Posunutí termínu lyžařského kurzu 2.A

28.prosinec 2015

Lyžařský kurz třídy 2.A proběhne o týden později, tedy od 10.1.2016
Luděk Rychtr

Školní den třídy 3.A v čase předvánočním

22.prosinec 2015
Na výstavě betlémů Ptáčci a čižba

Ačkoli některé školy měly již vánoční prázdniny, my ze 3.A jsme si školní den užili také báječně! Navštívili jsme výstavu v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí, která se týkala ptáčků, čižby atd., zahráli jsme si zde hry spojené s tématem. Dále jsme navštívili útulek pro poraněná zvířátka a donesli jim něco dobrého na zub. V ambitu kláštera jsme shlédli výstavu betlémů a stihli také ochutnat různé odrůdy jablíček z klášterní zahrady v rámci malé výstavky. V zámeckém parku jsme si zazpívali koledy u nádherného betlému ze dřeva a příjemné dopoledne ukončili ochutnávkou doneseného cukroví a předáváním dárečků spolužákům. Všem přejeme příjemné svátky vánoční!

Vrchlabští gymnazisté při udílení prestižních nadačních cen na Sychrově

13.prosinec 2015

Zatímco na naší škole probíhala školní kola přírodovědných olympiád, Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji 4. prosince v nádherném prostředí zámeckého divadla státního zámku Sychrov na slavnosti PRAEMIUM  BOHEMIAE 2015 za účasti předních českých vědců ocenila 16 nejlepších českých studentů, kteří v minulém školním roce přivezli z některé z 6 přírodovědných světových olympiád zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili. Mezi oceněnými studenty sice nebyl žádný student vrchlabského gymnázia, ale přesto jsme byli u toho. Nadaným mladým vědcům hrály a zpívaly naše hudebně nadané studentky Jana Kučerová (3.B) a  Markéta Urbanová (2.B). Na klavír je doprovodil náš loňský absolvent Petr Hank a za bicí a perkuse usedl Vlastislav Buchar. 15. ročník této slavnosti jako obvykle moderovala Jaroslava Nývltová. Společně jsme prožili krásný den a pro naše studenty to byla nová a zajímavá zkušenost. Domluvili jsme se na dalších zkouškách a nácviku nového programu a už teď se těšíme na PRAEMIUM BOHEMIAE 2016.

Rozpočet 2016

11.prosinec 2015

Rozpočet SRPŠ při Gymnáziu ve Vrchlabí na rok 2016

Příjmy:

členské příspěvky ( 200 Kč/student )                                     64. 000,–

celkem                                                                                64.000,–

Výdaje:

knižní a jiné odměny za studijní výsledky                                18.000,–

příspěvky na výchovně vzdělávací a kulturní akce                      5.000,–

sportovní akce (jízdné + odměny)                                            8.000,–

soutěže (jízdné + odměny)                                                    10.000,–

zahraniční spolupráce                                                              3.000,–

maturity (květiny, občerstvení)                                                 2.000,–

ostatní výdaje (poplatky, soc. příspěvky)                                   5.000,–

projektové/sportovní dny                                                          4.000,–

příspěvek SPGV                                                                       2.000,–

reprezentační fond                                                                   2.000,–

celkem                                                                                  59.000,–

V rozpočtu není uvedeno financování maturitních plesů a výměnného pobytu, protože tyto akce jsou hrazeny výhradně z peněz na ně přímo získaných.

Rozpočet schválili rodiče hlasováním  dne 10.11.2015.

Ve Vrchlabí 30. listopadu 2015                    Vypracovala: Věra Mejsnarová

FJ – školní kolo v konverzační soutěži

9.prosinec 2015

Školní kolo olympiády ve francouzském jazyce se bude konat ve středu 6.ledna 2016 v učebně č.22 od 14:00.
Jedná se o konverzační soutěž, která se skládá z popisu obrázku, ze situačního rozhovoru, z monologu na vybrané téma(u vyšších kategorií) a porozumění ústnímu projevu.
Kategorie:
A1 – pro třídy 3.A, 4.A
B1 – 5.A, 1.B, 2.B, 3.B
B2 – 6.A, 7.A
Těšíme se na hojnou účast všech frankofilů a frankomilů!
LuPa

Oral history

8.prosinec 2015

Ještě k workshopu Oral history v Trutnově
O víkendu 6. až 8.11. tohoto roku jsem měl tu čest se zúčastnit, společně se třemi dalšími lidmi z našeho gymnázia, workshopu/semináře Oral history. A co si vlastně pod pojmem oral history představit? Jde o metodu učení historie při níž se obrazně řečeno potkáváte s historií přímo a ne jenom třeba prostřednictvím učebnice. To zahrnuje ku příkladu rozhovory s pamětníky, přímou návštěvu míst, kde se historické události odehrávaly a mnoho dalšího. Náš seminář byl konkrétně zaměřen právě na rozhovory s pamětníky. Mé počáteční obavy o obrovském počtu účastníků čítající desítky lidí se ukázali jako liché, v místnosti patřící pod trutnovské mateřské centrum KAROlínka se nás pátečního večera, kdy workshop startoval, sešlo dohromady neuvěřitelných osm účastníků z přihlášených desíti. Po doražení posledního opozdilce se nám představili naši průvodci celým workshopem: hlavní přednášející paní Lucie Kavanová reportérka týdeníku Respekt, předsedkyně společnosti česko-německého porozumění, jenž celou akci zaštiťoval, paní Lenka Buková Vizková a Simon Römer němec, který se zabývá natáčením a zpracováváním rozhovorů s pamětníky. Následují večer a celou sobotu jsme se věnovali, jak obecné teorii přípravy rozhovorů tzn. kladení a tvoření vhodných otázek, výběru témat, formě rozhovoru (psaný, video, audio), co pak s takovým rozhovorem dál, správné technické před přípravě, či samotnému hledání pamětníků, tak i konkrétnímu formování finále celého workshopu, rozhovoru s paní … (Hammlovou? teď mi to vypadlo), na které jsme si mohli v průběhu nedělního dopoledne své nově nabyté teoretické znalosti rovnou vyzkoušet. Hlavním tématem našeho nedělního hovoru byl život Němců zde v poválečném období . Paní … jakožto Němka narozená a celý život žijící v Trutnově dokázala velmi barvitě a zajímavě vyprávět nejen o svém životě minulém, ale i současném. Rozhovor byl z mého úhlu pohledu velmi vyvedený a bylo vidět, že nikdo z účastníku víkend nepromrhal. Na závěr bych snad už jen dodal, že celý workshop byl pro mě velkým přínosem a opravdu jsem ze srdce rád, že jsem se ho účastnil.

Za účastníky z Gymplu Jonáš Erlebach

Školní kolo Astronomické olympiády

7.prosinec 2015

V pondělí 30. listopadu proběhlo školní kolo Astronomické olympiády v rámci fyziky (Astronomie se jako speciální předmět na naší škole neučí). Gratulujeme vítězům čtyř kategorií: Michalička Lukáš, Tomeš Jan, Kovář Jiří a Krampera Tomáš, Cerman Zbyněk. Vítězové a někteří další mají možnost postoupit do krajského korespondenčního kola. Celé výsledky naleznete zde: Výsledky školního kola AO Opravené pracovní listy a správné řešení je k nahlednutí u mne (Hš).

Školní kolo biologické olympiády – část Poznávání přírodnin

7.prosinec 2015

V pondělí 14.12.2015 se v rámci 2.-3. vyučovací hodiny uskuteční školní kolo biologické olympiády – část Poznávání přírodnin. Týká se všech kategorií (A, B, C i D)! Studijní materiály najdete na http://biologickaolympiada.cz/studijni-materialy/studijni-materialy.html
Zájemci se budou hlásit u vyučujících biologie. Těšíme se na vaši hojnou účast!