Krajské kolo ekologické olympiády

9.říjen 2018

14 družstev studentů středních škol z celého Královéhradeckého kraje se sešlo 8. – 9. 10. 2018 ve Středisku ekologické výchovy Dotek v Horním Maršově, aby změřilo své síly v krajském kole ekologické olympiády. Tématem letošního kola byl Management v ochraně přírody. Studenti si výborně poradili s testem, poznávačkou i zadaným úkolem, který zpracovali formou prezentace a obhájili před odbornou porotou. Naši školu reprezentovali Jakub Škrabálek, Marcela Nosková a Káťa Rollerová, kteří obsadili v této náročné soutěži 4. místo.
Děkujeme za pěkný výkon a gratulujeme!

Gymnázium Vrchlabí zazářilo 2x

13.květen 2015

11. – 13.května se konalo Krajské kolo ekologické olympiády, tentokrát pod záštitou Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. Do soutěže se přihlásilo 12 družstev, mezi nimiž byla i dvě družstva našeho gymnázia, která si v této třídenní náročné soutěži vedla výborně. Družstvo 5.A ve složení Káťa Matoušová, Jan Tomeš a Martin Erlebach si vybojovalo zlato, bronz patřil studentkám 7.A Adéle Bílkové, Anežce Nejedlé a Tereze Hebké. Podařilo se nám porazit i vítěze loňského celostátního kola. Za nečekaný a perfektní výkon děkujeme a gratulujeme! V celostátním kole, které se koná 4.- 7.6. v Železných horách, budeme postupujícímu družstvu určitě držet palce!!!

Krajské kolo biologické olympiády

21.duben 2015

V Hradci Králové se sešlo téměř 50 účastníků krajského kola biologické olympiády. Čekala je téměř 4,5 hodinová soutěž, ve které se prověřily jejich teoretické znalosti a praktické dovednosti. Naši školu úspěšně reprezentovala Zuzka Soukupová ( 6.A) a Jan Tomeš(5.A). Zuzka obsadila v této opravdu náročné soutěži krásné 7. a Honza 11. místo. Zuzka si zároveň odnesla titul ,, úspěšný řešitel“, Honzovi tento titul unikl o 0,4 bodu. Oběma gratulujeme k pěkným výkonům a držíme palce v další soutěži, kterou bude v květnu ekologická olympiáda.

Věnuj mobil

24.listopad 2014

Máte doma starý mobilní telefon? Ještě může být užitečný!
V kabinetě biologie vybíráme nepoužívané mobily, které předáme k dalšímu využití. Funkční telefony budou zkontrolovány a předány organizacím, které pracují s handicapovanými spoluobčany, nebo do dětských domovů.Nefunkční mobily budou zrecyklovány.

Výsledky školního kola soutěže SAPERE o zdravé výživě

31.leden 2013

SAPERE je mezinárodní nezisková organizace se sídlem v Bruselu, která sdružuje partnerské organizace napříč Evropou.Bruselské ústředí poskytuje členům sdružení SAPERE metodické materiály, vyměňuje si s nimi zkušenosti a získává od nich nové podněty. Jedním z takových podnětů je soutěž „SAPERE – vědět, jak žít“, kterou vytvořila společnost COFET, a.s. Soutěž klade důraz na rozvoj teoretických a praktických znalostí z oblasti zdravé výživy včetně zdravého životního stylu. Z naší školy se této soutěže zúčastilo 74 studentů. Soutěž probíhala formou testu na internetu. Mezi trojici nejlepších, kteří postupují do okresního kola, patří Anna Kučerová 8.A, Tereza Brožová 5.A a Jakub Fibich 4.B. K dosaženým výsledkům gratulujeme a držímě palce v okresním kole.

Burza sportovních potřeb a oblečení do tanečních

28.říjen 2012

Již tradiční podzimní burza sportovních potřeb a oblečení do tanečních se koná v sobotu 3.11.2012 od 9 do 11 v budově gymnázia v učebně č. 8. Choďte bočním vchodem od Komety!
Zboží přijímáme v pátek 2.11.2012 od 16,30 do 18,30,hod. Výdej neprodaných věcí a peněz bude v sobotu od 11 do 12 hodin. Těšíme se na vaši hojnou účast!

Oslavte s námi Den stromů!

22.říjen 2012

Nápad slavit Den stromů vznikl už v předminulém století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat. Na jaře se s oslavami setkáte v Číně, Německu, Bulharsku nebo Japonsku. Na podzim se zase slaví například v Kanadě, Velké Británii, Namibii, Brazílii, Malawi, Srí Lance, Tunisku, ale i v České republice, Polsku a na Slovensku. Dvacátý říjen se tak stal Středoevropským Dnem stromů.
Studentky biologického semináře uspořádaly k tomuto výročí nástěnku vedle učebny biologie. Ostatní studenti biologického semináře se zúčastní soutěže „Vyfoť si svůj strom“‘. Soutěžte s námi a doneste své fotografie do 25.11.2012 na flash disku do kabinetu biologie. Stromy a ceny čekají!

Adaptační kurz 1.A

12.říjen 2012

Ve dnech 3.- 4.10. 2012 vyjeli žáci 1.A na adaptační kurz na Pecku. Při hrách se seznámili s okolím, navštívili hrad Pecka, kde si vyzkoušeli roli průvodce, ve skupinkách vystoupili na pódiu v soutěži ,,Gymnázium hledá talent“, snažili se najít co nejvíce lístečků při noční hře, dozvěděli se základní informace o nebezpečí drog, poznávali různé druhy rostlin a formovali kolektiv v seznamovacích hrách. I přes nepřízeň počasí si kurz užili a poznali se v různých situacích.

Biologická olympiáda A,B – Hradec Králové

15.duben 2012

V pátek 13. 4. 2012 se konalo krajské kolo biologické olympiády kategorie B v Hradci Králové. Z naší školy se do této velice náročné soutěže probojovala i trojce dívek z naší školy. Mezi 40 soutěžícími si děvčata nevedla vůbec špatně. Mezí nejlepších sedm úspěšných řešitelů se zařadila Káťa Volfová, která obsadila 6. místo, titul řešitel si odnesla Míša Beránková, která vybojovala 15 místo a Lenka Říhová, která byla 16. Děvčatům za jejich hezké výkony děkujeme a gratulujeme!
Krajskému kolu předcházelo školní kolo, kterého se zúčastnilo v kategorii A 9 studentů a v kategorii B 5 studentů. V kategorii A nás v krajském kole reprezentovala Šárka Kučerová.

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA – školní kolo kat. D, C

2.březen 2012

V únoru proběhlo na našem gymnáziu školní kolo biologické olympiády, skládající se z náročného testu a poznávačky.  Kategorie C  se zúčastnilo 16 studentů, přičemž nejlepších výsledků a postupu dosáhli  tito studenti: Zuzana Soukupová (3.A), Tereza Foltová (4.A), Jan Diblíček (3.A). Olympiáda se také povedla S.Mükschové, A.Bílkové, P.Pastorové, ale i mnoha dalším. Výsledky byly velmi vyrovnané!

V kategorii D soutěžilo dokonce 24 studentů, z nichž nejvíce bodů získali Honza Tomeš a Bára Sacherová. Oba jsou ze třídy 2.A,  která celkově předvedla vysokou úroveň ( L.Preradovičová, K.Matoušová,…..). Výborné znalosti také předvedlo několik studentů z 1.A, zejména Matěj Kreisl a Kačka Mejsnarová. Veřím, že nejen v nich  máme do budoucna nadějné biologické reprezentanty.

Všem účastníkům Bi olympiády gratulujeme, postupujícím do dalšího kola držíme palce! Vs

Ježek ve škole

31.leden 2012

Třída 2.A přijala začátkem prosince do svého opatrování ježka, který měl nízkou hmotnost a zimu by v přírodě nepřežil. Pokračujeme tak již druhým rokem v projektu ,,Bodlinka ve škole“, který pro školy připravil KRNAP. Nejdříve jsme se zúčastnili přednášky a prezentace, kde jsme získali řadu zajímavých informací o životě ježka a hlavně jsme se dozvěděli, jak se máme o ježka v zajetí starat a co všechno ke svému životu potřebuje.
Děkuji za vzornou péči o ježka třídě 2.A a prof. Veselé.
Tento neobvyklý ekovýchovný projekt umožňuje dětem přímý kontakt s přírodou i v zimních měsících, posiluje v dětech pečlivost, systematičnost a starostlivost a pomáhá ježkovi přežít pro něj nelehké měsíce.

Soutěž „Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu“

18.listopad 2011

Naše škola se zapojila do soutěže „Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu“ Hlavním cílem projektu je naučit mládež ekologické zodpovědnosti a zvýšit počet telefonů, které jsou odevzdávány k odborné recyklaci. V současné době v českých domácnostech leží bez užitku podle odhadů až 8 milionů nepoužívaných zastaralých mobilních telefonů. Do recyklačního procesu se ze všech vyřazených přístrojů dostane pouhé procento. Stejně jako v loňském ročníku soutěže, i nyní budou sebrané mobily odborně zkontrolovány. Nefunkční přístroje budou zrecyklovány a funkční budou po repasování předány dětem z dětských domovů. Soutěž potrvá do 31. ledna 2012. Tři nejúspěšnější školy získají po vyhlášení vítězů zážitkové výlety dle vlastního výběru.
Vaše nepoužívané mobily odevzdávejte v kabinetě biologie!

Strom života

7.listopad 2011

Dne 20.10.1011 jsme oslavili Den stromů. V hodinách výtvarné výchovy byly studentům představeny obrazy s tématikou stromů od význačných českých malířů 20. století (Jiří John, Karel Malich etc.). Poté studenti tvořili volné malby (akryl) na téma – STROM ŽIVOTA. Výstavka prací studentů byla nainstalována v biologicko-výtvarném křídle budovy. Přijďte se podívat !!!

Podzimní burza

31.říjen 2011

Tradiční burza sportovního vybavení a oblečení do tanečních se koná v sobotu 5.11. 2011 od 9 hodin v učebně č.8. Příjem zboží je v pátek 4.11. 2011 od 17 do 18,30 hodin. Výdej neprodaného zboží a peněz bude od 11 do 12 hodin. Těšíme se na vaši účast !

Třídíme odpad

24.říjen 2011

Děkuji studentům a učitelům, kteří se postarali o nádoby na papír a plast ve třídách. Odpad se ve většině tříd  úspěšně třídí, ale jsou zde menší nedostatky, které vyplývají z nevědomosti. Prosím, vhazujte použité papírové kapesníčky, umaštěné, mokré  nebo znečištěné papíry a papírové tácky do směsného odpadu (koše), nikoliv do nádoby na papír. Plastové lahve je potřeba dobře sešlápnout, protože pak  se jich do kontejneru vejde 5x více  Děkuji všem, kteří odpad třídí správně a úsporně. Cílem ekologické výchovy není pouze správné třídění odpadu, ale omezení jeho množství. Každý z nás k tomu může přispět i tím, že bude např. plastové lahve používat opakovaně. Zkuste to, získáte tím určitě dobrý pocit, že jste alespoň  trochu pomohli naší přírodě.

Zajímavé stránky týkající se odpadu a jeho třídění naleznete na : www.trideniodpadu.cz, www.jaktridit.cz