Okresní kolo soutěže Poznávání přírodnin 2024

3. 6. 2024 se ve Dvoře Králové nad Labem konalo Okresní kolo této soutěže. Všichni soutěžící, kteří si vybojovali postup ze školních kol, museli správně určit 50 položek z botaniky a 50 položek ze zoologie. Úspěšným řešitelem v kategorii B se stal a na nejlepším místě z našich zástupců školy se na 8. místě umístil David Mánek. Chvályhodné výkony předvedli také Pepa Šedivý v kat. B, Klárka Nová Ondra Vališka v kat. D. Gratulujeme a všem našim účastníkům přejeme mnoho krásných zážitků spojených s přírodou!

Celostátní kolo Geologické olympiády 2024

Jedinečného úspěchu dosáhl Pepa Šedivý, který vybojoval úžasné 2. místo v celostátním kole Geologické olympiády. Velmi náročná soutěž probíhala 4 dny s centrem v Hořicích. Šlo o soutěž jednotlivců, ale i týmů sestavených z nejlepších studentů svých krajů. Kromě teoretických znalostí museli všichni prokázat také terénní schopnosti při zkoumání ve vybraných geologických lokalitách. Pepča se s královéhradeckým týmem umístil na krásném 3. místě! Za svůj individuální výkon si Pepča vybojoval postup na IESO (International Earth Science Olympiad) konané letos v Pekingu. Moc gratulujeme a přejeme mnoho krásných geologických zážitků a úspěchů!

Pepa Šedivý opět zabodoval!

8. 4. 2024 se v Muzeu východních Čech v Hradci Králové konalo krajské kolo Geologické olympiády. Pepa suverénně ovládl školní i okresní kolo soutěže a v krajském kole obsadil skvělé 2. místo. Tím si zajistil postup do kola celostátního, které se bude konat ve dnech 7. – 10. 5. 2024 v Hořicích. Všichni soutěžící si v depozitářích Muzea mohli prohlédnout archeologické skvosty či preparáty uchované pro další generace. Pepčo, moc gratulujeme a přejeme mnoho zdaru v kole celostátním!

Vynikající výsledky v krajském kole Biologické olympiády 2024

Dne 5. 4. 2024 se v Hradci Králové na Gymnáziu B. Němcové konalo krajské kolo Biologické olympiády kategorie B. V obrovské konkurenci si naši žáci výborně poradili s řešením čtyř úloh, včetně velmi zajímavé poznávačky přírodnin. Na skvělém 2. místě se umístil Josef Šedivý z 1.B. V první polovině výsledkové listiny se umístili i David Mánek z 2.B a Vítek Möhwald ze 6.A. Moc gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v obdobných přírodovědných soutěžích!

 

Biatlonový úspěch Evy Drhové

Studentka Eva Drhová z 1. B dosáhla vynikajícího výsledku na mezinárodních závodech v Novém Městě na Moravě. Jednalo se o 1. závod pod IBU, a to konkrétně IBU CER Cup NMnM s mezinárodní účastí. Závod se konal v termínu 28. 12. – 30. 12. 2023. První závodní den 29. 12. proběhl vytrvalostní závod se 4 střelbami (ležka, stojka, ležka a stojka) – starty individuální.
Evče se nepodařila 3. střelecká položka a dojela tak na 11. místě.
Druhý závodní den 30. 12. proběhl sprint se 2 střeleckými položkami (ležka, stojka) – starty individuální.
Evča na tento závod vyjela s čistou hlavou a to se odrazilo i na střeleckých položkách, kdy s dvěma chybami dojela do cíle třetí!  Moc gratulujeme a přejeme mnoho sportovních úspěchů na dalších závodech!

Den se třídou

Dne 19. 12. 2023 měla třída 1. B možnost využít den pouze pro sebe a své aktivity. Navštívili jsme nově otevřené Muzeum Krkonoš. To moderními prostředky představuje příběh krkonošské přírody a jejího několikasetletého soužití s člověkem. Po části s průvodcem jsme měli možnost si expozice projít individuálně a zaměřit se na ty, které nás zaujaly nejvíce. Dále jsme navštívili Městskou knihovnu, kde si po přednášce každý mohl vyplnit čas svojí vlastní aktivitou s knihami. Nakonec jsme si prohlédli výstavu betlémů a dalších krásných exponátů v muzeu ve čtyřech historických domcích. Předvánoční čas jsme si moc užili a odnesli jsme si i spoustu zajímavých poznatků. Krásné a pohodové svátky přeje všem 1. B!

   

 

S průvodci po Safariparku

Za typicky africky slunného a velmi teplého počasí se uskutečnila exkurze tříd 2. B a 6. A do Safariparku ve Dvoře Králové nad Labem. Průvodci nám byli erudovaní odborníci nejen v oblasti zoologie, paní Ilona Kratochvílová a pan Josef Hotový. Blíže nás seznámili s některými vybranými africkými biotopy a jejich zvířenou. Odpověděli nám na spoustu zvídavých otázek typu: Proč je zebra pruhovaná ? Proč není dobré se koupat ve vodě, kde žijí hroši ? Kolik % shodné genetické informace máme se šimpanzem či s pampeliškou ? Naskytla se nám také úžasná možnost zhlédnout veterinární ultrazvukové vyšetření březí samičky hrabáče kapského nebo úpravu chodidel slona afrického. Na safari se nám volně se pohybující velcí savci ukázali se vší parádou, buvolci, pštrosi dvouprstí či žirafa jménem Lukas se přiblížili takřka na dosah. Odvezli jsme si spoustu nádherných zážitků !

 

Okresní kolo soutěže Poznávání přírodnin 2023

   Dne 6. 6. 2023 proběhlo ve Dvoře Králové nad Labem okresní kolo této soutěže, kde nás reprezentovalo 7 našich studentů. Soutěž měla dvě části – Botanika + Zoologie. Všeobecně se všichni soutěžící zejména nižších kategorií trápili s částí Botanika. Organizátoři připravili nádherné položky z říše rostlin (všechny “živé” čerstvě nasbírané v jarní přírodě)  a živočichů. Vynikajícího výsledku dosáhla naše studentka 3. A Lucie Šimková, která obsadila 4. místo v kat. C. Zajistila si tak postup do krajského kola, které se uskuteční 14. 6. 2023 v Trutnově. Všem zúčastněným moc gratulujeme a Lucii budeme moc fandit v kole krajském !

Soutěž Poznávání přírodnin 2023

   Letošního školního kola soutěže v poznávání přírodnin se zúčastnilo přes 65 studentů! Někteří předveli skvělé výkony a zajistili si tak postup do okresního kola. V kategorii A zvítězila A. Vodnárková, před M. Husarovou a B. Dostálovou. V kat. B se na prvním děleném místě umístili P. Straka a D. Mánek před V. Möhwaldem. V kat. C zvítězila L. Šimková před E. Kaplanovou a K. Hůlkovou. V kat. D zvítězila M. Kuříková před A. Knobovou a K. Červinkovou. Moc gratulujeme a postupujícím přejeme mnoho zdaru v okresním kole, které se koná 5. 6. 2023 ve Dvoře Králové nad Labem.

Přírodovědná soutěž Poznávání přírodnin 2023 – školní kolo

    V úterý 23. 5. 2023 se uskuteční školní kolo této tradiční soutěže. Zájemci se mohou hlásit u vyučujících biologie. Časový rozpis studentů bude vyvěšen během pondělí před kabinetem biologie. Okresní kolo se koná 5. 6. 2023 ve Dvoře Králové nad Labem. Seznam organismů pro školní kolo viz. příloha. Hodně zdaru!

Poznávačka_2023_aktuální_seznam(2)

Tradiční Letní odborné soustředění ChO a BiO Běstvina 2023

Soustředění se koná v termínu 1.–15. 7. 2023 v táborové základně VŠCHT Praha v Běstvině. Chemická část má kapacitu 40 účastníků pro kategorii C, 20 pro kategorii B a 20 pro kategorie A+E. Účastníci se ze zájemců vybírají na základě bodových zisků v krajském kole příslušné kategorie do naplnění kapacity oddílu, přednost mají účastníci, kteří se budou účastnit celého soustředění. Účastnický poplatek 4.900 Kč zahrnuje ubytování ve dvoulůžkových chatičkách nebo šestimístných srubech, plnou penzi a odborný program. Registrace je do 22. 5. 2023. Bližší informace u M. Nové, kabinet biologie

Krajské kolo Chemické olympiády

    V krásném moderním prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové se na katedře chemie konalo první aprílový den krajské kolo této náročné soutěže. S nelehkými, ale velmi zajímavými pokusy a s písemným testem si v  několikahodinové soutěži velmi dobře poradila Kamila Hůlková ze 4. A, která se stala jedním z úspěšných řešitelů v soutěži. Moc gratulujeme a přejeme nadšení a chuť do dalších chemických bádání!

Okresní kolo chemické olympiády kat. D

Letošní ročník okresního kola chemické olympiády proběhl v příjemném prostředí učebny a laboratoře chemie na trutnovském gymnáziu. Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretického testu a laboratorních pokusů a výpočtů.

Naši studenti předvedli skvělé výkony. Na 2. místě se umístila Kamila Hůlková, na 3. místě Johana Cupáková a úspěšným řešitelem se stal Tonda Kyrián, všichni ze 4. A. Děvčata postupují do krajského kola, které se uskuteční na Přírodovědecké fakultě v Hradci Králové.

Všem moc blahopřejeme a přejeme mnoho zdaru v obdobných soutěžích!

Okresní kolo v přehazované dívek

Dnes se konalo okresní kolo v přehazované v Hostinném. Dvanáct týmů děvčat ze škol z celého okresu Trutnov muselo absolvovat vzájemné zápasy ve skupinách. Nám se podařil postup mezi čtyři nejlepší týmy. V souboji o 3. místo jsme ve vyrovnaném zápase zvítězily a z celého turnaje vezeme domů skvělou bronzovou medaili! Náš tým byl složen z výběru děvčat z 1. A a 2. A, holky hrály s nasazením všech sil.
Děkujeme a těšíme se na další obdobné sportovní klání 🙂

Chemická olympiáda 2022/2023 – školní kolo

Tento týden proběhla na naší škole praktická část 59. ročníku Chemické olympiády kategorie D. Nadšení studenti si museli poradit v celé soutěži se třemi okruhy úloh – domácí teoretická část, školní test a praktická část. Díky náročné přípravě na tuto těžkou soutěž se dozvěděli spoustu zajímavých informací o bílkovinách a dusíkatých látkách, kterých se hlavně letošní ročník týkal. Johanka Cupáková, Kamila Hůlková a Tonda Kyrián ze 4. A se poctivě na soutěž připravovali, dle jejich slov si hlavně praktickou část moc užili 🙂 Držme jim palce v postupu do okresního kola a přejme stálé nadšení do chemického bádání!

Přespolní běh pro ZŠ a SŠ okresu Trutnov

Dne 25. 10. 2022 se vybraní vytrvalostní běžci z naší školy zúčastnili okresního kola běhu v Lesoparku v Trutnově. Za pravého podzimního počasí si s trasou dlouhou 3 km a hlavně s konkurencí ve svých kategoriích nejlépe poradili a cenné kovy si domů přivezli: Kateřina Hanušová (1. místo), Filip Hanuš (1. místo), Lucie Novotná (1. místo), Zuzana Šustková (2. místo), Anna Vohníková (3. místo), Adéla Holubcová (1. místo), Hana Fišnarová (1. místo), Karolína Hančová (2. místo), Eliška Jodasová (3. místo), Jan Mejsnar (2. místo). Všem moc gratulujeme a přejeme mnoho obdobných sportovních úspěchů!

 

Okresní kolo v přespolním běhu

Dne 22. 9. 2022 se naši vybraní studenti účastnili Okresního kola v týmovém “přespoláku” na Paradráze v Trutnově. Počasí akci přálo a mezi 350 běžci z 18 škol z celého okresu Trutnov se některým našim borcům dařilo zejména po individuální stránce výborně (Kačka Hanušová, Filip Hanuš, Hanka Fišnarová, Klárka Nová). Šlo ale o nelehký týmový závod. Parádně si doběhla pro skvělé 3. místo děvčata v kat. III – Hanka Fišnarová, Klárka Nová, Evelínka Brůnová, Barča Beranová, Kája Hančová. Starší chlapci v kat. V ve složení Filip Hanuš, Vilém Zábranský, Vojta Krejčí, Kryštof Macháček, Sam Mečíř a Ondra Stránský si vybojovali 4. místo. Běželi jste výborně a těšme se na obdobné sportovní akce!


Tak s chutí do dalších tréninků 🙂

Pohár rozhlasu v atletice – okresní kolo

 
Dne 12. 5. 2022 se konalo okresní kolo atletických závodů – Pohár rozhlasu při ČAS. Naši školu reprezentovala výběrová skupina děvčat a chlapců nižšího gymnázia. Stejně jako v okrskovém kole přálo sportovcům i počasí. Všichni podávali skvělé výkony, povzbuzovali i své soupeře. Třešničkou na dortu byl úžasný výkon Filipa Jirouše ze 3. A, který nakonec všechny soupeře ve skoku vysokém porazil a bojoval již sám se sebou, pokořil výšku 170 cm! Gratulujeme a děkujeme všem za reprezentaci školy. Budeme čekat na rozhodnutí o postupu týmů do kola krajského v Hradci Králové.

Celý příspěvek

Okrskové kolo Poháru rozhlasu v atletice

  

V pátek 6. 5. 2022 se vybrané studentky a studenti nižšího gymnázia zúčastnili okrskového kola Poháru rozhlasu v atletických disciplínách. Počasí bylo ideální, nálada výborná a hl.výkony našich sportovců skvělé. 12. 5. se uskuteční Okresní kolo Poháru v Trutnově. Držme našim atletům palce 🙂

Celý příspěvek

Velká cena Trutnova v orientačním běhu

Galerie

Galerie obsahuje celkem 7 obrázků.

Dne 26.10. se uskutečnil odložený závod v OB mezi okresními školami. Byl postaven v nádherném prostředí trutnovských parků a lesů. Počasí konečně přálo, tratě byly dlouhé, ale kontroly naleznutelné. Všeobecně panovala příjemná sportovní nálada. A dařilo se nám 🙂 V … Celý příspěvek