Program zájezdu do Berlína 7.-8.4.2017

 JSOU TŘI VOLNÁ MÍSTA!!!

pátek 7.4.

5.50 – sraz účastníků na parkovišti před Penny (vedle gymnázia), vybírání potvrzení od rodičů, předložení dokladu o pojištění, pasů nebo OP

6.00 – odjezd (trasa Liberec – Zittau – Cottbus – Berlin); v autobuse informace do mikrofonu o tom, co uvidíme (žáci se na tom budou podílet)

12.00 – předpokládaný příjezd do Berlína; rozdělení na 2 skupiny:

první skupina

1) prohlídka areálu Berlínské městské misie, kde budeme také ubytováni (asi 1,5 hodin)

2) následně přemístění tramvají k Památníku Berlínské zdi (vstup zdarma, zdržíme se zde asi 1 hodinu) + přemístění metrem na Alexanderplatz (asi půl hodiny osobní volno – v malých skupinkách) + pěšky k nedalekému Berlínskému dómu, návštěva chrámu a hrobky Hohenzollernů, výstup na věž s vyhlídkou na historické centrum – Muzejní ostrov, nová stavba berlínského zámku (asi 45 minut) + pěšky ulicí Unter den Linden kolem Německého historického muzea v budově bývalé zbrojnice (Zeughaus), Neue Wache (pomník všem obětem válek a násilí), Humboldt-Universität, Staatsoper, + návštěva expozice v Evropském domě (např. simulace Evropského parlamentu) – asi na 30 minut, vstup zdarma + metrem od Braniborské brány na Hauptbahnhof (hlavní nádraží), odtud pěšky kousek do ubytovny; ubytování a večeře (18.30 – 19.30);

druhá skupina: tentýž program, jen v opačném pořadí, prohlídka Berlínské městské misie před večeří cca v 16.30

Obě skupiny: hned po večeři pěšky kolem Reichstagu (ukážeme si místo sobotního odpoledního srazu) a památníku romského holocaustu k Braniborské bráně a k památníku židovského holocaustu, zpátky kolem Domu světových kultur (Haus der KDW, dříve Kongresshalle) a podél Sprévy kolem nádraží na ubytovnu.

22.00 večerka

Sobota 8.4.

7.00-7.45 snídaně, věci už s sebou ( každý si při snídani udělá „lunchpaket“ – namaže a obloží si dvě žemle, pití do lahve)

8.15 věci do autobusu, odchod na Hauptbahnhof, odtud městskou dráhou (S-Bahn) na stanici Zoologischer Garten, prohlídka Gedächtniskirche (u tohoto kostela došlo k teroristickému útoku v adventu 2016, kdy zahynulo 12 lidí) a okolí (Kurfürstendamm, Europa-Center), kratší osobní volno; pěšky kolem zoo částí parku Tiergarten k Vítěznému sloupu (Siegessäule) – možnost výstupu nahoru (285 schodů, vstup 2,50 EUR pro žáky (3 EUR normální vstupné), odtud autobusem č.100 (ve dvou skupinách) kolem Reichstagu – výstup na stanici Unter den Linden (ti, kdo budou chtít do Židovského nebo do Technického muzea, popř. k Checkpoint Charlie) nebo na stanici Deutsches historisches Museum (zájemci o toto muzeum) či až na stanici Berliner Dom (kdo chtějí navštívit muzea na Muzejním ostrově). Ti, kdo chtějí do Naturkundemuseum, vystoupí už u Brandenburger Tor, dojdou k nádraží, odtud tramvají M10 na stanici Naturkundemuseum. K Muzeu historie medicíny se dá dojít pěšky, je nedaleko havního nádraží. Na návštěvu muzeí, případně jiných zajímavých míst (např. East Side Gallery a Oberbaumbrücke) budou cca 4 hodiny času. (Podrobnější informace k muzeím viz dole.) Důležité: je třeba se rozdělit nejlépe do skupinek po 5, 10 či 15 lidech, protože budeme mít koupené jízdenky pro 5 osob (nejlevnější řešení).

16.25 sraz před Reichstagem, od 16.30 budeme procházet kontrolou, od 17.00 začíná exkurze ve Spolkovém sněmu ve dvou skupinách podle jazyků (AJ + NJ) + (pravděpodobně) výstup do zasklenné kopule s výhledem. Poté přesun na ulici 17. Juni (blízko Brandenburger Tor), kde bude stát autobus. Předpokládaný odjezd kolem 18.45.

Příjezd do Vrchlabí kolem 24.00.

Co s sebou: OP nebo pas, studentský průkaz, mobil + nabíječku, deštník, ručník, zápisník + propisku, peníze – aspoň 8 EUR (4 EUR další celodenní jízdenka, 2 EUR vstupné Berliner Dom, 2 EUR na záchody), pokud půjdete do muzeí s volným vstupem do 18 let, jinak ještě 3-5 EUR na vstupné; ruksáček, láhev na pití, jídlo a pití na pátek do večeře a na sobotu odpoledne a večer.

Informace o muzeích:

1) Muzejní ostrov (Museumsinsel) – unikátní komplex 5 muzeí, od roku 1999 součást světového kulturního dědictví (UNESCO). Altes Museum, Neues Museum (přechodně zavřeno), Alte Nationalgalerie, Pergamonmuseum (sál s pergamonským oltářem kvůli úpravám dočasně uzavřen), Bodemuseum.

Občas fronty u pokladen. Další informace s obrázky se pokusíme vyvěsit na stránkách školy.

Vstup do 18 let zdarma.

2) Německé historické muzeum (Deutsches historisches Museum) – 2000 let německé historie od počátků až po současnost. Aktuální výstavy v originální, moderní stavební přístavbě (např. Německý kolonialismus)

Vstup do 18 let zdarma, dospělí 8 EUR

3) Židovské muzeum (Jüdisches Museum) – největší židovské muzeum v Evropě z r. 2001, patří k nejnavštěvovanějším muzeím v Berlíně, originální stavba (architekt Daniel Liebeskind) i expozice o

Jüdisches Museum Berlin – je největší židovské muzeum Evropy, otevřeno bylo v roce 2001. sama Její základnu tvoří puklá Davidova hvězda. Muzeum představuje historii Židů v Německu od středověku po současnost. Vstupné pro žáky 3 EUR, pro dospělé 8 EUR

4) Technické muzeum (Deutsches Technikmuseum) – největší technické muzeum na světě, 17 sektorů (železniční, silniční, letecká, vodní doprava, energetika, informační technologie, výrobní technologie různých oborů, aktuální výstavy. Najdeme zde i výstavu věnovanou Konradu Zusemu, německému vynálezci počítačů, na které uvidíme 12 jeho strojů. Vstupné pro žáky 4 EUR (dospělí 8 EUR), ve skupině nad 10 osob platí žáci 2 EUR.

5) MUSEUM PŘÍRODNÍCH VĚD (Naturkundemuseum)

vstupné: dospělí 8 Euro, skupiny od 10 osob 5 Euro, studenti 5 Euro (od 10 osob 2 Euro)

Výstavy k vidění:

 • Svět dinosaurů – návštěvníci mohou zhlédnout animační filmy, jak dinosauři lovili, součástí výstavy je exponát jedné z nejlépe zachovaných koster tyrannosaurus rex nazvaného Tristan

 • Systém Země – jak se Země vyvíjí a jaký je její vztah k okolnímu vesmíru

 • Evoluce v akci – vysvětluje vzhled a chování živočichů a rostlin

 • Vesmír a sluneční soustava – vysvětluje jejich vznik, zahrnuje i sbírku meteoritů

 • Ptáci a místní živočichové – zaměřeno na ptáky a jejich predátory, přes 300 ptačích exponátů

 • Výzkum sbírek v lihu – výstava exponátů všech zvířecích skupin uchovávaných v lihu

 • Minerály – největší sbírka nerostů v Německu – přes 200 000 kusů

 • Umění preparování – přibližuje práci preparování

 • Modely hmyzu – ukazuje zvětšené modely rozličných druhů hmyzu

 • Výstava parazitů – vás vezme na cestu do fascinujícího světa parazitů

6) MUZEUM LÉKAŘSTVÍ (Medizinhistorisches Museum)

vstupné: dospělí 9 Euro, skupiny od 10 osob 6 Euro, studenti 4 Euro, studentské skupiny od 10 osob 2 Euro

výstava Životu na stopě nabízí období 300 let historie lékařství

je zde přes 75 anatomických suchých i mokrých preparátů, modely a vyobrazení hlavních lékařských prostorů jako laboratoř, lékařský sál, muzeum anatomie atd.

7) Dále je možno navštívit např. Checkpoint Charlie, bývalý hraniční přechod + Muzeum zdi (Mauermuseum) vstupné pro žáky 6,50 EUR (jinak 12,50); East Side Gallery + Oberbaumbrücke.

 

1 komentář u „Program zájezdu do Berlína 7.-8.4.2017

 1. To je naprosto dokonalé!!! S takovou pečlivostí a znalostmi nám už nikdy nikdo zájezd do Berlína nepřipraví. Neváhejte a přihlašte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *