Krajské kolo olympiády ČJ

25. dubna 2023 naši školu reprezentovaly v krajském kole olympiády v českém jazyce hned dvě studentky, Anežka Klimentová a Pavla Kutlvašrová. Oběma se podařilo navázat na skvělé výkony z okresního kola a i ve velmi obtížném krajském kole dosáhly vynikajících výsledků.

Anežce gratulujeme k 6. místu a smekáme před Pájou Kutlvašrovou, která dosáhla dokonce na příčku nejvyšší a soutěž opět vyhrála. Může se tak těšit na celorepublikové kolo, jež by mělo proběhnout v červnu.

Okresní kolo olympiády v českém jazyce

28. dubna proběhlo na České lesnické akademii v Trutnově okresní kolo olympiády v českém jazyce. Ve velmi početné konkurenci se našim studentkám podařilo podat skvělé výkony.

Pája Kutlvašrová, ačkoli byla nejmladší soutěžící, celou kategorii ovládla a umístila se na prvním místě. V těsném závěsu ji na druhém místě doplnila také naše studentka, Anežka Klimentová.

Obě děvčata si tím vybojovala postup do krajského kola, které nás bude čekat v úterý 25. 4.

První krůčky potenciálních dramatiků

V rámci literárního semináře si studenti vyzkoušeli, jak těžké řemeslo má dramatik. Při psaní vlastních divadelních her zjistili, že není úplně snadné vykreslit charakter postav či udržet čtenáře v napětí. Také se museli smířit s tím, že nelze ve scénických poznámkách nadiktovat úplně vše a že musí ponechat režisérovi nějakou volnost.

Pokud byste se někdy v budoucnu na divadelních prknech setkali s hrami Tichý úsměv, Sestry v křížku či s hrou x˄(2)+(((5y)/(4))-sqrt(abs(x)))˄(2)=1, pak vězte, že jejich zárodky vznikly již na našem gymnáziu. Dokonce jsou již známy i návrhy knižních obálek.

Prašina

Lampy tam nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu.

Pro někoho noční můra, pro jiného oáza klidu a míru.

     

Přesně na takové místo jsme se na chvilku přenesli prostřednictvím Klicperova divadla díky jeho divadelní adaptaci Prašiny. Příběh vycházející z pera (nebo možná klávesnice) Vojtěcha Matochy se těší u čtenářů velké oblibě a jeho divadelní ztvárnění sklízí také velmi kladné ohlasy. Nejinak tomu bylo i u našich studentů. Kéž by se z každého divadelního představení vraceli tak nadšení!

Celý příspěvek

Olympiáda v českém jazyce

Minulý týden u nás proběhlo také školní kolo olympiády v českém jazyce. Zájem o účast byl velký a mnoha studentům se podařilo dosáhnout skvělých výsledků při řešení mnohdy velmi zapeklitých úloh.

Ti nejlepší změří své síly se soupeři z celého okresu v dubnu 2023. A kdo nás bude reprezentovat? V I. kategorii to bude Pavla Kutlvašrová (3. A) a Anežka Klimentová (4. A), v II. kategorii potom Veronika Mejsnarová (6. A) a Alžběta Mejsnarová (7. A). Jako náhradníci je budou jistit Emílie Kaplanová (3. A) a Vojtěch Paulů (6. A), kteří se ve školním kole umístili na 3. místě.

Děkuji všem zúčastněným, že měli chuť lámat si hlavu češtinářskými libůstkami.

Kloboukový den

Na svátek svaté Kateřiny, tedy v pátek 25. 11. se tělocvična našeho gymnázia zaplnila studenty a učiteli. Konala se zde přehlídka originálních klobouků a roztodivných pokrývek hlavy. Ačkoli se jednalo o první ročník, nápaditost zúčastněných předčila naše očekávání. Příští rok se tedy máme opět na co těšit!

A jak spolu souvisí Kateřina a klobouky? Touto akcí jsme si připomněli starou francouzskou tradici slavenou v den svaté Kateřiny, kdy mladé neprovdané ženy nosily krásné klobouky, jimiž chtěly upoutat pozornost potenciálních nápadníků.

Více fotografií najdete na našem facebookovém profilu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083569682830

             

Mezinárodní projekt „Záložka do knihy spojuje školy“

Dobrých knih není nikdy dost. Proč tedy nevybrat tu svoji „nej“ a nedoporučit ji někomu jinému? Studenti 3. A vyrobili krásné záložky inspirované svými nejoblíbenějšími literárními příběhy a společně jsme je odeslali do Gymnázia v Popradu, jež nám bylo přiděleno v rámci tohoto projektu. Nyní netrpělivě očekáváme balíček ze Slovenska, abychom se i my dozvěděli, jaké zajímavé knihy nám naši noví přátelé doporučí.

IluStory 2022 zná své vítěze!

Knihovna Akademie věd ČR vypisuje každým rokem soutěž o nejlepší povídku sepsanou na motivy ilustrace vybrané pořadatelem. Letos padl výběr na Ovidiovy Proměny.

V konkurenci mnoha dalších autorů z celé České republiky si skvěle vedla Eliška Čivrná z 3. A, jejíž příběh s názvem Hrabě de Ris Giardi oslovil porotu natolik, že obsadila krásné 3. místo.

Více o soutěži i příběhy samotné si můžete přečíst zde: https://ilustory.cz/2022/

Svačina na podporu Ukrajiny

Ve středu 6. 4. bylo na chodbě našeho gymnázia opravdu nebývale rušno. Studenti 5. A připravili královské pohoštění, na které pozvali celou školu, a každý si mohl za dobrovolný příspěvek vybrat z nepřeberného množství dobrot. A co bylo cílem této akce? Podpora Ukrajiny v její nelehké situaci. Veškeré vybrané finanční prostředky budou odeslány prostřednictvím Člověka v tísni právě na sbírku pro Ukrajinu.

Doufali jsme, že by se tato akce mohla setkat s kladnou odezvou, ale že se nám podaří vybrat tak vysoká částka, to by nás ani ve snu nenapadlo. Na konto Člověka v tísni odešleme úžasných 13 600 Kč.

Děkujeme všem, kteří se na přípravě celé akce podíleli, i všem, kteří si u nás nakoupili a svými penězi přispěli na dobrou věc. VELKÉ DÍKY! Celý příspěvek

Sbírka pro Ukrajinu pokračuje!

Prodlužujeme naši sbírku i na další týden. Zájemci tak mohou své dary i nadále nosit každý všední den o velké přestávce do prostor šaten bazénu. Prosíme, noste věci zabalené tak, aby šly opět rozdělat a přepočítat. Můžete využít například kartonové krabice.

A co že tedy můžete nosit? Kupříkladu plenky (pro kojence i dospělé), trvanlivé potraviny, kojeneckou výživu, deky, ložní prádlo, prostředky pro akutní zdravotnickou pomoc nebo třeba prací prášky a mnohé další.

Všech vašich šlechetných darů si neskutečně vážíme a mockrát za ně děkujeme!

Za Studentský parlament Krkonošského gymnázia a SOŠ

Ladislav Perný

Olympiáda ve francouzském jazyce

Sérii školních kol jazykových olympiád doplnila i olympiáda ve francouzském jazyce. Výkony našich studentů byly velmi vyrovnané (a skvělé), ale do dalšího kola postupuje bohužel pouze ten nejlepší účastník. V kategorii ZŠ/VG I nás bude reprezentovat Sylvie Algerová (4. A) a v kategorii SŠ II své schopnosti předvede Markéta Paulů (6. A). Pevně věřím, že se naše děvčata v konkurenci ostatních škol Královéhradeckého kraje neztratí a že se z krajského kola vrátí obohacena o skvělé zážitky.

Bonne chance!

Den svatého Valentýna

Pojďme si připomenout, že se máme rádi, že nám záleží na našich kamarádech, spolužácích, drahých polovičkách a klidně i oblíbených učitelích. Ukažme si, že se umíme pochválit, vyjádřit vděčnost za něco hezkého, co pro nás kdo udělal, že oceňujeme lidi kolem sebe. Ku příležitosti Dne svatého Valentýna připravil Studentský parlament (inspirovaný parlamentem Kralupského gymnázia) schránku na vzkazy, které 14. února zástupci roznesou. Najdete ji u nástěnky parlamentu, naproti kabinetu zástupce ředitele. Vzkazy vložte do obálky nadepsané jménem a třídou obdarovaného a vhoďte do schránky do pondělí 14. do velké přestávky. Celý příspěvek

Vynález knihtisku jako revoluce v šíření informací (a dezinformací)

Vznik knihtisku je považován za jeden z předělů mezi středověkem a novověkem. Studenti běžně vědí, co je to inkunábule či kdo byl Johannes Gutenberg. Projekt Vědec do výuky pořádaný Akademií věd ČR nám umožnil nahlédnout na tento vynález z trochu jiného úhlu pohledu. Jak to vypadalo v praxi? Kolik takový vynález stál? Přinesl Gutenbergovi bohatství a slávu? Tiskly se reklamní texty? Co autorská práva?

Odpovědi na tyto i mnohé další otázky nám přinesla přednáška Mgr. et Mgr. Kláry Andresové Skoupé z Historického ústavu AV ČR, které za přednášku velmi děkujeme.

Maturitní témata z francouzského jazyka 2022/2023

1) La famille
2) Caractère et description physique
3) Ma vie et le temps libre
4) Faire les courses
5) À table
6) Vêtements et la mode
7) Logement
8) Vie scolaire et professionnelle, entretien d´embauche
9)  Voyages et transport
10) Santé
11) Beaux arts dans le contexte historique
12) Mass-média
13) La République tchèque et Prague
14) La France et ses régions, Paris
15) Pays francophones
16) Le sport
17) La France et le système politique
18) Système scolaire en France et en République tchèque
19) La littérature francaise
20) Fêtes et traditions

Huehuetla tepehua!

Zaklínadlo? Nikoli. Jedná se o jazyk pocházející ze severovýchodní části Mexika. S tímto, ale i s dalšími jazyky (svahilština, rapanuiština, turečtina či malajština) se popasovali účastníci České lingvistické olympiády, mezi nimiž mělo své zástupce i Krkonošské gymnázium. Nejlépe se z našich studentů dařilo Julianu Machotovi ze 4. B. Na pomyslných stupních vítězů gymnázia by stanula ještě Veronika Mejsnarová (4. A) následována Janem Kalenským (rovněž 4. A).

Všem zúčastněným děkujeme za jejich výkony a doufáme, že za rok se řady zájemců o tuto nelehkou soutěž ještě rozšíří.

Soutěž Můj hrdina

Studentka 4. A Michaela Vodičková se zapojila do soutěže Můj hrdina organizované Nakladatelstvím Fraus. Soutěžící měli za úkol popsat svého hrdinu, kterým mohla být postava z knihy, z filmu či reálná osoba, zkrátka kdokoli, koho považují za hrdinu. Míša soutěžila v kategorii francouzského jazyka a obsadila krásné 4. místo. Gratulujeme!

Olympiáda v českém jazyce – okresní kolo

Dne 28. 1. 2019 proběhlo okresní kolo olympiády v českém jazyce. V nižší kategorii naši školu zastupovala Martina Vitvarová, která svým výkonem suverénně zvítězila a bude naše gymnázium reprezentovat i v krajském kole. Ve vyšší kategorii nás se ctí reprezentovali Marie Fejtová a Jonáš Erlebach, který obsadil krásné, byť nepopulární   4. místo.

Děkujeme všem za reprezentaci školy a Martině budeme v dubnu držet palce!