Česko-polský sportovní den ve Vrchlabí

V rámci připravovaného projektu „Sport bez hranic“ jsme ve středu 19. 6. 2024 na našich sportovištích přivítali studenty ze sportovní školy v polské Karpaczi. Polským studentům se naši studenti vyššího gymnázia postavili v turnaji ve fotbalu, street ballu a volejbalu. Vyrovnaný byl pouze volejbalový zápas dívek, které prohrály v pátém setu rozdílem pouhých dvou bodů. Polští fotbalisté v turnaji neinkasovali ani jediný gól a turnaj vyhráli, jak se říká „o parník“. Zvítězili i v street ballovém turnaji smíšených trojic. Bylo znát, že se jedná o studenty sportovní školy.Naše děvčata si zahrála ještě přehazovanou a na třicet studentů kuželky. Zájemci si mohli vyzkoušet pétanque.

Počasí se vydařilo a celý den proběhl k naší spokojenosti.

Netrpělivě čekáme na příští týden, kdy se dozvíme, zda nám byl projekt schválen. V tom případě bychom v září uspořádali závody v orientačním běhu a následně s našimi sportovci navštívili Karpacz.

Děkujeme studentům za sportovní nasazení a reprezentaci školy, pedagogům za přípravu sportovního dne.

Za tým pořadatelů J. Nývltová, P. Havlíček, L. Rychtr

Jak na zahraniční stáže?

Přesně na tuto otázku studentům prvních a druhých ročníků vyššího gymnázia odpověděla pondělní ranní přednáška.

Paní Jana Papajová z mezinárodní neziskové organizace AFS Mezikulturní programy představila studentům studijní, hostitelské a dobrovolnické programy, které AFS pro středoškoláky nabízí ve více jak 50 zemích světa.

Ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto (NFŠA), který zastupovala paní Tereza Potužňáková, a který každoročně vyhlašuje stipendijní programy s finančním příspěvkem až 250 000,- Kč, lze v podstatě na zahraniční kulturně-vzdělávací pobyt vyjet téměř zadarmo. Samozřejmě při splnění určitých podmínek (nfsa.cz).

Co student na zahraničním pobytu získá?

Celý příspěvek

Expedice DofE

O víkendu 15.-16.  června se na naší škole uskutečnila historicky první expedice DofE (Mezinárnodní cena vévody z Edingurghu). Na rozdíl od aktivit (pohyb, dovednost, dobrovolnictví), které vyžadují pravidelnost (13 nebo 26 týdnů), je expedice jednorázová dvoudenní akce. Akce, kterou si „dofáci“ musejí sami naplánovat, zorganizovat, vše zjistit a zajisti a s plnou polní bez možnosti nákupu a používání telefonu (pouze v případě ohrožení) absolvovat. Cílem expedice je vystoupení z komfortní zóny a posílení odolnosti.

S kolegyní Martinou Červinkovou, která je expediční školitelkou, jsme měly trochu obavy, zda to děvčata ze 3. A – Martina, Aneta, Kristýna, Anička – zvládnou. Velmi nás překvapily. Mají náš plný obdiv a respekt. Ve dvou dnech ušly téměř 30 km, splnily úkoly, prokázaly samostatnost, nereptaly a spolupracovaly. Kdybyste viděli a potěžkali jejich batohy, také byste před nimi smekli.

Zbývá jim ještě dokončit některé aktivity a stanou se držitelkami bronzových odznaků DofE. Děvčatům gratulujeme a věříme, že od září se k nim přidají další zájemci o neformální vzděláváni v DofE.

Bližší informace u Mgr. J. Nývltové – vedoucí DofE.

Fotogalerie:

Celý příspěvek

Robotiky navštívil ředitel závodu Škoda Auto

Dnes navštívil naše mladé robotiky pan Ivan Slimák, ředitel Škoda Auto ve Vrchlabí. Kluci mu předvedli, co se v uplynulém školním roce s robotem Edgarem naučili. Oplátkou se jim dostalo pozvání do vrchlabského závodu a pootevřely se i dveře do velkého světa robotiky. Byla řeč o stážích, letních školách i dalším vzdělávání. Těší nás, že spolupráce se Škoda Auto má hodně podob a děkujeme za návštěvu. 

Historický úspěch v celostátním přeboru v OB

  Ve středu 12. 6. proběhlo v Brně Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu. Klání proběhlo ve dvou základních kategoriích: střední a základní školy. My jsme sem postoupili z krajského kola z druhého místa s družstvem nižšího gymnázia. Našimi oponenty bylo dalších 19 nejlepších základních škol a nižších gymnázií z celé republiky.

  Už cesta do Brna nebyla lehká, vstávali jsme už kolem čtvrté, v Hradci Králové jsme nabrali našeho největšího konkurenta – Biskupské gymnázium. Pak nám cestou málem „kleknul” autobus, ale přesto jsme včas dorazili na shromaždiště, abychom se mohli utkat o nejcennější trofeje.

  Běhalo se v lesoparku Wilsonův les nad „brněnským metrem”. V naši kategorii se soutěžilo ve 4 podkategoriích: mladší H7, starší H9 žáci a mladší D7, starší D9 žákyně. V každé běželo vice něž 70 závodníků, přesto se během závodu začala objevovat u našich závodníků přední umístění a my začali tušit, že budeme muset čekat na celkové vyhlášení vítězů. Naše tušení dobrého výsledku se ukázalo být správným, když pořadatelé naše družstvo vyhlásili na druhém místě a my dostali stříbrný pohár.

  Na úspěchu se podílelo celé naše patnáctičlenné družstvo: z 1.A Laura Smith a Martin Teplý; ze 2.A Vladimír Kutlvašr, Jonáš Matějec, Klára Nová, Vojtěch Novák, Adam Paukert a Michaela Wohanková; ze 4.A Vojtěch Červinka, Eliška Čivrná, Markéta Hanušová, Martin John, Matyáš Kettner, Pavla Kutlvašrová a Lucie Šimková. Třešničkou na dortu byly individuální medaile: 2. místo K. Nová v D7, 1. místo V. Kutlvašr v D7 a 1. místo M. Hanušová v D9. Všem děkuji za obětavý výkon a svým kolegyním P. Šedivé a M. Nové za pomoc při organizaci.

  Výsledky si můžete prohlédnout zde a tady zase naše fotografie, které jsou hlavně z překážky (zábradlí) před poslední kontrolou. Různé způsoby překonávání (obíhání, přeskakování, podlézání,…) sledovaly dvě veverky, které vše řádně napodobovaly. Nakonec si můžete i tipnout, který ze způsobů byl nejrychlejší a zároveň nejbezpečnější? (Nápověda: na fotkách závodník v červeném.) Za dotaci na dopravu děkujeme krajskému úřadu HK.

Učebnice na šk. rok 2024/2025

Učebnice a další pomůcky můžete získat těmito způsoby:
1) odkoupit od vyšších ročníků za rozumnou cenu, avšak učebnice se čas od času mění, takže ať si nekoupíte něco starého a nepotřebného
2) zakoupit přes školu – máme množstevní slevy
3) počkat na zářijovou burzu učebnic
4) koupit přes internet na bazarech učebnic – pozor na poštovné
Pro nižší G tato pravidla neplatí – žáci si kupují PS
Tímto prosím všechny, kdo chtějí prodat učebnice prostřednictvím burzy, můžete nosit cokoli již nyní s vaším jménem, třídou a cenou

Kutná Hora netradičně

Letošní pravidelná exkurze do Kutné Hory změnila své téma s ohledem na astronomické ceny za vstupy a přeobsazenost nabízených programů. Tradiční Kutná Hora – město stříbra byla nahrazena poznáváním uměleckých slohů v architektuře od románského slohu po historizující slohy.
Studenti začali na empírovém zámečku Kačina, kde se rozdělili do dvou skupin: na poznávače života služebnictva a na poznávače skleníkových rostlin a bylin. Konopí zaujalo, avšak jednalo se o technické konopí k výrobě lodních lan. I mák neunikl pozornosti. Využitelný ale jen pro ty, kdo by snad špatně spali.
V obci Jakub jsme navštívili památku skvostnou a evropsky unikátní – románský kostelík svatého Jakuba. Unikátní byla i nadšená paní průvodkyně. A pak již tradičně památky kutnohorské a sedlecké.

Průvodci byli sami studenti. Nesmíme zapomenout na část studentů napříč dalšími třídami G, které jsme pozvali na cestování za poznáním s námi. Ti se v Kutné Hoře věnovali umění a navštívili vyhlášenou galerii GASK. Chválíme všechny.

Život v antice

Život v antice si naši studenti mohli přiblížit během edukativního programu v Galerii antického umění Hostinné. Na stanovištích si mohli vyzkoušet rytí do voskových tabulek, antické odívání, stavbu Hadrianova valu nebo obrannou formaci římských legií. Stranou nezůstala ani antická filosofie či náboženství. Studenti během vydařeného dopoledne mohli opravdu zažít antiku na vlastní kůži a propojit si nové zkušenosti s informacemi z učebnic.

Robot EDGAR a MAKER FAIRE

   

  Robot EDGAR se chystá na zdejší odnož slavné výstavy MAKER FAIRE, proto ho kluci ze 6.A už naučili sestavit a rozebrat pyramidu z pingpongových míčků.  Tato výstava proběhne ve Vrchlabí v sobotu 15. června v Krtkovi. Více o této výstavě si můžeš přečíst zde, kde se můžete dokonce přihlásit i na organizaci.

Okresní kolo soutěže Poznávání přírodnin 2024

3. 6. 2024 se ve Dvoře Králové nad Labem konalo Okresní kolo této soutěže. Všichni soutěžící, kteří si vybojovali postup ze školních kol, museli správně určit 50 položek z botaniky a 50 položek ze zoologie. Úspěšným řešitelem v kategorii B se stal a na nejlepším místě z našich zástupců školy se na 8. místě umístil David Mánek. Chvályhodné výkony předvedli také Pepa Šedivý v kat. B, Klárka Nová Ondra Vališka v kat. D. Gratulujeme a všem našim účastníkům přejeme mnoho krásných zážitků spojených s přírodou!

Nižší gymnázium – vracení učebnic

Milí žáci a žákyně,
na konci školního roku budete odevzdávat zapůjčené učebnice – vygumované, zalepené a v nejlepším pořádku – a to v následujícím pořadí:
pondělí 24. 6. – 2. hodina 2. A celá
– 3. hodina 1. A celá
– 8. hodina 3. A celá
úterý 25. 6. – 3. hodina 4. A celá
Celé třídy se dostaví během přestávky do učebny 21 a po odevzdání učebnic odejdou s vyučujícím k dalším aktivitám.
Třída 3. A neodevzdává učebnici angličtiny Motivate, která je na 2 roky, a studenti si ji nechávají.
Třída 2. A neodevzdává učebnici Chemie 8, se kterou budete ještě pracovat i po prázdninách.

Učebnice matematiky odevzdávají všechny třídy jednotlivým vyučujícím matematiky.
Nové pracovní sešity na následující školní rok budou připraveny až v září.

St. Marienthal

Milí studenti a studentky,

včera přišla milá zpráva o konání dvou seminářů v překrásném prostředí kláštera v St. Marienthal. Účastnický poplatek je 100,- euro za ubytování, stravu a jednodenní výlet.
22. – 29.9. se koná interreligious seminar a garantem jsem já – prosím případné zájemce, aby se u mě hlásili do 10.6.2024. Prezentaci naší školy a Vrchlabí budeme připravovat hned na začátku září, kdy bude jasné téma.
10. – 17.11. se koná intercultural seminar a garantem je kolegyně Macháčková. Případní zájemci se mohou hlásit u ní do 30.6.2024.
Musíme odeslat nějaké informace o účastnících do konce školního roku.
Předpokládám, že mnoho z vás má zájem potkávat jiné studenty z Evropy a procvičit si své jazykové znalosti.
Účastníky mohou být zatím pouze studenti vyššího G.

Informační schůzka pro rodiče všech přijatých uchazečů

Vážení rodiče přijatých uchazečů,

zveme Vás na informační schůzku, která se bude konat v úterý 18. 6. 2024 v 15:30 v budově gymnázia, Komenského 586, Vrchlabí. Schůzka bude pro osmiletý i čtyřletý obor zvlášť. Budoucí třídní vyučující Vám podá veškeré informace týkající se zahájení a průběhu studia Vašich dětí.

Těšíme se na Vás, Luděk Rychtr, zástupce ředitele

 

Naši běžci byli opět úspěšní!

  Ve středu 22. 5. se konalo krajské kolo přeboru škol v orientačním běhu v Hradci Králové. Běžel se sprint po parku za pěkného počasí v Šimkových sadech. Přestože naši závodníci měli hendikep z neznalosti místního terénu, dosáhli pěkných výsledků a nižšímu gymnáziu se podařilo z druhého místa opět postoupit do republikového finále 12. 6. v Brně. Náš výkon byl orámován několika individuálními úspěchy, které by však bez snahy ostatních vyzněly naprázdno: 1. místo V. Kutlvašr (2.A) v H7, 2. místo K. Nová (2.A) v D7, 2. místo M. Hanušová (4.A) v D9 a 5. místo E. Čivrná (4.A) v D9.

  Dále děkujeme všem dalším z našeho týmu (někteří dokonce běželi orientační běh poprvé): z 1.A E. Schmidtová; L. Schmidt; M. Teplý; z 2.A V. Novák; A. Paukert; z 3.A K. Hančová; N. Jebavá; z 4.A L. Šimková; V. Červinka; M. John; M. Kettner; P. Kutlvašrová; z 1.B A. Deml; Š. Hamáčková; J. Laštovková; J. Zaplatílek; M. Zeman; z 2.B A. Vohníková a také děkuji svým kolegyním P. Šedivé a M. Nové za pomoc při organizaci a též městu Vrchlabí za sponzorský dar. Zde se můžete podívat na naše fotografie a pořadatelské fotografie.

O architektuře s architektkou Klárou Bittnerovou

 

Ve čtvrtek 23. května jsme studentům vybraných tříd představili inspirativní mladou architektku Kláru Bittnerovou z Bittner architects, se kterou jsme se seznámili na workshopech Akademie kreativního učení pořádaných Ciri Hradec Králové.

 

Úvodní přednáška o architektuře a urbanismu nám otevřela zcela nové obzory. Ukázala

šíři oboru a možnosti uplatnění a také potřebné schopnosti a dovednosti nutné pro výkon profese architekta.

 

V druhé hodině studenti konzultovali s architektkou vypracované projekty z Didaktického inkubátoru, kdy na základě zadání navrhovali změny v interiéru i exteriéru školy. Za kreativní zpracování svých projektů sklidili velkou pochvalu.

 

Poté se vybrané skupinky studentů zamýšlely nad možným novým uspořádáním učebny výtvarné výchovy. Studenti živě diskutovali a hledali řešení, pokoušeli se postupovat a přemýšlet jako architekti.

 

Cenné rady si ze setkání s paní architektkou odnesli i budoucí ředitel a jeho zástupce.

 

Děkujeme Ciri za zprostředkování setkání, studentům za pozornost a kreativitu, Kláře Bittnerové za otevřenost a profesionalitu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celý příspěvek

Vyhlašujeme 2. kolo přijímacích zkoušek

Všichni, kteří stále přemýšlejí o tom, kam na střední, se mohou přihlásit do druhého kola přijímacích zkoušek. V maturitním oboru čtyřletého gymnázia nabízíme 11 míst, v oboru osmiletého gymnázia jedno místo. Ve druhém kole se žádné testy nekonají, využijí se výsledky z prvního kola.

Kritéria čtyřleté gymnázium

Kritéria osmileté gymnázium

20. 5. 2024

Luděk Rychtr 

Ze studentů badateli

Studenti historického semináře a další zájemci měli možnost se seznámit s oborem historické demografie. Dozvěděli jsme se, že žijeme v obzvláště badatelsky atraktivním prostředí, kde spolu sousedí populace s odlišným dopadem historických událostí. Našimi milými hosty byli přednášející z Fakulty humanitních studií UK, kteří aktuálně pracují na svém badatelském projektu v naší oblasti: doc.Mgr.Lenka Jakoubková Budilová, PhD. nás uvedla do problému a metod terénní antropologie a dlouhodobého sbírání dat v dané populaci, PhDr. Et Mgr. Petr Wohlmuth, PhD. do orální historie s důrazem na dosud nezohledňované mlčící skupiny v populaci a zaznamenání jejich svědectví a doc.PhDr.Jan Horský, PhD. do oboru historické demografie, tedy podrobnějšího poznání menší skupiny v rámci populace, jejíž specifika mohou ve velké statistice být setřena nebo pro to období statistická data nejsou. Vše bylo doplněno zajímavými příklady analýzy a interpretace dat. Po tomto uvedení do problematiky pomohli  také našim  studentům zformulovat vlastní badatelské otázky, na kterých budeme v dalších týdnech pracovat.

Tímto bychom také chtěli našim milým hostům poděkovat.

Vesmír pod nohama- doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D.

Poradce ministra životního prostředí a prezidenta republiky, půdní biolog, docent  Ladislav Miko nás dnes poctil svou milou návštěvou a přednášel nám o půdních organismech, o významu biodiverzity a hlavně o tom, jak je půda důležitá a jak s ní zacházíme. Vysvětlil v souvislostech, že jsme na samém pokraji funkčnosti půd, ale také jak můžeme půdě pomoci. Jaké jednoduché principy je nutné dodržet, abychom si udrželi zdravou půdu, která bude poskytovat dostatek potravy, ale také zadrží velké množství uhlíku, vody. Děkujeme moc za návštěvu a Váš čas, pane docente!

Náhled do přednášky v galerii.