běhu

Dne 22. 9. 2022 se naši vybraní studenti účastnili Okresního kola v týmovém „přespoláku“ na Paradráze v Trutnově. Počasí akci přálo a mezi 350 běžci z 18 škol z celého okresu Trutnov se některým našim borcům dařilo zejména po individuální stránce výborně (Kačka Hanušová, Filip Hanuš, Hanka Fišnarová, Klárka Nová). Šlo ale o nelehký týmový závod. Parádně si doběhla pro skvělé 3. místo děvčata v kat. III – Hanka Fišnarová, Klárka Nová, Evelínka Brůnová, Barča Beranová, Kája Hančová. Starší chlapci v kat. V ve složení Filip Hanuš, Vilém Zábranský, Vojta Krejčí, Kryštof Macháček, Sam Mečíř a Ondra Stránský si vybojovali 4. místo. Běželi jste výborně a těšme se na obdobné sportovní akce!


Tak s chutí do dalších tréninků 🙂

Pohár rozhlasu v atletice – okresní kolo

 
Dne 12. 5. 2022 se konalo okresní kolo atletických závodů – Pohár rozhlasu při ČAS. Naši školu reprezentovala výběrová skupina děvčat a chlapců nižšího gymnázia. Stejně jako v okrskovém kole přálo sportovcům i počasí. Všichni podávali skvělé výkony, povzbuzovali i své soupeře. Třešničkou na dortu byl úžasný výkon Filipa Jirouše ze 3. A, který nakonec všechny soupeře ve skoku vysokém porazil a bojoval již sám se sebou, pokořil výšku 170 cm! Gratulujeme a děkujeme všem za reprezentaci školy. Budeme čekat na rozhodnutí o postupu týmů do kola krajského v Hradci Králové.

Celý příspěvek

Okrskové kolo Poháru rozhlasu v atletice

  

V pátek 6. 5. 2022 se vybrané studentky a studenti nižšího gymnázia zúčastnili okrskového kola Poháru rozhlasu v atletických disciplínách. Počasí bylo ideální, nálada výborná a hl.výkony našich sportovců skvělé. 12. 5. se uskuteční Okresní kolo Poháru v Trutnově. Držme našim atletům palce 🙂

Celý příspěvek

Velká cena Trutnova v orientačním běhu

Galerie

Galerie obsahuje celkem 7 obrázků.

Dne 26.10. se uskutečnil odložený závod v OB mezi okresními školami. Byl postaven v nádherném prostředí trutnovských parků a lesů. Počasí konečně přálo, tratě byly dlouhé, ale kontroly naleznutelné. Všeobecně panovala příjemná sportovní nálada. A dařilo se nám 🙂 V … Celý příspěvek

Online beseda s p. ředitelem KRNAPu

V rámci maturitního biologického semináře online se dne 29.3.2021 uskutečnila beseda s ředitelem KRNAPu, PhDr. Robinem Böhnischem. Velmi rád si na připravenou přednášku a povídání se studenty udělal čas, ačkoli je velmi zaneprázdněn. Co se týče geologie, flóry, fauny a dalších informací o Krkonoších, tyto studenti již ovládají. Povídání se spíše zaměřilo na novou zonaci parku, na inovace v legislativě, na další vize v oblasti ochrany přírody a krajiny našeho nádherného pohoří, také na spolupráci na celosvětové úrovni (Gruzie, Wales, Skandinávie apod.). Studenti vznesli velmi zajímavé a věcné dotazy, na které p.ředitel milerád odpovídal. Ještě jednou moc děkujeme za jeho čas a milé a vlídné povídání  v této nelehké době !

tetřívek obecný Příklady předmětů ochrany soustavy Natura 2000 v Krkonoších

Porosty suchopýru na Bílé louce Flora

Ekologická olympiáda 2019/2020

V Krňovicích v Ekocentru, které je součástí nádherného skanzenu, se konalo krajské kolo Ekologické olympiády. Téma ročníku bylo velmi aktuální – Kvalita vody, půdy a ovzduší v lidských sídlech. Náš tým ve složení Katka Svobodová, Bára Jiranová a Fanda Kuřík si výborně poradil s nelehkými soutěžními úkoly (domácí úkol a jeho prezentace, praktické poznávání přírodnin, teoretický test atd), v netradičním terénním cvičení byl dokonce absolutně nejlepší mezi 15 týmy. Celkově obsadil náš tým 5.místo v kraji, což je výborný výsledek, gratulujeme !

Přespolní běh – Trutnov

Dne 26. 9. 2019 se konalo okresní kolo v Přespolním běhu družstev. Za nádherného počasí si vybraní žáci naší školy výborně poradili s nelehkými soupeři i s terénem a v týmových závodech na tratích 1,5 – 4,5 km obsadili v kat.III.chlapci 3. místo, kat.V.chlapci 2. místo a kat.V dívky dokonce 1. místo! Sportovní akce se moc povedla, všem na stupních vítězů moc blahopřejeme!

Biologická olympiáda 2019 – praktická část – pondělí 11.2.2019

Časový rozvrh Poznávání přírodnin Biologické olympiády 2019 učebna č.9

8,30h Muhlbach – Falta – Hrubá 8,40 Nosková – Blažková – Krausová 8,50 Jebavá – Cao Thi Thanh Nga – Klapcová 9,00 Marek – Boukalová – Havlíčková 9,10 Gašparíková – Vilímová – Urbanová 9,20 Dvořáková – Jarošová – Rollerová 9,40 Kuřík – Labíková- -Heczko – Urban 9,50 Randáková – Krampera – Sikorová –  Drbohlavová 10,00 Cerman – Vodnárek – Klůz – Maralíková 10,10 Svobodová – Jiranová – Kučera – Algerová 10,20 Čivrný – Dvořák – Straka – Hanuš 10,30 Kalenský – Perný – Buďárek – Pittnerová 10,40 Dostálová – A.Erlebachová – Havlíčková – Vodnárková 10,50 Hanušová – Knobová – M.Michálko

 

Uspěli jsme v přespoláku :-)

Dne 2.10.2018 proběhlo okresní kolo v přespolním běhu v Trutnově. Všechny tři naše týmy si na velmi náročné trati vedly výtečně ! Pro 1. místo kat.V. si doběhla děvčata týmu ve složení – Terka Chrástová, Bětka Randáková, Jana Kejmarová, Mary Goliney, Gabča Matoušová a Kačka Ryšavá. Chlapecký tým kat.V ve složení – Standa Heczko, Fanda Kuřík, Kuba Dostál, Ondra Vrabec, Domča Urban, Kuba Švec doběhli na  3.místě. Děvčata kat.IV. – Kačka Hanušová, Terka Pittnerová, Barča Dostálová, Eliška Buďárková, Šárka Klůzová, Maruška Husarová  obsadily 4.místo. Všem sportovcům gratulujeme ! Starší děvčata budou bojovat o co nejlepší umístění v kole krajském, 9.10.2018 v Jičíně. Budeme jim držet pěsti !