DI: Den 3 – putování z Říma na konec světa a ještě dál

Třetí den didaktického inkubátoru se nesl v duchu dějepisu, zeměpisu, kolonizačních jazyků a Cristóbala Colóna. Jak se ze Španělska stala světová velmoc? Jak vzniklo slovo kolonizace? Kdo objevil Ameriku? Byl Ferdinand “zdvořilý” (Hernán Cortés) opravdu zdvořilý? A jak vypadá návrat bohů. Studenti dnes ztvárnili jeden z velkých příběhů dějin, který stále pokračuje. Vytvořili materiály fyzické i virtuální. Spolupracovali, soutěžili, malovali…

Didaktický inkubátor: Den 2

Druhý den projektu Didaktický inkubátor, který právě probíhá na vrchlabském gymnáziu, skončil. Za polovinu běžné denní pracovní doby studenti stihli opět pěkný kus práce. Dnes každý narýsoval svou kvadratickou funkci. Jedna skupina stihla dodělat úkoly z prvního dne, další 4 skupiny se pak zabývaly grafem kvadratické funkce. Studenti zjistili, že parabolický tvar má banán, lidská čelist, Golden Gate Bridge, logo společnosti McDonald´s. Navíc každá skupina napsala příběh ke svému tématu.

Jak se redakční skupině, která se zabývala dokumentací a vytvořením webu o Didaktickém inkubátoru na vrchlabském gymnáziu, podařila práce můžete posoudit sami ZDE. Jak vypadá zadání úkolů, se můžete podívat také: Zadání.

Didaktický inkubátor v 5. A a 1. B funguje

Didaktický inkubátor Miroslava Slowika z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec je praktickou dílnou, ve které studenti 5. A a 1. B na vrchlabském gymnáziu stráví týden s metodou problémového vyučování.

Tento program je v souladu se Strategií 2030+, rozvíjí zejména klíčové kompetence k řešení problémů a digitální kompetence, ale je (snad) pro všechny zúčastněné i příjemným vybočením z klasické výuky.

Celý příspěvek

Lyžařské kurzy na Kantorské boudě

Před jarními prázdninami a po nich proběhly tradiční lyžařské kurzy na Kantorské boudě pro první ročníky gymnázia. A protože již máme od zmíněných akcí pár dnů odstup, můžeme směle hodnotit. Třída 5. A (osmileté gymnázium) měla snad nejkrásnější podmínky za celou zimu – čerstvý sníh, slunečné počasí bez mráčku, a to po celý týden. Kurs pro první ročník čtyřletého gymnázia (1. B) začal naopak deštivě a byl povětšinou zahalený mlhou či mrakem, postupně se ale počasí umoudřilo a podmínky byly výborné.

Celý příspěvek

Praha, knihy a literární exkurze

Věci zcela zavrhovati, nebo zcela vychvalovati – může jen člověk ten, jehož rozum a cit jsou n e o m y l n á  p r a v d a. Václav Linda

Tento citát (starý 200 let) jednoho ze slavných padělatelů Rukopisů mohli studenti číst na stěnách a ve volně rozmístěných knihách v nově otevřeném Muzeu literatury – moderní to tváři Památníku národního písemnictví.

Celý příspěvek

Debatéři v Senátu PČR

 

Již postup do republikového kola soutěže Studentská Agora byl příjemným překvapením, proto jsme si v pátek 25. 11. sváteční atmosféru v Senátu náležitě užívali. Naši debatéři se utkali s družstvy z gymnázií v Mělníce, Litoměřicích a Hradci Králové. Po dobrých výkonech naše družstvo skončilo na posledním (čtvrtém) místě. To však nijak neumenšilo význam nevšedního zážitku. Bonusem byla účast předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který soutěž nejen zahájil, ale potom (i přes velké pracovní vytížení) byl přítomen i debatě na téma “Senát PČR by měl být zrušen”. Všichni jsme se obdivovali jeho řečnickým schopnostem a jeho nadhledu.

Výborné výkony z našeho týmu podali zejména zkušení debatéři z řad maturantů, zapojili se ale také studenti z prvního ročníku. Cíl této soutěže, která “vede mladé lidi k porozumění médiím, k rozlišení dezinformací, k toleranci a porozumění věcem veřejným”, byl už jen účastí naplněn. Pro tento školní rok máme tedy soutěž za sebou, ale debatujeme dál.

Studentská Agora – postup do republikového kola

 

Nečekaný postup do republikového kola, které se odehraje 25. listopadu 2022 v Parlamentu ČR, vybojovalo družstvo debatérů v krajském kole debatní soutěže Studentská Agora. Naše škola se účastnila tohoto klání již potřetí a do třetice to také vyšlo, navíc ve velké konkurenci týmů z HK, Nové Paky, Poděbrad, Úpice a Expediční ScioŠkoly. Celý příspěvek

Sourozenci Hanušovi a Kutlvašrovi mistry republiky v orientačním běhu

Již na začátku října proběhlo MČR štafet a družstev v orientačním běhu Na Výšince (Hájnice u Trutnova). V sobotu 8. října se konalo Mistroství ČR ve štafetách a v neděli 9. října Mistroství ČR v družstvech a oblastních výběrů žactva v orientačním běhu. Běhalo se v členitém a pestrém podkrkonošském terénu, kde se střídala kamenitá pasáž s hustníky. Do závodu pořádaného královehradeckým oddílem OK99 ve velké konkurenci v žákovských a dorosteneckých kategoriích výrazně promluvili i naši studenti:

Štafety:

2. místo Kateřina Hanušová (8.A) s pardubickou štafetou děvčat (15 -18 let)

2. místo Pavla Kutlvašrová (3.A) a Markéta Hanušová (3.A) s východočeskou štafetou děvčat (13 -14 let)

2. místo Vladimír Kutlvašr (1.A) s východočeskou štafetou chlapců (11 -12 let)

Družstva:

1. místo Filip Hanuš (5.A) a Kateřina Hanušová (8.A) s pardubickým juniorským družstvem

1. místo Pavla Kutlvašrová (3.A), Markéta Hanušová (3.A) a Vladimír Kutlvašr (1.A) s východočeským družstvem žactva

Kdo by nevěřil, může se přesvědčit na vlastní oči. Závod žactva totiž zdokumentovala i česká televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10655256238-lvicata/222553110040030/ (v čase 14:56).

Sourozencům Hanušovým a Kutlvašrovým patří velká gratulace!

Teplo na Kantorce bude

V sobotu 1. 10. 2022 proběhla na Kantorce brigáda spočívající v přemístění otopného dřeva od souseda k chalupě. Hybnou silou se stala pětice chlapců ze 7. A, která pomocí primitivní, ale účinné mechanizace (na kolečku) přemístila nemalý objem smrčiny, jak vidíte na přiloženém snímečku. Teplo na Kantorce i nadále bude, což nám za stávajících podmínek ve škole přijde obzvláště přitažlivé.

Hoši, děkujem!

Studentské simulované zastupitelstvo

Možnost lépe se seznámit s regionální politikou, s fungováním městské samosprávy, podívat se na jednání zastupitelstva, vyzkoušet si roli zastupitele a také konzultovat své vize přímo se zastupiteli dostalo ve dvoudenním programu Studentské simulované zastupitelstvo obecně prospěšné společnosti Agora CE, spolufinancovaném z programu Evropské unie Erasmus+, více než 30 studentů ze šesti tříd vrchlabského gymnázia. Celý příspěvek

Kuba ovládl snowboardový Slopestyle

Kuba Hroneš - zlatá medaile

Akce: Evropský olympijský festival mládeže
Místo: Vuokatti, Finsko
Kuba Hroneš (6. A): 2. místo v disciplíně Big Air a 1. místo v disciplíně Slopestyle.

“Po takové sérii částečných úspěchů bylo super konečně zajet nějaký závod podle mých představ a jsem rád, že to nakonec cinklo a dokonce i 2x :),” říká k tomu náš student. Že Kubova forma jde nahoru, nasvědčovala už nedávná finálová účast na Snowjamu ve Špindlerově Mlýně, a tak se do konce sezony možná ještě dočkáme nějakých pěkných výsledků.

Kubovi k úspěchu gratulujeme a přejeme, aby se mu vyhýbala zranění a aby se sportem stále zvládal kombinovat i školní povinnosti tak dobře jako dosud.

Matouš Michálko (7. A) debatoval v Senátu s disidenty

Náš student a úspěšný účastník středoškolského debatního klání v rámci projektu Studentská Agora Matouš Michálko (7. A) se nominoval do dalšího projektu Studentské Agory. Tentokrát se jednalo o debatu v rámci vzpomínkových akcí k 10. výročí úmrtí Václava Havla. Tato debata proběhla pod názvem 10 let bez Václava Havla – Debata u Kulatého stolu v Senátu Parlamentu ČR v pátek 4. 3. 2022. Ke každému z pěti studentů se připojila jedna osobnost československého disentu: Anna Šabatová, Petruška Šustrová, Petr Placák, Daniel Kroupa a Václav Malý.

Každá z dvojic měla uvést jedno z předem daných témat: Matouš Michálko s Petrem Placákem porovnávali Fake news za totality a dnes. Jak se celá debata moderovaná Janem Lukačevičem vydařila, lze zhodnotit i ze záznamu. Na tuto zajímavou debatu, spojující dvě velmi různé generace, navázal společenský večer plný vzpomínek na Václava Havla doplněný vystoupením např. kapely Pražský výběr.

Dva tituly juniorské mistryně světa pro Anetu Erlebachovou

Ve dnech 23. až 27. 2. 2022 se v norském Hamaru uskutečnilo Mistrovství světa sleddog sportů – IFSS World Championships On-Snow 2022, kterého se zúčastnila i naše studentka Aneta Erlebachová (6. A).
Nominovala se do dvou individuálních sprintových disciplín – skijöringu a kombinaci.
Skijöring je mushingová disciplína, ve které před běžcem na lyžích běží pes v zápřahu. Juniorská kategorie se jela na trati dlouhé 9,4 km a v napínavém závodě si Aneta se psem Eclips dojeli pro zlato a titul mistrů světa. O tom, že tratě v aréně Gäsbu byly těžké, ale rychlé, svědčí dosažená průměrná rychlost 31 km/hod., maximální pak byla dokonce přes 47 km/hod.
Druhým závodem, ve kterém se Aneta představila, byla kombinace. Disciplína, která je doménou především skandinávských zemí, kombinuje pulku a skijöring. První polovinu trati absolvují týmy s tzv. pulkou, což jsou speciální závodní saně, které táhne pes v postroji a lyžař je k nim vzadu připnutý šňůrou s amortizérem. V depu se pulka odpřáhne a ve druhé polovině se jede skijöring. Celý příspěvek

Úspěšné debatní klání

Bratry Michálkovy (7. A) vyhlásila porota krajského kola debatní soutěže Studentská Agora dvěma z celkově tří nejlepších debatérů! Postup do státního kola, ve kterém zvítězil tým Gymnázia Joachima Barranda z Berouna, nám ale těsně unikl.

Celý příspěvek

Studentská Agora

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 se ve škole konal seminář Studentská Agora (studentskaagora.cz) studentské debatní soutěže pro gymnázia, jejímž cílem je vést “mladé lidi k porozumění médiím, k rozlišení dezinformací, k toleranci a porozumění věcem veřejným” a být “aktivními a vzdělanými občany, kteří dokáží formulovat a obhájit svůj názor”. Celý příspěvek

Úspěch v Matematické olympiádě

Matematická olympiáda je vedle Matematického klokana a Pythagoriády jednou z matematických soutěží, kterých se naši studenti tradičně zúčastňují.

Ve školním kole řeší studenti 6 úloh (doma, samostatně), jejichž standardní řešení proberou ve škole až ve vyšších ročnících. V okresním kole se opět setkávají se složitými úlohami, ale musí se s nimi vyrovnat během několika hodin.

Okresní kolo MO letos proběhlo netradičně, jako všechno ostatní, on-line. V kategorii Z8 (8. třída ZŠ, tercie osmiletého gymnázia) naši školu reprezentoval Marek Rieger. Již ve školním kole prokázal při řešení obtížných úloh jistou originalitu. To v  okresním kole potvrdil, obsadil výborné 3.–4. místo!

Gratulujeme a doufáme, že je to příslib do dalších ročníků MO.

Debatní soutěž Studentská Agora

Debatní tým studentů vrchlabského gymnázia se v pátek 11. prosince 2020 účastnil debatní soutěže Studentské Agory. Soutěž proběhla netradičně v on-line prostoru, proto zápolilo v debatním ringu pouze pět škol. Naše družstvo složené ze sedmi studentů (6. A, 2. B a 5. A) se v konkurenci gymnázií z Prahy, Kutné Hory a Berouna neprosadilo, ale studenti z tohoto klání s převážně staršími studenty vyšli se ctí. V základních dvou kolech se totiž naše družstvo setkalo s pozdějšími vítězi finálových debatpražským Arcibiskupským gymnáziem a kutnohorským Gymnáziem Jiřího Ortena. Celý příspěvek