Literární kurz gymnázií Vrchlabí a Havlíčkův Brod

Ve dnech 16. – 23.6. 2019 se uskutečnil tradiční literární kurz spřátelených gymnázií. Místem konání se tentokrát staly Jizerské hory (Rejdice- Chata U Lanovky). Základním sloganem kurzu se stalo spojení dvou okřídlených myšlenek: ,,Slovo je mocnější než meč aneb válka je vůl!”. Důležitými ikonami se tak stali Vladimir Vysockij, Karel Kryl a jiní písničkáři, kteří svou hudbou v uplynulých epochách revoltovali. Neméně důležitou kapitolou byla korespondence Voskovce a Wericha přes železnou oponu, jejímž vyvrcholením byl závěrečný happening – Vánoce u Werichů. Zajímavou složkou programu byl i Den špatné poezie, kdy studenti mohli porovnat texty básníků – komunistických kádrů (Ivan Skála, Miroslav Florian, Jiří Taufer, Karel Sýs) se souběžně vznikající ,,tvorbou‘‘ Rupi Kaur či Aloise Mačáka. Sportovním vrcholem kurzu byl 35-kilometrový pochod k Protržené přehradě. Během týdne studenti vytvořili množství autorských textů; vznikly i autorské písně – protestsongy. Pracovali jsme i s forbínami Voskovce a Wericha, a tak světlo světa spatřily i autorské ,,předscény‘‘. Pro všechny účastníky kurzu to byl týden radosti a tvrdé literární práce.

Výstava obrazů a literární večer

aneb výsledky uměleckých kurzů gymnázií Vrchlabí a Havlíčkův Brod

22.11. 2018 se uskutečnila v prostorách nově vzniklé kavárny (kino Oko) v Havlíčkově Brodě vernisáž výstavy obrazů (výtvarný kurz), jejíž program vytvořilo literární a hudební pásmo (literární kurz). Umělecké kurzy – tato společná aktivita studentů a učitelů našeho a havlíčkobrodského gymnázia – mají dnes již desetiletou tradici. Během těchto deseti let se tvář i tvar těchto setkání vyvíjely a měnily (od samostatných výtvarných kurzů k velkoformátovým společným pobytům v želivském klášteře až k odděleným výtvarným a literárním kurzům). Současná výstava představuje sérii obrazů na téma Moderní ikona (velkoformátové malby vznklé v Lipnici nad Sázavou) a objekty – asambláže (téma Kalvárie, vzniklé tamtéž). Literárně-hudební pásmo pak vznikalo v Krkonoších na Jičínské boudě. Celý příspěvek

Cyklistický kurz v Jizerských horách

Ve dnech 2. – 7. 9. 2018 opětovně proběhl cyklistický kurz našeho gymnázia, který je určen studentům maturitního ročníku. Místem konání se jako obvykle stala obec Bílý Potok. V pěti prosluněných dnech jsme absolvovali několik cyklistických disciplín, z nichž nejdobrodružnější byl sjezd singltreků a nejnáročnější celodenní výlet (80 km). Studenti se tentokrát zúčastnili v hojném počtu (43) a prokázali odvahu, odolnost a smysl pro humor. Celý kurz byl prosvětlen nejen sluncem, ale i dobrou náladou. Děkujeme.

Umělecký kurz v Želivi

V pátek 3. 6. 2016 začal v Želivi druhý ročník uměleckého kurzu pod názvem Sen noci/ Nesen nenoci, který s námi tradičně pořádalo Gymnázium Havlíčkův Brod a nově také gymnázium Školská 7 ve Spišské Nové Vsi. Kurz byl rozdělen na výtvarnou, hudební a literární sekci, takže si každý umělec přišel na své. Tyto tři sekce byly navíc velmi úzce provázány nejrůznějšími happeningy nebo přednáškami. Největší zájem vzbudil vzpomínkový happening s obrazy Josefa Čapka nebo recitační pásma (Karel Šebek, Václav Hrabě)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=3OE1_vRRjNE

Celý příspěvek