ELI

V rámci dalšího vzdělávání učitelů jsme (Hš, Bl, Vk) ve středu 15. 3. navštívili Laserové výzkumné centrum v Praze v Dolních Břežanech. Vyslechli jsme si přednášku o moderním pohledu na světlo a poté nás provedli po centru. Mají zde nejenom nejvýkonnější lasery v Evropě, ale třeba i rastrový elektronový mikroskop se spektrometrem. Vysvětlili nám, i na jakých experimentech zde zrovna pracují. Jedním z nejvýznamnějších je zjednodušení protonové léčby pomocí laserů, který je na dobré cestě. Pokud se povede, tak se bude rakovina léčit pomocí protonové léčby v každé větší nemocnici.

Workshopy od fak(e)ticky

Dne 21. 2. 2023 u nás proběhly workshopy na téma Sociální sítě a kyberšikana, Média a dezinformace, Kritické myšlení a argumentace. Každého bloku se účastnily 2 různé třídy. Workshopy pro nás zajišťovala nezisková organizace fak(e)ticky v podání Přemysla Dandy a Valérie Štylerové. První blok se soustředil nejen na uvědomění si výhod používání sociálních sítí, ale také představil i velká rizika, která přinášejí. Pro studenty je dobré uvědomit si, že být součástí sociálních sítí nese i velkou zodpovědnost sám za sebe.

Druhá část se týkala médií a dezinformací. Bylo poukázáno na nebezpečí dezinformací, jak jim čelit a odhalit je. Součástí bylo i četné množství ukázek a dezinformačních webů.

Třetí blok byl věnován kritickému myšlení a argumentaci. Nejprve byl zdůrazněn význam kritického myšlení a proč máme informace podrobovat neustálému přezkoumávání. Vše bylo obohaceno o ukázky videí, jak máme (ne)argumentovat, s následnou reflexí.

Kablo

S vedením Kabla jsme navázali užší spolupráci prostřednictvím pana ředitele Vrbaty. Díky tomu jsme mohli v posledních dnech navštívit dvakrát se seminářem fyziky tento vrchlabský podnik, který příští rok oslaví 100leté výročí existence. Studenti si prošli výrobu a laboratoře, vyzkoušeli si některá měření související s fyzikou (např. měření rezistivity). Je zajímavé, že v laboratořích se nekontroluje pouze kvalita výroby, ale také se inovují a vyvíjí nové výrobky. Nikdy bychom neřekli, že výroba kabelu je tak složitá. Už se těšíme na exkurze i s některými dalšími třídami.

 

 

Studenti studentům

„Studenti studentům“ je název 1. ročníku vydařené akce, kdy nám studentky závěrečného ročníku oboru ošetřovatel z pracoviště Hostinné připravily několik stanovišť na nácvik poskytování 1. pomoci. Za teoretickou část a přípravu celé akce děkujeme paní učitelce Odlové. Díky také studentkám 3.O za jejich čas, rady a cenné zkušenosti!

Více fotografií na našich FB stránkách ZDE

 

Výprava 1.A do pravěku

V rámci výuky dějepisu se v úterý 1. 11. 2022 vydala 1.A na exkurzi do Archeoparku pravěku Všestary (https://archeoparkvsestary.cz/) s paní uč. Trojanovou a panem uč. Hanušem. V archeoparku si studenti prohlédli repliku pravěké vesnice a mohli si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se těžce vykonávaly některé činnosti: orání, okopávání dřevěnou motykou, sekání pravěkou sekyrou, broušení kamene, drcení obilí, hod oštěpem. Naši sekáči kamennou sekyrou byli tak intenzivní, že kromě přeseknutí tří silných větví se jim podařilo přepůlit i sekyru :), naštěstí jim zůstaly všechny končetiny. Experimentální archeologie je prostě fajn.

 

 

Adaptační kurz 1.A

Adaptační kurz 1.A proběhl od 14. do 16. září na chatě Karolínka na Benecku. Na jeho průběh dohlížel třídní učitel Vladimír Hanuš a paní učitelka Radka Trejbalová. Předpověď počasí nebyla vůbec pěkná, předpovídala hodně deště, ale nakonec se nám to nejhorší vyhnulo, navíc na Karolínce bylo pěkně teplo a dobré jídlo. Po celou dobu kurzu jsme hráli seznamovací hry.

Na Benecko jsme se vydali ve středu odpoledne pěšky. Druhý den jsme podnikli dopoledne výlet na Rovinka, odpoledne patřil míčovým hrám a orientačnímu běhu, večer byl táborák se stezkou odvahy a buřty. V pátek jsme se vrátili přes rozhlednu Žalý domů. Všem se výlet nakonec líbil a děkujeme rodičům za odvoz zavazadel.

Setkání mladých fotografů

V rámci projektu „Studenti rozvíjí potenciál Krkonoš“ se ve dnech 26.–27. 4. a 7.–8. 6. 2022 uskutečnila na hřebenech Krkonoš setkání mladých fotografů z vrchlabského gymnázia a Kowar. V hledáčku fotografů byly Rýchory a oblast Malého Stawu s cílem „ulovit“ krásné a zajímavé záběry méně známých míst, a také se seznámit a spřátelit s kamarády z partnerských měst Vrchlabí–Kowary.  Že se skutečně jednalo o méně známá místa, potvrdil fakt, že obě oblasti navštívili mladí fotografové poprvé. Celý příspěvek

Exkurze 2. A a 1. A do IQ Landie v Liberci

V úterý 14. 6. jsme se studenty 2. A a částí 1. A vyrazili do IQ Landie v Liberci, kde měli objednané science show o sílách a oběd :). Studenti museli také vyplnit pracovní list. Všem se ve vědeckém parku líbilo a určitě se tam rádi vrátí, protože jsme ho ani nestihli projít celý a vše si pořádně vyzkoušet.

Celý příspěvek

Po stopách krásné, ale i kruté historie v Polsku

Ve dnech 11. a 12. prosince 2019 se studenti vyšších ročníků gymnázia zúčastnili dějepisné exkurze do polského Krakova, Wieliczky a Osvětimi.

Na cestu jsme se studenty vyrazili o půlnoci, abychom v časných ranních hodinách začali prohlídku unikátních solných dolů ve Wieliczce, které patří nejenom do kulturního a přírodního světového dědictví UNESCO, ale byly uznány prezidentem Polska za památku dějin. Absolvovali jsme turistickou trasu, jež zahrnuje nejkrásnější komory a chodby, podzemní kaple a jezírka se sakrálními objekty a uměleckou výzdobou vytvořenou ze soli.

Odpoledne a podvečer jsme strávili v Krakově. Nejdříve jsme si prohlédli komplex královského hradu Wawel, seznámili se s polskou historií a navštívili katedrálu sv. Stanislava a Václava – památné místo odpovídající významem naší svatovítské katedrále. Vánoční atmosféru jsme si vychutnali na Rynku Glownym se Sukiennicí a Mariánským chrámem v centru Krakova.

Druhý den ráno jsme zamířili do Osvětimi – do koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau, který je smutným mementem nacistické hrůzovlády. Tamní prostory, vystavené exponáty, fotografie a dokumenty spolu s doprovodným výkladem průvodců v každém z nás zanechaly nesmazatelnou stopu.

Studenti hodnotili exkurzi velmi pozitivně, a poněvadž z kapacitních důvodů se na mnohé nedostalo, plánujeme  příští rok akci zopakovat.

IBIS zahajuje

Interaktivní biologický seminář IBIS zahajuje další ročník! A protože 15. října zveřejníme první sadu úkolů letošní online soutěže, rádi bychom se touto formou chtěli připomenout. Jsme studenti a akademičtí pracovníci Přírodovědecké a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a už počtvrté jsme připravili korespondenční webový seminář pro všechny mladé zvědavé badatele, kterým školní učivo nestačí.

IBIS je určený primárně pro studenty středních škol se zájmem o biologii a přírodní vědy. Celý seminář sestává z několika sad různorodých biologicky zaměřených úkolů, které jsou postupně zveřejňovány po dobu celého školního roku. Součástí je také víkendové soustředění plné zajímavých aktivit a přednášek, které našim řešitelům zdarma nabízíme. Úspěšní řešitelé se také mohou těšit na letní týdenní zážitkový kurz zaměřený na biologii a informatiku.

Všechny potřebné informace jsou volně dostupné na našich webových stránkách: http://ibis.sci.muni.cz/. Aktuální informace jsou dostupné také na  facebooku https://www.facebook.com/ibis.seminar/. Další akce pro středoškoláky pořádané Masarykovou univerzitou můžete najít na https://prostredoskolaky.muni.cz/.

 

Fotbalový turnaj v Baunatalu

Ve dnech od středy 12. do neděle 16. června se skupina deseti studentů vrchlabského gymnázia v doprovodu pedagoga Jana Krejčího připojila k delegaci občanů města Vrchlabí do německého partnerského města Baunatalu. Hlavní motivací návštěvy Baunatalu bylo pozvání na 42. ročník fotbalového turnaje v malé kopané, který pořádal baunatalský City Club od pátku do neděle.

Středeční trénink na umělé trávě

Celý příspěvek

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

V pátek 8. 3. 2019 dopoledne jsme se třídami 1. B, 2. B, 3. B a 6. A fandili na světovém poháru ve sjezdovém lyžování žen ve Špindlerově Mlýnu. Předjezdkyní byla dokonce naše studentka Klára Gašparíková ze 3. B. Dopravu i vstup měli studenti zdarma, protože to byl sponzorský dar Skiareálu Špindlerův Mlýn, za který moc děkujeme.

Jarní zájezd Anglie/Irsko

Vážení rodiče,

studentko/studente,

Váš syn/dcera jsou přihlášeni na zájezd naší školy do Anglie/Irska, který se koná 9 -17. dubna 2019 ve spolupráci s CK KRISTOF.

Zaplatili jste zálohu (první splátku) 2000,- Kč,- a nyní je nutné se přihlásit do systému CK a vyplnit veškeré požadované údaje.

V lednu se bude konat informační schůzka s organizátorem zájezdu (M.Trojanová) a delegátkou CK, o termínu budete včas informováni. V lednu se bude také platit další splátka.

Kontakt na organizátora zájezdu:   Mgr. Mirka Trojanová   trojanom@gymvr.cz

Odkaz na přihlašování:

https://prihlaseni.kristof-jazyky.cz/cs/zajezdy/12a6ea44-3157-47af-9122-ddf42aca9fe5/

KRISTOF Manuál pro rodiče

Výstava obrazů a literární večer

aneb výsledky uměleckých kurzů gymnázií Vrchlabí a Havlíčkův Brod

22.11. 2018 se uskutečnila v prostorách nově vzniklé kavárny (kino Oko) v Havlíčkově Brodě vernisáž výstavy obrazů (výtvarný kurz), jejíž program vytvořilo literární a hudební pásmo (literární kurz). Umělecké kurzy – tato společná aktivita studentů a učitelů našeho a havlíčkobrodského gymnázia – mají dnes již desetiletou tradici. Během těchto deseti let se tvář i tvar těchto setkání vyvíjely a měnily (od samostatných výtvarných kurzů k velkoformátovým společným pobytům v želivském klášteře až k odděleným výtvarným a literárním kurzům). Současná výstava představuje sérii obrazů na téma Moderní ikona (velkoformátové malby vznklé v Lipnici nad Sázavou) a objekty – asambláže (téma Kalvárie, vzniklé tamtéž). Literárně-hudební pásmo pak vznikalo v Krkonoších na Jičínské boudě. Celý příspěvek

Na geologické exkurzi společně

Dne 1. 11. se vydaly třídy kvarty Krkonošského gymnázia a SOŠ z Vrchlabí a z Hostinného na geologickou exkurzi. Expozice geologického vývoje v Nové Pace studentům představila jednotlivá geologická období naší minulosti, od samotného zrození planety Země až po současnou dobu. Na ukázkách zkamenělin a hornin byli zřetelně vidět například trilobiti, zkamenělé stromy, dinosauři nebo mamuti. Největší část expozice je věnována zkřemenělým „dřevům“ prvohorních rostlin, jichž je Novopacko proslulým nalezištěm. Nejmohutnější zkamenělý strom mohli studenti spatřit v zahradě před Klenotnicí. Expozice drahých kamenů představila výběr z obsáhlé muzejní sbírky broušených a leštěných „polodrahokamů“, které pocházejí z nalezišť v okolí Nové Paky. Studenti mohli také obdivovat gigantické geody z lomu Hvězda, neobvykle zbarvené acháty, velké kusy jaspisu či hvězdový křemen.

Další zastávkou naší exkurze byl Harrachov, kde studenty čekala návštěva hornického muzea. Všichni se společně přivítali tradičním pozdravem ,,Zdař Bůh“. V muzeu byly ukázky pomůcek používaných při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci ve štole. Prohlídková štola byla dlouhá zhruba 1000 m, vedená typickým prostředím rudného dolu s roční teplotou kolem 7 °C. Studenti byli při vstupu do štoly vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje zde viděli důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu a důlní nakladač. Studenti se během prohlídky seznámili s prací v již neexistujících dolech, kde se těžil fluorit, baryt a galenit. Závěrem celé exkurze obou tříd byla návštěva Mumlavského vodopádu, který se nacházel nedaleko hornického muzea.

Matěj Voňka, žák kvarty, Hostinné

Fyzikální exkurze do Hradce Králové

Ve čtvrtek 4. 10. 2018 jsme se vypravili na fyzikální exkurzi se třídami 5. A, 3. B a fyzikálním kroužkem do Hradce Králové. Nejdříve jsme se prošli na soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech a potom jsme si prohlédli nedalekou malou vodní elektrárnu Hučák s centrem obnovitelných zdrojů ČEZ. Odpoledne jsme navštívili planetárium a hvězdárnu na Novém Hradci Králové, kde jsme se naučili orientovat na hvězdné obloze a zhlédli film o temné hmotě. Nakonec jsme si prošli začátek planetární stezky.

Adaptační kurz 1. B

Od pondělí 10. 9. do úterý 11. 9. proběhl kurz třídy 1. B na chalupě Hanapetr v Dolním Dvoře. Kurz nám letos připravil speciálně pan psycholog L. Toman. Studenti si vyzkoušeli různé hry na stmelování kolektivu a sebepoznání. Zbyl čas i na sportovní aktivity (házená, vybíjená, skupinová olympiáda v různých disciplínách). Dokonce nám přijel přednášet o přírodě pan D. Bílek z KRNAPu. Na vše dozíral pan třídní uč. V. Hanuš, drogová preventistka  paní uč. J Sýkorová a naše paní asistentka M. Šrámková. Myslím, že se nám výlet povedl a splnil svůj cíl, protože si ho studenti pochvalovali.

Přípravný kurz anglického jazyka pro studenty 1.A

Poslední prázdninový týden probíhá na naší škole již několik let osvědčený jazykový kurz pro budoucí studentky a studenty primy, ve kterém prochází interaktivní jazykovou přípravou a  seznámí se se svými budoucími spolužáky.

Termín:  27. – 31. srpna 2018  od 14.00  do  16.00 hod

Garant kurzu: Mgr. Mirka Trojanová

Info a přihlášení na kurz: mirka.trojanova@centrum.cz