Debatéři v Senátu PČR

 

Již postup do republikového kola soutěže Studentská Agora byl příjemným překvapením, proto jsme si v pátek 25. 11. sváteční atmosféru v Senátu náležitě užívali. Naši debatéři se utkali s družstvy z gymnázií v Mělníce, Litoměřicích a Hradci Králové. Po dobrých výkonech naše družstvo skončilo na posledním (čtvrtém) místě. To však nijak neumenšilo význam nevšedního zážitku. Bonusem byla účast předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který soutěž nejen zahájil, ale potom (i přes velké pracovní vytížení) byl přítomen i debatě na téma „Senát PČR by měl být zrušen“. Všichni jsme se obdivovali jeho řečnickým schopnostem a jeho nadhledu.

Výborné výkony z našeho týmu podali zejména zkušení debatéři z řad maturantů, zapojili se ale také studenti z prvního ročníku. Cíl této soutěže, která „vede mladé lidi k porozumění médiím, k rozlišení dezinformací, k toleranci a porozumění věcem veřejným“, byl už jen účastí naplněn. Pro tento školní rok máme tedy soutěž za sebou, ale debatujeme dál.

Studentská Agora – postup do republikového kola

 

Nečekaný postup do republikového kola, které se odehraje 25. listopadu 2022 v Parlamentu ČR, vybojovalo družstvo debatérů v krajském kole debatní soutěže Studentská Agora. Naše škola se účastnila tohoto klání již potřetí a do třetice to také vyšlo, navíc ve velké konkurenci týmů z HK, Nové Paky, Poděbrad, Úpice a Expediční ScioŠkoly. Celý příspěvek

Sourozenci Hanušovi a Kutlvašrovi mistry republiky v orientačním běhu

Již na začátku října proběhlo MČR štafet a družstev v orientačním běhu Na Výšince (Hájnice u Trutnova). V sobotu 8. října se konalo Mistroství ČR ve štafetách a v neděli 9. října Mistroství ČR v družstvech a oblastních výběrů žactva v orientačním běhu. Běhalo se v členitém a pestrém podkrkonošském terénu, kde se střídala kamenitá pasáž s hustníky. Do závodu pořádaného královehradeckým oddílem OK99 ve velké konkurenci v žákovských a dorosteneckých kategoriích výrazně promluvili i naši studenti:

Štafety:

2. místo Kateřina Hanušová (8.A) s pardubickou štafetou děvčat (15 -18 let)

2. místo Pavla Kutlvašrová (3.A) a Markéta Hanušová (3.A) s východočeskou štafetou děvčat (13 -14 let)

2. místo Vladimír Kutlvašr (1.A) s východočeskou štafetou chlapců (11 -12 let)

Družstva:

1. místo Filip Hanuš (5.A) a Kateřina Hanušová (8.A) s pardubickým juniorským družstvem

1. místo Pavla Kutlvašrová (3.A), Markéta Hanušová (3.A) a Vladimír Kutlvašr (1.A) s východočeským družstvem žactva

Kdo by nevěřil, může se přesvědčit na vlastní oči. Závod žactva totiž zdokumentovala i česká televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10655256238-lvicata/222553110040030/ (v čase 14:56).

Sourozencům Hanušovým a Kutlvašrovým patří velká gratulace!

Teplo na Kantorce bude

V sobotu 1. 10. 2022 proběhla na Kantorce brigáda spočívající v přemístění otopného dřeva od souseda k chalupě. Hybnou silou se stala pětice chlapců ze 7. A, která pomocí primitivní, ale účinné mechanizace (na kolečku) přemístila nemalý objem smrčiny, jak vidíte na přiloženém snímečku. Teplo na Kantorce i nadále bude, což nám za stávajících podmínek ve škole přijde obzvláště přitažlivé.

Hoši, děkujem!

Studentské simulované zastupitelstvo

Možnost lépe se seznámit s regionální politikou, s fungováním městské samosprávy, podívat se na jednání zastupitelstva, vyzkoušet si roli zastupitele a také konzultovat své vize přímo se zastupiteli dostalo ve dvoudenním programu Studentské simulované zastupitelstvo obecně prospěšné společnosti Agora CE, spolufinancovaném z programu Evropské unie Erasmus+, více než 30 studentů ze šesti tříd vrchlabského gymnázia. Celý příspěvek

Kuba ovládl snowboardový Slopestyle

Kuba Hroneš - zlatá medaile

Akce: Evropský olympijský festival mládeže
Místo: Vuokatti, Finsko
Kuba Hroneš (6. A): 2. místo v disciplíně Big Air a 1. místo v disciplíně Slopestyle.

„Po takové sérii částečných úspěchů bylo super konečně zajet nějaký závod podle mých představ a jsem rád, že to nakonec cinklo a dokonce i 2x :),“ říká k tomu náš student. Že Kubova forma jde nahoru, nasvědčovala už nedávná finálová účast na Snowjamu ve Špindlerově Mlýně, a tak se do konce sezony možná ještě dočkáme nějakých pěkných výsledků.

Kubovi k úspěchu gratulujeme a přejeme, aby se mu vyhýbala zranění a aby se sportem stále zvládal kombinovat i školní povinnosti tak dobře jako dosud.

Matouš Michálko (7. A) debatoval v Senátu s disidenty

Náš student a úspěšný účastník středoškolského debatního klání v rámci projektu Studentská Agora Matouš Michálko (7. A) se nominoval do dalšího projektu Studentské Agory. Tentokrát se jednalo o debatu v rámci vzpomínkových akcí k 10. výročí úmrtí Václava Havla. Tato debata proběhla pod názvem 10 let bez Václava Havla – Debata u Kulatého stolu v Senátu Parlamentu ČR v pátek 4. 3. 2022. Ke každému z pěti studentů se připojila jedna osobnost československého disentu: Anna Šabatová, Petruška Šustrová, Petr Placák, Daniel Kroupa a Václav Malý.

Každá z dvojic měla uvést jedno z předem daných témat: Matouš Michálko s Petrem Placákem porovnávali Fake news za totality a dnes. Jak se celá debata moderovaná Janem Lukačevičem vydařila, lze zhodnotit i ze záznamu. Na tuto zajímavou debatu, spojující dvě velmi různé generace, navázal společenský večer plný vzpomínek na Václava Havla doplněný vystoupením např. kapely Pražský výběr.

Dva tituly juniorské mistryně světa pro Anetu Erlebachovou

Ve dnech 23. až 27. 2. 2022 se v norském Hamaru uskutečnilo Mistrovství světa sleddog sportů – IFSS World Championships On-Snow 2022, kterého se zúčastnila i naše studentka Aneta Erlebachová (6. A).
Nominovala se do dvou individuálních sprintových disciplín – skijöringu a kombinaci.
Skijöring je mushingová disciplína, ve které před běžcem na lyžích běží pes v zápřahu. Juniorská kategorie se jela na trati dlouhé 9,4 km a v napínavém závodě si Aneta se psem Eclips dojeli pro zlato a titul mistrů světa. O tom, že tratě v aréně Gäsbu byly těžké, ale rychlé, svědčí dosažená průměrná rychlost 31 km/hod., maximální pak byla dokonce přes 47 km/hod.
Druhým závodem, ve kterém se Aneta představila, byla kombinace. Disciplína, která je doménou především skandinávských zemí, kombinuje pulku a skijöring. První polovinu trati absolvují týmy s tzv. pulkou, což jsou speciální závodní saně, které táhne pes v postroji a lyžař je k nim vzadu připnutý šňůrou s amortizérem. V depu se pulka odpřáhne a ve druhé polovině se jede skijöring. Celý příspěvek

Úspěšné debatní klání

Bratry Michálkovy (7. A) vyhlásila porota krajského kola debatní soutěže Studentská Agora dvěma z celkově tří nejlepších debatérů! Postup do státního kola, ve kterém zvítězil tým Gymnázia Joachima Barranda z Berouna, nám ale těsně unikl.

Celý příspěvek

Studentská Agora

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 se ve škole konal seminář Studentská Agora (studentskaagora.cz) studentské debatní soutěže pro gymnázia, jejímž cílem je vést „mladé lidi k porozumění médiím, k rozlišení dezinformací, k toleranci a porozumění věcem veřejným“ a být „aktivními a vzdělanými občany, kteří dokáží formulovat a obhájit svůj názor“. Celý příspěvek

Úspěch v Matematické olympiádě

Matematická olympiáda je vedle Matematického klokana a Pythagoriády jednou z matematických soutěží, kterých se naši studenti tradičně zúčastňují.

Ve školním kole řeší studenti 6 úloh (doma, samostatně), jejichž standardní řešení proberou ve škole až ve vyšších ročnících. V okresním kole se opět setkávají se složitými úlohami, ale musí se s nimi vyrovnat během několika hodin.

Okresní kolo MO letos proběhlo netradičně, jako všechno ostatní, on-line. V kategorii Z8 (8. třída ZŠ, tercie osmiletého gymnázia) naši školu reprezentoval Marek Rieger. Již ve školním kole prokázal při řešení obtížných úloh jistou originalitu. To v  okresním kole potvrdil, obsadil výborné 3.–4. místo!

Gratulujeme a doufáme, že je to příslib do dalších ročníků MO.

Debatní soutěž Studentská Agora

Debatní tým studentů vrchlabského gymnázia se v pátek 11. prosince 2020 účastnil debatní soutěže Studentské Agory. Soutěž proběhla netradičně v on-line prostoru, proto zápolilo v debatním ringu pouze pět škol. Naše družstvo složené ze sedmi studentů (6. A, 2. B a 5. A) se v konkurenci gymnázií z Prahy, Kutné Hory a Berouna neprosadilo, ale studenti z tohoto klání s převážně staršími studenty vyšli se ctí. V základních dvou kolech se totiž naše družstvo setkalo s pozdějšími vítězi finálových debatpražským Arcibiskupským gymnáziem a kutnohorským Gymnáziem Jiřího Ortena. Celý příspěvek

Studentská Agora – debatní soutěž

Studenti naší školy dostali možnost zapojit se do debatní soutěže Studentská Agora. Studenti, připojte se! Ještě před zavřením škol proběhlo školení zájemců. Bohužel za stávající situace se soutěž v plánovaném formátu uskutečnit nemůže, pořadatelé ale chystají online variantu pro menší týmy (2–4 debatéři). Pokud by se někdo chtěl zapojit, kontaktujte mě (Krejčí) e-mailem, podrobnější předběžné podmínky jsou zde (právo zobrazit mají přihlášení uživatelé gymvr.cz – studenti). Soutěže se snad budete moci účastnit i jen jako diváci.

Studentský časopis G&G

Studenti kvarty osmiletého gymnázia (4. A) Viki Havlíčková, Eliška Buďárková, Áďa Vodnárková a Vilém Zábranský, ke kterým se připojil Marek Čejpa (2. A), vytvořili první číslo školního časopisu G&G. Prodej omezeného počtu výtisků proběhl poslední den předvánočního vyučování, 20. prosince 2019. Pro ty, ke kterým se výtisk nedostal, přinášíme časopis aspoň v elektronické podobě zde. Snad se brzy dočkáme dalšího čísla s podobně rozmanitým a zajímavým obsahem.

Velký úspěch naší studentky Anety Erlebachové

Aneta Erlebachová vybojovala bronzovou medaili na mistrovství světa International Federation of Sleddog Sports kategorie Canicross junior women! MS proběhlo ve švédském Nybru v termínu 23.–27. 10. 2019 za účasti 376 závodníků ve 22 kategoriích. Obtížnou trať dlouhou 4,8 km musela Aneta s fenkou Stormy absolvovat dva dny za sebou. Po prvním dnu byla dokonce na 2. místě. Mezi juniorkami se tedy studentka 4. A neztratila. Gratulujeme, Aneto! A přejeme radost ze sportu, pevné zdraví a další podobné úspěchy.

MS v canicrossu 2019 – bronz Aneta Erlebachová

A teď ještě něco ke canicrossu pro ty, kteří o tomto sportu ještě nikdy neslyšeli: Jedná se o běh se psem. Pohledem laika je to jako jízda se psím spřežením, ale pes je jen jeden a chybí saně a sníh. Závodník je se svým psem spojen díky postroji a sedáku pružným vodítkem. Zimní varianta tohoto sportu se nazývá skijöring – závodník se asi i trochu sveze, protože má na nohou běžky.